یکشنبه , مرداد 23 1401
تیتر خبرها
انقلاب دیفای

دارایی های دیجیتال که انقلاب دیفای را تقویت می کنند چیست؟

الکس تاپسکات از Ninepoint Partners می نویسد که دارایی های دیجیتال، سرویس های مالی را به گونه ای متحول می کنند که از قرون وسطی بی سابقه است. در اینجا طبقه بندی برای آینده امور مالی ارائه شده است.

سرویس های مالی که اساس همه صنایع و فعالیت های اقتصادی است، بزرگترین تحول را از زمان اختراع حسابداری دوطرفه در قرون وسطی تجربه می کند. تمام جوانب صنعت در شرف تغییر است، از نحوه جابجایی و ذخیره ارزش گرفته تا نحوه دسترسی به اعتبار، سرمایه گذاری، معاملات، تراکنش و بیمه در برابر ریسک. اما این تحول، چیزی بیشتر از تغییرات در صنایع موجود مانند بانکداری یا بیمه است. موضوع، فعال کردن مدل های تجاری جدید و قابلیت های سازمانی است که صنایع موجود را متحول می کند، معماری شرکت و سایر موسسات را بازتعریف می کند، نحوه تعامل آنلاین ما با شرکت ها و با یکدیگر را عمیقاً تغییر می دهد، ساختار زندگی روزمره را دگرگون می کند، ماهیت کار را دوباره ترسیم می کند و بسیاری موارد دیگر.

ریشه این تحولات، بلاکچین ها هستند که به ما اجازه می دهند تا کلاس های دارایی، مدل های کسب و کار و سیستم های حاکمیت جدیدی را برای عصر دیجیتال ایجاد کنیم. سولوشن عصر صنعتی برای شرکت ها و بوروکراسی های گسترده دولتی که فعالیت های انسانی و حرکت ارزش در اقتصاد و جامعه را هماهنگ می کنند، رو به پایان است. بلاکچین، سیستم های حاکمیت غیرمتمرکز جدیدی را ارائه می کند که فراگیرتر، مشارکتی تر، شفاف تر و قابل اعتمادتر هستند.

بلاکچین ها، لجرهای تراکنش مقاوم در برابر تحریف هستند که در شبکه ای که توسط طرفین بسیاری نگهداری می شود، توزیع می شوند. این لجرهای به اشتراک گذاشته شده به عنوان منابع مشترک حقیقت عمل می کنند. در واقع، آنها جایگزین سوابق بانک ها، دولت ها، شرکت ها و شرکت‌های فناوری بزرگی می شوند که واسطه بخش عمده‌ای از اقتصاد دیجیتال هستند. بلاکچین ها اولین رسانه دیجیتال برای ارزش هستند، همانطور که اینترنت اولین رسانه دیجیتال برای اطلاعات بود.

در این دنیای شجاعانه جدید، ما می‌توانیم حرکت کنیم، ذخیره کنیم، مدیریت کنیم، سازماندهی کنیم، اداره کنیم، خلق کنیم، تقسیم کنیم و به صورت همتا به همتا، هر چیزی را که با ارزش است به سمت هر هدفی که می خواهیم هدایت کنیم. سرویس های مالی، دیگر در درون یک صنعت متمرکز نیستند؛ آنها در شبکه های بلاکچین مانند بیت کوین، اتریوم، سولانا، ترا لونا، آوالانچ و کازماس قرار دارند. امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، دیوارهای بانک های وال استریت، سازمان های دولتی و موسسات جهانی را به لرزه می اندازد. و این، انقلاب دیفای است. مانند بسیاری از انقلاب ها، نویدهای عالی و خطرات عظیمی دارد. منتقدان از رشد آشفته و به ظاهر ناهماهنگ آن و پتانسیل آن برای جابجایی مشاغل بدگویی می کنند و آن را به تضعیف حاکمیت پولی دولت ها، تشدید نابرابری و گرم شدن کره زمین متهم می نمایند.

این انقلاب در سال 2008 با راه اندازی بلاکچین بیت کوین آغاز شد. خالق آن، ساتوشی ناکاموتو، زمانی به طعنه گفت: «من در زمینه کدها بهتر از بیان کلمات هستم.» اما وایت پیپر درخشان او با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا»، یک مفهوم جدید رادیکال را معرفی کرد: پول نقد برای اینترنت و ابزاری برای استخراج، جابجایی و ذخیره ارزش بدون حضور واسطه هایی مانند بانک ها و دولت ها. علاوه بر این، بیت کوین موفق شد. بیت کوین توانست چرخ ها را برای تغییراتی که اکنون در حال انجام است به حرکت در آورد.

دیفای، مفهوم ساتوشی درباره پول الکترونیکی همتا به همتا را به وام دهی، معامله، سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و موارد دیگر گسترش می دهد، و بر روی شبکه های توزیع شده ساخته شده است، نه شرکت ها. این نوآوری ها به لطف پیشرفتی به نام قرارداد هوشمند، امکان پذیر است. قرارداد هوشمند، یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) غیرقابل تغییر خود اجراست که بر روی بلاکچینی مانند اتریوم مستقر شده است. قراردادها، پایه و اساس هر کلاس دارایی، هر شرکت و تمام فعالیت های اقتصادی هستند. با این حال، بیشتر قراردادهای امروزی کاملاً احمقانه هستند. تغییرات ایجاد شده توسط برنامه های غیرمتمرکز (dApp ها) به طور کلی و قراردادهای هوشمند فاجعه آمیز خواهد بود. هر صنعتی تأثیر دیفای را احساس می کند، زیرا امور مالی، سیستم قلبی عروقی اقتصاد جهانی است، و راه نجات همه صنایع دیگر.

واضح است که دیفای، فین تک نیست. برنامه های فین تک، اگرچه مهم هستند، اما همچنان به بانک ها و سایر واسطه ها نیاز دارند تا بین طرفین اعتماد ایجاد کنند، مانده حساب ها را تأیید کنند و منطق تجاری – نقل و انتقال، تسویه، قرارداد و غیره – را ارائه نمایند که باعث کارکرد سیستم می شود. و در پایان، بیشتر نوآوری های فین تک، کاغذ دیواری دیجیتال است – یک رابط کاربری شیک که سیستم قدیمی را در زیر پنهان می کند. دیفای به جای استفاده از یک لایه رنگ تازه، امور مالی را از نقطه نظر شبکه ای با دارایی های دیجیتال بومی یا توکن ها، دوباره تجسم می کند.

طبقه بندی توکن ما به 9 دارایی افزایش یافته است، که یک پیشرفت مجازی تلقی می شود:

  1. رمزارزها (معروف به پول دیجیتال): بیت کوین مادر همه رمزارزها است و دارای ارزش بازار بیش از 1 تریلیون دلار آمریکا و ده ها میلیون کاربر است. این رمزارز مانند پول نقد برای اینترنت و یک لایه تسویه نهایی برای اقتصاد رمزارز عمل می کند. بیت کوین، طلای دیجیتال برای سرمایه گذاران و راه نجاتی برای بسیاری از افراد فاقد دسترسی به بانک در جهان است. بیت کوین در ایفای این نقش بی رقیب است.
  2. توکن های پروتکل: اینها توکن های بومی پلتفرم های بنیادین هستند که دیفای و بسیاری موارد دیگر را تأمین می کنند. به عنوان مثال می توان به اتر، توکن بومی اتریوم، AVAX، توکن بومی آوالانچ، SOL، توکن بومی سولانا و ATOM، توکن بومی کازماس و IBC اشاره کرد. جوئل مونگرو، سرمایه گذار خطرپذیر، آنها را «پروتکل های چربی» می نامد – به این معنی که آنها مقدار زیادی از ارزشی را که در لایه برنامه ایجاد می شود، به دست می آورند، که در بالا ساخته شده است: آنها تقریباً 1 تریلیون دلار از ارزش بازار دارایی های رمزارز را تشکیل می دهند.
  3. توکن های حاکمیتی: توکن های حاکمیتی مانند UNI متعلق به یونی سواپ، AAVE متعلق به آوه، COMP متعلق به کامپاند و YFI متعلق به یرن فایننس، به هولدرها اجازه می دهند که در حاکمیت، به ویژه تخصیص منابع از یک کیف پول مشترک از سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAOs) و برنامه های غیرمتمرکز یا dApp ها اظهار نظر کنند. از آنجایی که dApp ها دارایی ها و کاربران بیشتری را جذب می کنند، توکن های حاکمیتی آنها اغلب با افزایش ارزش اقتصادی تحت کنترل آنها و افزایش کارمزدهای آنها، ارزشمندتر می شوند. به عنوان مثال، ارزش UNI، توکن بومی صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ، بیش از 11 میلیارد دلار است.
  4. توکن های غیرقابل تعویض (NFT): NFT ها دارایی های دیجیتال منحصر به ‌فرد و کمیاب هستند. آنها ابزاری را برای تأیید کمیابی، منشأ و مالکیت این دارایی ها فراهم می کنند. آنها همچنین می توانند دارایی های فیزیکی مانند یادگاری های ورزشی و کالاهای لوکس را نمایش دهند. امروزه آنها عمدتاً در عرصه هنر، کالکتیبل ها و دارایی های دیجیتال درون بازی‌ استفاده می شوند. در نهایت، می توان از آنها به عنوان هویت، برای نشان دادن مالکیت معنوی و اظهار مالکیت بسیاری از انواع دیگر کالاهای مجازی استفاده کرد. NFT ها به محبوبیت زیادی دست یافته اند. OpenSea، که یکی از سایت های NFT می باشد، بیش از 3.4 میلیارد دلار حجم تراکنش را در آگوست 2021 ثبت کرد.
  5. توکن های صرافی: توکن های صرافی رمزارز مانند BNB و FTT (با ارزش به ترتیب ۸۰ میلیارد دلار و ۷ میلیارد دلار آمریکا) توکن های بومی صرافی های متمرکز مانند Binance و FTX هستند. معمولاً، این توکن ها برای عملکرد صرافی ضروری هستند و انگیزه پذیرش را ایجاد می کنند، اما بیشتر به صورت متمرکز مدیریت می شوند و هیچ حق حاکمیتی ندارند. BNB مصرف دوگانه دارد به طوری که هم به عنوان توکن صرافی و هم توکن بومی زنجیره هوشمند بایننس لایه-1 عمل می کند.
  6. توکن های امنیتی: سه نوع توکن امنیتی وجود دارد: توکن های امنیتی بومی دیجیتالی مانند صندوق های سرمایه گذاری دیفای، توکن های امنیتی سینتتیک مانند mGOOGL یا mTSLA Mirror و توکن های امنیتی که توسط نهادهای مالی سنتی، مانند بانک های سرمایه گذاری یا شرکت های مدیریت دارایی ارائه می شوند. آنها بازارهای سهام، اوراق قرضه و مشتقات را متحول می کنند.
  7. استیبل کوین ها: استیبل کوین ها دارایی های رمزارز هستند – مانند USDT، USDC، DAI و UST – با ارزش ثابت که معمولاً به دلار آمریکا وابسته است. استیبل کوین ها اکنون با ارزش بازار کل بیش از 130 میلیارد دلار، از روش های مختلفی برای تثبیت ارزش خود استفاده می کنند. استیبل کوین های متمرکز توسط سپرده های نقدی و معادل آن در موسسات مالی مانند بانک ها پشتیبانی می شوند. استیبل کوین های غیرمتمرکز معمولاً توسط دارایی های رمزارز هولد شده در قراردادهای هوشمند وثیقه می شوند.
  8. توکن های دارایی طبیعی: اینها دارایی های دیجیتال هستند که توسط کالاهای دنیای واقعی مانند نفت یا گاز، زمین یا کربن پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، شبکه بوم شناسی مبتنی بر بلاکچین Regen در حال برقراری ارتباط متصدیان زمین که از اکوسیستم ها محافظت می‌کنند با خریداران آفست ها از طریق رجیستری Regen است که شفافیت، لیکوئیدیتی و تأییدپذیری را برای بازار اعتبارات کربن به ارمغان می آورند.
  9. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC): CBDC ها نسخه های رمزارز برای ارز فیات هستند، مانند رنمینبی دیجیتال e-cNY چین و وون دیجیتال کره جنوبی. مدافعان این ارزها، توانمندی بالقوه خود را برای کاهش اصطکاک، بهبود ثبات، و گسترش دسترسی مالی تبلیغ می کنند. مخالفان نیز به امکان بالقوه آنها برای نظارت جمعی و سرکوب سیاسی اشاره می کنند.

قرار نیست که این طبقه بندی، جامع باشد یا تمام موارد استفاده ممکن برای بلاکچین و دارایی های دیجیتال را پیش بینی کند. تاریخ به ما می آموزد که در مواجهه با تغییرات تکنولوژیک از پیش بینی بپرهیزیم. برخلاف ماهیت طبقه بندی ها، این طبقه بندی کاملاً انحصاری نیز نمی باشد. زیرا ممکن است یک دارایی در بیش از یک دسته قرار گیرد. با این حال، هر دارایی در درجه اول در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرد. این طبقه بندی، تلاشی است برای سازماندهی این اکوسیستم دارایی های متفاوت در یک ساختار منسجم، تا بتوانیم آنچه را که اتفاق می افتد بهتر درک کنیم و اهمیت بیشتر آن را دریابیم.

اگر بیت کوین را جرقه ای برای انقلاب خدمات مالی قلمداد کنیم، پس باید دیفای و دارایی های دیجیتال را به عنوان شتاب دهنده محسوب کنیم. آتش، شرکت هایی را فرا خواهد گرفت که در نوآوری، سازگاری و پذیرش این صنعت محبوب و جدید ناکام هستند. این آتش، اکسیژن را از نهادهای متمرکز خواهد گرفت و آنها را در یک اینترنت غیرمتمرکز و سیستم مالی جدید پخش خواهد کرد. ققنوس مالی و اقتصادی که برمی خیزد عملاً از سیستمی که امروز داریم قابل تشخیص نخواهد بود.

 

 

منبع: forkast.news

400-0841-09-01337

درباره ی ملیحه حسنی

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید