یکشنبه , آذر 7 1400
7 خطر اصلی استیکینگ رمزارز

7 خطر اصلی استیکینگ رمزارز

استیکینگ رمزارز به عنوان یک روش بسیار محبوب برای کسب درآمد سرمایه گذاری در بازارهای دارایی رمزارز ظهور یافته است. با این حال، مانند همه انواع سرمایه گذاری، استیکینگ نیز بدون خطر نیست.

در این راهنما، شما در مورد ریسک های اصلی استیکینگ مطالبی خواهید آموخت تا دقیقاً بدانید که اگر تصمیم به استیک رمزارز  دارید، وارد چه عرصه ای می شوید.

استیکینگ رمزارز چیست؟

استیکینگ رمزارز به «قفل کردن» یک دارایی دیجیتال برای ایفای نقش به عنوان یک اعتبارسنج در یک شبکه رمزارز غیرمتمرکز جهت اطمینان از یکپارچگی، امنیت و تداوم شبکه اشاره دارد. به عنوان انگیزه ای برای کمک به ایمن سازی شبکه، استیکرها (اعتبارسنج ها) پاداش هایی در قالب رمزارز تازه ضرب شده دریافت می کنند.

استیکینگ توسط الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) امکان پذیر شده است، که به عنوان جایگزینی برای اثبات کار (PoW) انرژی بر بیت کوین ظهور یافت.

بر خلاف شبکه های PoW که ماینرها را ملزم می کنند تا قدرت محاسباتی را برای ایمن کردن شبکه به اشتراک بگذارند، شبکه های رمزارز PoS از کاربران می خواهند که سهمی از دارایی های خود (یا همه آنها) را در توکن شبکه استیک نمایند تا شبکه را ایمن کنند و آن را در حال اجرا نگه دارند.

در روزهای اولیه رمزارز، اکثر آلتکوین ها از یک پروتکل PoW مشابه پروتکل بیت کوین استفاده می کردند. با این حال، در سال های اخیر اکثر بلاکچین های جدید، پروتکل های اجماع مبتنی بر PoS یا الهام گرفته از آن را به کار گرفته اند.

بازده استیکینگ رمزارز

استیکینگ رمز ارز

مسلماً دلیل اصلی محبوبیت استیکینگ این است که هولدرهای رمزارز را قادر می سازد تا بازده سالانه بسیار بالاتری نسبت به حساب های پس انداز سنتی یا وجوه بازار پول کسب نمایند.

به عنوان مثال، با استفاده از تراست ولت (Trust Wallet)، در حال حاضر می توانید 23% بازده سالانه برای استیکینگ بایننس کوین (BNB) کسب کنید.

علاوه بر این، می توانید الگوراند (ALGO)، کاوا (KAVA)، تزوس (XTZ)، کازماس (ATOM) و ترون (TRX) را استیک کنید تا بین 6% تا 12% بازده سالانه را مستقیماً در برنامه تراست ولت خود به دست آورید.

استیکینگ رمزارز – خطرات

خطرات استیکینگ رمز ارز

استیکینگ رمزارز می تواند بازده بالاتر از حد متوسط ​​را برای سرمایه گذاران رمزارز ایجاد کند. با این حال، خطراتی نیز در این فرآیند وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. بنابراین، بیایید در مورد خطرات صحبت کنیم.

ریسک بازار

مسلماً، بزرگترین خطری که سرمایه گذاران هنگام استیکینگ رمزارز با آن مواجه می شوند، حرکت قیمت نامطلوب بالقوه در دارایی(هایی) است که استیک می نمایند.

به عنوان مثال، اگر برای استیکینگ یک دارایی 15% بازده سالانه کسب می کنید اما ارزش آن در طول سال 50% کاهش می یابد، باز هم ضرر کرده اید.

بنابراین، سرمایه گذاران رمزارز باید دارایی هایی را که تصمیم به استیک آنها دارند با دقت انتخاب کنند و به آنها توصیه می شود دارایی استیکینگ خود را صرفاً بر اساس ارقام بازده سالانه انتخاب نکنند.

ریسک لیکوئیدیتی

لیکوئیدیتی – یا بهتر بگوییم ایلیکوئیدیتی – دارایی مورد استیک شما عامل خطر دیگری است که باید از آن آگاه باشید.

اگر شما یک آلتکوین با ارزش بازار کم را استیک می کنید که به سختی در صرافی ها لیکوئیدیتی دارد، ممکن است فروش دارایی شما یا تبدیل بازده استیکینگ به بیت کوین یا استیبل کوین برای شما دشوار باشد.

استیکینگ دارایی های لیکوئید با حجم معاملات بالا در صرافی ها می تواند ریسک لیکوئیدیتی را کاهش دهد.

دوره های قفل

برخی از دارایی های قابل استیک دارای دوره های قفلی هستند که در طی آن شما نمی‌توانید به دارایی های استیک شده خود دسترسی پیدا کنید. ترون و کازماس نمونه هایی از این گونه هستند.

اگر قیمت دارایی استیک شده شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد و شما نتوانید استیک آن را لغو کنید، این امر بر بازده کلی شما تأثیر خواهد گذاشت.

استیکینگ دارایی ها بدون دوره قفل، راهی برای کاهش ریسک قفل است.

مدت زمان پاداش ها

مشابه دوره های قفل، برخی از دارایی های استیکینگ پاداش های استیکینگ را به صورت روزانه پرداخت نمی کنند. در نتیجه، استیکرها باید منتظر دریافت پاداش خود باشند.

اگر در کل سال به «هولد» و استیک پرداخته باشید، این نباید بر بازده سالانه شما تأثیر بگذارد. با این حال، این امر زمان سرمایه گذاری مجدد پاداش های استیک شده جهت کسب بازده بیشتر (چه با استیکینگ یا با استقرار دارایی ها در پروتکل های دیفای) را کاهش می دهد.

برای کاهش اثرات منفی مدت زمان های پاداش طولانی بر بازده کلی سرمایه گذاری رمزارز، سرمایه گذاران می توانند دارایی هایی را برای استیک انتخاب کنند که پاداش های استیکینگ روزانه پرداخت می کنند.

ریسک اعتبارسنج

اجرای یک نود اعتبارسنج برای استیک یک رمزارز مستلزم دانش فنی است تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه اختلالی در فرآیند استیکینگ وجود ندارد. نودها باید 100% آپ تایم داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که بازده استیکینگ را به حداکثر می رسانند.

علاوه بر این، در صورتی که یک نود اعتبارسنج (به اشتباه) بد رفتار کند، ممکن است جریمه هایی را متحمل شوید که بر بازده کلی استیکینگ شما تأثیر می گذارد. در بدترین سناریو، اعتبارسنج ها حتی می توانند استیک خود را «کاهش دهند»، که در این مرحله بخشی از توکن های استیک شده از بین می رود.

برای کاهش خطراتی که در زمان استیکینگ با استفاده از نود اعتبارسنج خودتان شما را تهدید می کند، می توانید از ارائه دهنده ای مانند تراست ولت استفاده کنید تا استیک خود را به اعتبارسنج شخص ثالث واگذار نمایید.

هزینه های اعتبارسنج

علاوه بر خطر اجرای یک نود اعتبارسنج یا استفاده از یک سرویس شخص ثالث برای استیک، استیکینگ رمزارز هزینه هایی را نیز در بر دارد.

اجرای نود اعتبارسنج خودتان، هزینه های سخت افزاری و برق را به همراه خواهد داشت در حالی که استیکینگ از طریق ارائه دهنده شخص ثالث معمولاً چند درصد از پاداش های استیکینگ هزینه دارد.

هزینه ها موضوعی است که سرمایه گذاران رمزارز باید به آن توجه داشته باشند تا مطمئن شوند که در نهایت بخش زیادی از بازده استیکینگ را مصرف نخواهد کرد.

گم شدن یا سرقت

در نهایت، اگر توجه کافی به موضوع امنیت نداشته باشید، همیشه این احتمال وجود دارد که کلیدهای خصوصی کیف پول خود را گم کنید یا وجوه شما دزدیده شود.

صرف نظر از اینکه دارایی های دیجیتال خود را استیک می کنید یا صرفاً به «هولد» آنها می پردازید، حصول اطمینان از اینکه از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه می کنید و کلیدهای خصوصی خود را در جایی امن ذخیره می کنید، امری ضروری برای ذخیره امن دارایی دیجیتال است.

علاوه بر این، توصیه می شود که با استفاده از برنامه هایی که کلیدهای خصوصی را در آن نگه می دارید به استیک بپردازید نه با استفاده از پلتفرم های استیکینگ شخص ثالث کاستدی.

تراست ولت: ساده ترین و ایمن ترین راه برای استیک رمزارز

تراست ولت به همه افراد در سرتاسر جهان این امکان را می دهد که به طور امن به خرید و استیک رمزارز بپردازند تا درآمد سرمایه گذاری از رمزارز کسب نمایند.

تنها چیزی که لازم است دانلود برنامه تراست ولت، خرید دارایی مورد نظر برای استیک با استفاده از کارت نقدی یا اعتباری (یا از طریق DEX داخلی برنامه)، و سپس استیک آن به طور مستقیم در داخل برنامه و در عین حال کنترل کامل بر کلیدهای خصوصی کیف پول شخص است.

 

 

منبع: trustwallet

400-0856-09-01352

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

افزایش سرمایه گذاری رمزارز تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) توسط مورگان استنلی

غول بانکداری ایالات متحده، مورگان استنلی، سرمایه گذاری تراست بیت کوین گری اسکیل را به طرز چشمگیری افزایش می دهد

غول بانکداری مورگان استنلی به طور قابل توجهی هولدینگ های خود را از محصول سرمایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید