یکشنبه , شهریور 28 1400
تیتر خبرها
اولین سواپ بدون تراست بین بلاکچین بیت کوین و پروتکل استکس (Stacks)

بازارساز خودکار استکس رونمایی شد، سواپ های بومی بیت کوین با پروتکل اثبات انتقال انجام شد

طبق گزارش اخیر، اولین سواپ بدون تراست بین بلاکچین بیت کوین و پروتکل استکس (Stacks) انجام شده است. مونیب علی، بنیانگذار پروتکل استکس در توئیتر خود درباره سواپ بومی بیت کوین اظهار نظر کرد و گفت که این پیشرفت یک معامله بزرگ است.

سواپ بومی بیت کوین بدون تراست با NFT موسوم به «Boombox» انجام شد

در 23 ژوئیه، یک سواپ بدون تراست با استفاده از پروتکل استکس و بلاکچین بیت کوین (BTC) بر روی زنجیره اجرا شد. این سواپ که «سواپ کاتاماران (Catamaran) بین BTC و STX» نامگذاری شده است در انجمن r / stacks ردیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

یکی از کاربران در این انجمن نوشت: «اولین سواپ بدون تراست بین [بلاکچین] بیت کوین و زنجیره استکس در حال انجام است. این شبیه سواپ زیردریایی است. با این حال، من آن را سواپ کاتاماران می نامم زیرا ما دو زنجیره در بالای آب داریم.» در ادامه، این فرد اشاره می کند که این سواپ «با موفقیت انجام شد».

سواپ های بومی بیت کوین

سواپ های بومی بیت کوین اکنون فعال است!

چرا این یک معامله بزرگ است؟ موضوع توئیت

– muneeb.btc (@muneeb) 26 ژوئیه 2021

افراد می توانند شرایط سواپ را به صورت اعلام شده در زنجیره استکس و سپس انتقال بیت کوین و تأیید را مشاهده کنند. طبق توضیحات، دارایی سواپ شده یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) به نام «Boombox  (b-12)» بود. خالق پست ردیت نوشت که «این سواپ نشان می دهد که می توانید اقدامات بدون تراست مانند انتقال دارایی را با ارسال بیت کوین از یک آدرس به آدرس دیگر، آغاز کنید.»

این فرد اضافه کرد که این ویژگی «بعد جدیدی» به بیت کوین می بخشد زیرا «انتقال ها را می توان با قراردادهای هوشمند در بلاکچین استکس بررسی و تأیید اعتبار کرد.»

پروژه استکس به عنوان یک بلاکچین لایه 1 در نظر گرفته می شود که از بلاکچین بیت کوین (BTC) به عنوان لایه پایه استفاده می کند. اعتبارسنجی با اثبات انتقال بین هر دو شبکه و مشابه زبان برنامه نویسی سالیدیتی اتریوم انجام می شود، استکس دارای یک زبان برنامه نویسی به نام Clarity است. مونیب علی، بنیانگذار استکس، روز دوشنبه در توئیتر درباره این نقطه عطف نوشت و  اظهار کرد که از صمیم قلب معتقد است که این یک لحظه بسیار مهم است.

علی در توئیت خود تأکید کرد: «کاربران می توانند سواپ های بدون تراست BTC را به استیبل کوین ها، مشتقات، پرپچوال و سایر دارایی های رمزارز انجام دهند. همه این موارد با تراکنش های خالص بیت کوین در زنجیره اصلی BTC انجام می شود. کاربران می توانند هر دارایی دیجیتال (مانند NFT ها و دامنه های غیرمتمرکز) را خریداری کنند.» علی همچنین اظهار داشت که این یک معامله بزرگ است و گفت: «بیت کوین خود را به عنوان طلای دیجیتال تثبیت کرده است، اما شما نمی توانید بدون استفاده از (الف) صرافی های متمرکز یا (ب) بلاکچین های آلتکوین / رپد [بیت کوین] از BTC برای معامله استفاده کنید. دیگر چنین چیزی نیست.»

بازارساز خودکار ALEX رونمایی شد، مونیب علی می گوید سواپ های بدون تراست یک معامله بزرگ هستند.

این دانشمند کامپیوتر و بنیانگذار استکس گفت که رپد بیت کوین، «بیت کوین نیست» و بسیاری از بیت کوینرها به مدل های شبکه ای که این دارایی های رمزارز را در خود جای داده اعتماد ندارند. در مورد پلتفرم های صرافی متمرکز (cex)، علی اشاره می کند که خطر متقابل وجود دارد و کاربران باید شرایط شناخت مشتری را محقق نمایند. علی گفت: «همه اینها اکنون تغییر می کند.»

مدیر استکس افزود: «استکس یک بلاکچین منحصر به فرد لایه 1 است که تراکنش های بین زنجیره ای با بیت کوین را امکان پذیر می کند: قراردادهای هوشمندی که با تراکنش های خالص بیت کوین کار می کنند. توسعه دهندگان با استفاده از استکس، سواپ های بدون تراست با BTC بومی ساخته اند.»

علی همچنین گفت که یو اس دی کوین (USDC) به زودی پشتیبانی خواهد شد و «سواپ های BTC / USDC بدون تراست امکان پذیر خواهد شد.» وی اضافه کرد که ویژگی های اتریوم مستقیماً در بیت کوین امکان پذیر است و کاربران می توانند «بازارسازهای خودکار شبیه به یونی سواپ که پیرامون سواپ های بومی BTC ساخته شده اند را ایجاد کرده و تراکنش های خالص BTC را برای تعامل انجام دهند.» علاوه بر این، علی تأکید کرد که این ویژگی ها با امنیت قوی بلاکچین BTC همراه خواهد بود. طوفان توئیتری مدیر استکس ادامه داد:

بیت کوین یک پول حاکم است. یک دنیای مالی کاملاً آزاد در اطراف بیت کوین ایجاد خواهد شد. سواپ های بومی BTC به دارایی های جدید، سنگ بنای بنیادین برای تعریف بیت کوین است. بیت کوین، بانک ها را می بلعد.

البته چند نفر به علی خاطر نشان كردند كه پروژه تورچین (Thorchain) مدت زمان زیادی است كه سواپ های بدون تراست را انجام می دهد. در واقع، پلتفرم معاملات همتا به همتای محبوب Shapeshift از فناوری تورچین برای تکمیل سواپ های بومی استفاده می کند. اگرچه، فرد دیگری سریعاً به این نکته اشاره کرد که تورچین در چند وقت اخیر با برخی از مشکلات هک مواجه شده است.

روز بعد، مدیر استکس به پروژه بازارساز خودکار (AMM) اشاره کرد که بر اساس پروتکل ALEX ساخته شده است. پروژه ALEX نحوه کار پروتکل را در یک پست وبسایت منتشر شده در روز سه شنبه شرح می دهد.

سواپ های بیت کوین بدون تراست

روز گذشته، شاهد سواپ های بیت کوین بدون تراست بودیم؛ امروز، بازارساز خودکار جدید ALEX بر روی بیت کوین + استکس ساخته شد.

انقلاب بیت کوین توقف ناپذیر است.

– muneeb.btc (@muneeb) 27 جولای 2021

بر اساس داده های وب سایت و پست اخیر، بازارساز خودکار به کاربران امکان می دهد با حداقل ریسک و حداکثر بازده، به اعطای وام، کسب و دریافت وام بیت کوین بپردازند. در توئیتی در حساب کاربری ALEX گفته شده است که بازارساز خودکار «به کاربران رمزارز کمک می کند تا سرمایه خود را حفظ کرده و ارزش دارایی های خود را به حداکثر برسانند – ما این کار را با اعطای وام / دریافت وام با نرخ ثابت و ارزش طول عمر مشتری (LTV) بیشتر با امنیت بالاتر و کارمزد کمتر انجام می دهیم.»

استکس رقابت سختی پیش رو دارد

تیم استکس هنوز رقابت سختی با پروژه هایی مانند تورچین، Badger DAO و RSK پیش رو دارد. بسیاری از آنها در حال حاضر دارای برنامه های کاربردی دیفای کاملاً عملیاتی هستند که به افراد امکان می دهد استخرهای لیکوئیدیتی و انواع دیگر پروتکل های دیفای را تعقیب کنند. در کنار این، علی رغم ادعای علی مبنی بر اینکه مردم به مدل های شبکه با مفاهیمی مانند رپد بیت کوین اعتماد ندارند، اتریوم (ETH) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) برتری زیادی نسبت به پروژه هایی مانند استکس، Badger، RSK، Liquid و تورچین دارند.

طی دو سال گذشته، ETH و BSC پروژه های زیادی را داشته اند که امکان سواپ های میان زنجیره ای، بیت کوین های سینتتیک و رپد، استیبل کوین ها، بازارسازهای خودکار، استخرهای اعطای وام، و پلتفرم های صرافی غیرمتمرکز (dex) را فراهم می کنند. تنها در زنجیره اتریوم، WBTC، HBTC، RENBTC، SBTC، PBTC، TBTC و IMBTC وجود دارد که به تعداد عظیم 250729 بیت کوین موجود در شبکه ETH اضافه می شود.

 

 

منبع: news.bitcoin

400-0513-09-01105

درباره ی ملیحه حسنی

مطلب پیشنهادی

دیفای

توکن های برتر دیفای، کرو، آوه و سوشی سواپ به سود دو رقمی دست یافتند

انواع توکن های دیفای بلوچیپ طی 24 ساعت گذشته به پرواز درآمده اند و دلایل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید