پنجشنبه , آذر 17 1401
تیتر خبرها
سولانا در برابر اتریوم

سولانا در برابر اتریوم: نبرد برای تسلط لایه 1

نبرد زنجیره های لایه 1 از سال 2020 و اواسط تابستان دیفای جریان دارد. قبل از دوره صعودی 2021، با زنجیره های لایه 1، اتریوم بدون شک غول سرمایه گذاری غیرمتمرکز (دیفای) بود. این امر منطقی بود، زیرا اتریوم از مزیت پیشگامی برخوردار بود.

اما در طول زمان، آنها تغییر می کنند.

و اولین بودن همیشه خوب نیست. ببینید، معماری اتریوم در زیر هزاران dApp ساخته شده در بالای آن در حال تزلزل بوده است. در وایت پیپر اتریوم، ویتالیک آنچه را که امروزه به عنوان سه گانه بلاکچین شناخته می شود، بیان کرد. در اصل: شما می توانید سرعت، مقیاس پذیری و امنیت را داشته باشید، اما نه به طور همزمان. این مشکلی است که ما سعی کرده ایم در تمام بلاکچین های لایه 1 مختلف آن را حل کنیم.

و یکی از مهم ترین رقبای آنها احتمالاً سولانا است. مطمئناً، سولانا یک کودک جدید در عرصه بلاکچین است. اما علیرغم اینکه فقط یک کودک است، انبوهی از افراد متنفر از هولد پیچفورک را جذب کرده است (و همچنین سرمایه گذاران خطرپذیر که پول هوشمند را دنبال می کنند). بیایید برای یک ثانیه از حرکت قیمت چشم پوشی کنیم. در عوض، ما باید نگاه دقیق تری داشته باشیم و تلاش کنیم تا مشخص کنیم کدام یک بلاکچین بهتری است.

شروع کنیم؟

 سولانا در برابر اتریوم: یک شکست

اتریوم

همیشه جدیدتر به معنای بهتر نیست. در واقع، بلوغ اتریوم به این معنی است که وقت آن رسیده است تا با هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApp ها) وارد عمل شود. بسیاری از این dApp ها، الهام بخش پروژه های مشابهی در زنجیره های دیگر نیز بوده اند.

 مکانیسم اجماع

مکانیسم های اجماع برای سولانا و اتریوم

مکانیسم های اجماع برای سولانا و اتریوم نمی توانست متفاوت تر از این باشد. بیت کوین و اتریوم هر دو از اثبات کار (PoW) استفاده می کنند. همه اینها برای یک شبکه تراکنش مانند بیت کوین خوب است، اما در مورد اتریوم اینطور نیست.

اجماع اثبات کار اتریوم بر اساس یک مدل حراج است، بنابراین کاربران با پیشنهاد دادن برای گنجاندن تراکنش خود در بلاک بعدی به رقابت می پردازند. در مواقع ازدحام شبکه، می توانید سناریوهای کابوس واری را که این مدل می تواند ایجاد کند، تصور کنید. و کارمزدهای جنون آمیز گس در اتریوم می تواند به حجم تراکنش آسیب برساند. این را با مکانیسم اجماع PoW آن ترکیب کنید. این شامل استخراج می شود و استخراج، انرژی بر است. به همین دلیل است که با Eth2.0، ظاهراً ظرف چند ماه آینده، شبکه به اثبات سهام (PoS) انتقال می یابد.

چرا اعتقاد بر این است که PoS بهتر از PoW است؟ خوب، برای مثال، انرژی کمتری مصرف می کند. ببینید، به جای استفاده از تجهیزات سخت افزاری تخصصی، اعتبارسنج های اجماع PoS باید یک مقدار حداقلی مشخص از توکن های بومی را در زنجیره استیک نمایند. مقدار ETH که در شبکه استیک می کنید تضمین می کند که برخلاف منافع خود عمل نخواهید کرد. دلیل این امر آن است که شما به عنوان یک بازیگر مخرب برای به خطر انداختن همان شبکه ای که در آن سرمایه گذاری کرده اید عمل نمی کنید. بلکه، برای کمک به ایمن سازی شبکه پاداش دریافت می کنید.

سولانا از قبل از PoS استفاده می کند. و آن را با این مکانیسم کوچک ابتکاری به نام اثبات تاریخ (PoH) ترکیب می کند. هنگامی که در مورد مقیاس پذیری صحبت می کنیم، به PoH بیشتر خواهیم پرداخت. در حال حاضر، باید بدانید که SOL و ETH هر دو می توانند در شبکه های مربوطه خود استیک شوند. اما در مورد سولانا، ترکیب دو مکانیسم اجماع باعث می شود شبکه آن بسیار کارآمد باشد. بنابراین وقتی یک کاربر روی بلاکچین تراکنش می کند، این به چه معناست؟ خوب، انگار شبیه آینده است. سریع است. (مثلاً، قطار سریع السیر، سرعتی غیر قابل تصور.) و نمی خواهم در مورد هزینه های تراکنش حرفی بزنم. کارمزد معامله در سولانا سر سوزنی بیش نیست.

خرابی ها

خرابی بلاکچین

در زمینه خرابی ها، اتریوم از اینکه یک بلاکچین OG است سود می برد، که در روزهای اولیه اش پیچیدگی های فنی زیادی برطرف شد. در حالی که ممکن است این شبکه گاهی اوقات دچار ازدحام شود، اما به دلیل غیرمتمرکزتر بودن نسبت به بسیاری از زنجیره ها، هرگز دچار خرابی نمی شود. در واقع، این بخشی از دلیلی است که اتریوم چنین مقیاس پذیری سختی داشته است. این پروژه همچنان می خواهد که یک کاربر معمولی رمزارز بتواند یک نود اتریوم را روی سخت افزار معمولی اجرا کند. ویتالیک به وضوح به محدودیت های شبکه لایه 1 خود در وایت پیپر اتریوم پرداخت.

از سوی دیگر، سولانا همچنان دردهای فزاینده ای را تجربه می کند. تا به امروز، این زنجیره از زمان راه اندازی چندین بار از کار افتاده است. شایسته است کمی بیشتر این حوادث را بررسی کنیم.

به نظر می رسد که همه خاموشی ها به دلیل یک حمله انکار سرویس توزیع شده (DDOS) ایجاد شده است. حمله DDOS زمانی اتفاق می افتد که یک بازیگر مخرب با هدف غلبه بر یک شبکه به آن حمله می کند. در دو مورد از این موارد، به نظر می رسد مهاجم عمداً شبکه را هدف قرار داده است. نتیجه؟ سولانا برای چند ساعت از کار افتاد و اعتماد سرمایه گذاران ما را تضعیف کرد (آنها بسیار ناامید شدند).

ازکار افتادگی دیگر، نتیجه یک حمله مستقیم نبود. بلکه، در طول یک عرضه اولیه DEX، به نظر می رسید انبوهی از بات ها موجب بارگذاری بیش از حد شبکه شده اند. طبق گزارش ها، این شبکه در زمان سقوط به اوج خود با 400000 تراکنش در ثانیه (TPS) (!) رسید. وقتی برای اولین بار این را خواندم نمی دانستم چه چیزی بیشتر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. مطمئناً، این سقوط چند زنگ خطر را به صدا درآورد (من SOL دارم)، و همه تیترها بر سقوط سولانا متمرکز بودند. من هنوز هم معتقدم که مقالات باید بر این واقعیت تأکید می کردند که سولانا می توانست تا 400000 TPS را مدیریت کند.

در مورد مهمترین بخش داستان صحبت کنید.

سرعت تراکنش

سرعت تراکنش بالای سولانا

وقتی نوبت به سرعت تراکنش می رسد، سولانا پیروز میدان است. در واقع، وقتی صحبت از پردازش تراکنش ها نیز می شود، سولانا یکی از سریع ترین بلاکچین های موجود است. بدیهی است که این موضوع به معماری شبکه مربوط می شود. ببینید، اتریوم تمرکززدایی را در اولویت قرار داد، در حالی که سولانا بر روی توان عملیاتی تمرکز داشت. بیایید نگاهی به اعداد بیاندازیم.

در حال حاضر، اتریوم می تواند تا 30 TPS را مدیریت کند. این را با سولانا مقایسه کنید، که می تواند بیش از 50000 TPS را بدون خطر خرابی پردازش کند. آیا می خواهید بدانید که این رکورد برای ویزا چقدر است؟ 65000 TPS، بنابراین اعداد قابل قیاس می شوند. تحت تأثیر قرار نگرفته اید؟ به مقیاس زمانی فکر کنید. ویزا چندین دهه است که عملیاتی شده است. در مقابل، بلاکچین یک فناوری نوپا است.

و اوضاع هیجان انگیز می شود.

در نهایت، فکر می کنید این اعداد چشمگیر هستند؟ پس چهره من را تصور کنید زمانی که اتریوم اعلام کرد که می تواند 100000 TPS را پس از ادغام پردازش کند. فکر کردم، چه اعتماد به نفسی. اتریوم چندین سال است که وجود دارد. این پلتفرم در واقع غیرمتمرکز است. و ادعا می کند که می تواند ده ها هزار تراکنش بیشتر از ویزا را در ثانیه پردازش کند؟ (معروف به بزرگترین موسسه کارت اعتباری در جهان!)

زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی سولانا و اتریوم

زبان های برنامه نویسی اصلی مورد استفاده برای توسعه در سولانا، Rust C و C++ هستند. در مقابل، سالیدیتی زبان برنامه نویسی اصلی برای بلاکچین اتریوم است. در اینجا به طور خلاصه به تفکیک سالیدیتی در مقابل Rust می پردازیم.

اول از همه، اتریوم محبوب ترین پلتفرم بلاکچین برای دیفای و NFT ها است. بسیاری از dApp های دیفای ابتدا بر روی اتریوم ساخته شده اند (یعنی با سالیدیتی). به دلیل محبوبیت اتریوم، بسیاری از بلاکچین های لایه 1 دیگر می خواستند با اجازه دادن به توسعه دهندگان برای پورت کردن قراردادهای هوشمند مبتنی بر سالیدیتی آنها، از این موفقیت الگوبرداری کنند. به طور خاص، تعدادی بلاکچین سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) خارج از خود اتریوم وجود دارد که با کد سالیدیتی کار می کنند. این موارد شامل زنجیره های محبوب مانند فانتوم اپرا، زنجیره قرارداد آوالانچ (C-Chain) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) می شود. بنابراین اگر می خواهید قدرت خود را در یادگیری یک زبان قرارداد هوشمند امتحان کنید، سالیدیتی انتخاب خوبی است. چیزی که به من کمک کرد این بود که قبلاً با زبان های وب مانند جاوا اسکریپت آشنا بودم. اگر شما هم از این ویژگی برخوردار هستید، در سالیدیتی موفق خواهید بود.

بیایید این را به سرعت با Rust مقایسه کنیم، که در حال حاضر کاربردهای کمتری برای بلاکچین دارد. با این حال، چند نکته مهم در مورد Rust وجود دارد:

  1. این زبان محدود به قراردادهای هوشمند نیست. Rust در بسیاری از اپلیکیشن های خارج از زنجیره از جمله امور مالی استفاده می شود. تعداد توسعه دهندگان Rust در دنیا بیشتر از توسعه دهندگان سالیدیتی است.
  2. Rust در حال کسب محبوبیت است. این زبان در حال حاضر توسط زنجیره های لایه 1 جدید استفاده می شود که اخیراً شتاب زیادی به دست آورده اند. علاوه بر سولانا، می توان به نمونه هایی مانند نیِر و ترا اشاره کرد.

البته به خاطر داشته باشید که یادگیری Rust به زمان بیشتری نیاز دارد. این به آن دلیل است که ابتدا باید با سینتکس Rust آشنا شوید. (سینتکس سالیدیتی فوق العاده ابتدایی است.)

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری بلاکچین اتریوم و سولانا

وقتی صحبت از مقیاس پذیری به میان می آید، مشکل اصلی اتریوم این است که تأیید PoW به زمان و انرژی نیاز دارد. به طور خاص، همه نودها باید برای تأیید وضعیت فعلی بلاکچین، یک اجماع تشکیل دهند. این را با سولانا مقایسه کنید که یک زنجیره بدون وضعیت است.

سولانا به لطف اجماع PoH خود می تواند بدون وضعیت باشد. PoH شامل تایم استمپینگ تراکنش ها می شود که تضمین می کند تراکنش ها به ترتیب متوالی تأیید می شوند. و اگر آنها به ترتیب باشند چه اتفاقی می افتد؟ شما می توانید تأیید اجماع وضعیت فعلی را کنار بگذارید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید ممپول را نیز کنار بگذارید. این نام فضای موقت بلاک هایی است که در انتظار تأیید هستند (این مثل یک برزخ برای بلاک ها است).

حذف این عملکردها به سولانا اجازه می دهد تا مقیاس پذیری را به صورت بسیار سبک تر و آسان تر انجام دهد. اوه، و سولانا به هیچ سولوشن لایه 2 نیز نیاز ندارد. اگرچه یک آسیب پذیری عمده دارد.

تعداد کمتر نودها به این معنی است که سولانا در مقایسه با اتریوم بسیار متمرکزتر است. (بهتر است به تمرکززدایی در مقیاس فکر کنید. همه تمرکززدایی ها خوب نیستند و همه تمرکزگرایی ها نیز بد نیستند. آنها موارد استفاده خاص و نکات مثبت و منفی خود را دارند. چالش دیگر در زمینه مقیاس پذیری اتریوم در قالب TVL نمود می یابد. مطمئناً، وقتی صحبت از ارزش بازار به میان می آید، اتریوم برنده بلامنازع است.

اما آیا این موضوع در آینده نیز صادق خواهد بود؟

سایر زنجیره های لایه 1، در حال از بین بردن سهم بازار اتریوم هستند. به همین دلیل است که ادغام، همه چیز را جالب خواهد کرد. ابتدا، می خواهم ببینم که آیا این بار واقعاً به موقع راه اندازی می شود یا خیر. دوماً، جعبه پاندورای جدید مشکلات باز خواهد شد؟ باید منتظر بود و دید. نگرانی جدی تر دیگری که در حال حاضر مطرح می باشد این است که آیا سولوشن های لایه 2 مانند پالی گان شروع به از بین بردن TVL لایه پایه اتریوم می کنند یا خیر.

تحولات جالب. زمان های جالب

نتایج مقایسه نهایی

نتیجه

سولانا و اتریوم دو زنجیره اصلی هستند که در حال حاضر باید به آنها توجه کرد. در حالی که سولانا در حال حاضر به سرعت در حال پیشرفت است، هنوز هم گاهی اوقات با مشکلات قطعی شبکه مواجه است. از سوی دیگر، اتریوم مدتی است که در حال پیشرفت بوده است، و اندک اندک نشانه های گذر سن را بروز می دهد. با این حال، همه نگاه ها به ادغام معطوف است و اینکه آیا می تواند با موفقیت مدرنیزه و مقیاس گذاری شود.

با این حال، نبرد زنجیره های لایه 1 ادامه دارد. چه کسی می داند؟ ممکن است در ادامه در مقاله ای به مقایسه اتریوم و کاردانو بپردازیم. (مبارزان بی شمار در هر دو اردوگاه که می خواهند سر همدیگر را ببرند.) یا چطور است که مقاله جالب تری تهیه کنیم و به مقایسه سولانا و کاردانو، دو زنجیره PoS، بپردازیم؟

 

 

منبع: coingecko

401-0312-09-01770

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید