شنبه , مرداد 22 1401
تیتر خبرها
داستان موفقیت سولانا

جفت ارز SOL-USDT توسط صرافی فمکس لیست شد: داستان موفقیت سولانا

در حالی که سولانا در زمینه فناوری رشد و توسعه چشمگیری نشان داده است، توکن بومی آن همچنان در حال به دست آوردن جایگاه در بین صرافی های پیشگام است.

در سال جاری صرافی کوین بیس SOL را به لیستینگ خود افزود. سولانا پس از لیستینگ در صرافی فمکس (Phemex) در تاریخ 20 آگوست، پله دیگری از نردبان موفقیت را طی کرد.

در 20 آگوست، یکی از معروف ترین صرافی های مشتقه موسوم به فمکس، سولانا را در پلتفرم خود لیست کرد. جفت ارز SOL-USDT در حال حاضر سی و پنجمین جفت معاملاتی اسپات است که توسط این صرافی لیست شده است.

داستان سولانا در سال 2017 در زمان رونق پروژه های ICO آغاز شد. سولانا با برنامه ریزی قوی و نقشه راه مناسب توانست 25 میلیون دلار سرمایه از طریق سرمایه گذاران خصوصی و دولتی جمع آوری کند. در فوریه 2018، سولانا وایت پیپر رسمی خود را منتشر کرد و استعدادهای جدیدی را برای توسعه بلاکچین خود به کار گرفت. پس از آن چندین مرحله شبکه آزمایشی اجرا شد که به راه اندازی شبکه اصلی پروژه در سال گذشته انجامید.

در حال حاضر، قهرمان بی رقیب دنیای دیفای، شبکه اتریوم است. این شبکه یکی از اولین پروژه های بلاکچین است و تقریباً برای هر برنامه جدید، یک اکوسیستم سازگار می باشد. توسعه دهندگان هنگامی که با ایده های جدید و تازه شروع به کار می کنند، اتریوم را به عنوان یک انتخاب بدیهی برای رشد و امکانات قلمداد می نمایند. با این حال، این شبکه دارای برخی مشکلات آشکار است که باید حل شود و مسائل مربوط به مقیاس پذیری اکثر اوقات توجهات را به سوی خود جلب می کند.

دیفای به یک رهبر جدید نیاز دارد

در زمان ظهور عصر دیفای، مشخص نبود که آیا رویای شبکه های مالی بدون تراست قابل تحقق است یا خیر. برنامه های دیفای زمانی تنها به عنوان مجموعه ای از نمونه های اولیه غیرممکن تلقی می شد، اما در کمال تعجب بسیاری افراد، اکنون به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. صرافی های غیر متمرکز، قهرمانان ثابت توسعه و پذیرش گسترده دیفای هستند.

اتریوم، تحسین و اعتماد زیادی را در میان جامعه بلاکچین به دست آورده است. امروزه این شبکه بخش زیادی از این جامعه را به سوی خود جلب کرده است اما این افزایش محبوبیت، چالش هایی را نیز به همراه داشته است. شبکه اتریوم برای حل مشکل ازدحام تلاش می کند، مشکلی که باعث می شود میلیون ها کاربر همچنان امکان دسترسی به این شبکه را نداشته باشند. با توجه به این ازدحام، هزینه های تراکنش در شبکه اتریوم به حدی افزایش یافته است که کاربران را از شرکت در این شبکه دلسرد می کند. این مشکل همچنین باعث می شود توسعه دهندگان برنامه از این شبکه دور شوند و به دنبال جایگزینی برای آن باشند.

سولانا اکنون به سفر گروهی دیفای ملحق شده است و ادعا می کند که این مسائل را به جای پروتکل لایه 2، با سولوشن لایه 1 خود که به تازگی طراحی شده است حل می کند. سال گذشته، بیشتر صرافی های غیر متمرکز از مدل مبتنی بر دفتر سفارش به بازارسازهای خودکار (AMM) تغییر جهت دادند. این امر باعث بهبود کارایی اتریوم و ارائه راه هایی برای ایجاد بازدهی شد، اما این مدل هنوز در مقایسه با مدل دفتر سفارش ناکارآمد است.

با سرعت بسیار زیاد و انعطاف پذیری معاملاتی سولانا، صرافی های مبتنی بر دفتر سفارش رونق می یابند و نتایج بسیار بهتری را نسبت به گذشته به همراه خواهند داشت. توسعه دهندگان سولانا همچنین پروتکل Wormhole را ایجاد کرده اند که پلی برای اتصال بلاکچین سولانا به سایر شبکه های دیفای مانند ترا و اتریوم ایجاد می کند. بدین ترتیب، چالش تسهیل عملکرد کاربر که شبکه های بلاکچین جدید اغلب با آن روبرو هستند، برطرف می شود زیرا اکثر افراد در زمینه کار با اتریوم راحت هستند. ارائه ویژگی هایی نظیر یکپارچگی و اتصال، همیشه در افزایش ارزش تجربه کاربری موثر بوده است.

راز موفقیت سولانا

موضوع سوال برانگیز درباره سولانا، برتری آن نسبت به سایر پروژه های دیفای از نظر سرعت و مقیاس پذیری است. راز قابلیت های رو به رشد این پروژه، پروتکل جدید اثبات تاریخچه آن است که توان شبکه بی نظیری را در اختیار آن قرار می دهد. این الگوریتم مبتکرانه، یک منبع بدون تراست از زمان را برای کل اکوسیستم غیر متمرکز از طریق رمزنگاری ایجاد می کند. در حالی که این امر به بلاکچین اجازه می دهد تا یک لجر تغییر ناپذیر را حفظ کند، جذابیت آن در توانایی دریافت تراکنش ها در هرگونه سفارش است.

اثبات تاریخچه مطابق با «تابع تأخیر قابل تأیید» (VDF) عمل می کند، که آن را قادر می سازد تا هر سفارش تراکنش را به ترتیب زمانی مرتب کند. این کار با استفاده از ویژگی زمان بندهای قابل پیگیری انجام می شود و مدیریت کارآمد ازدحام شبکه را برای بهبود توان عملیاتی تسهیل می نماید. از آنجا که سولانا برای افزایش سرعت شبکه به پروتکل لایه 2 یا مکانیزم شاردینگ وابسته نیست، توسعه دهندگان می توانند پروژه ها را بدون نگرانی از عملکرد شبکه یا هزینه ها ایجاد کنند.

توکن بومی سولانا به نام SOL عملکرد بازار خود را با پیشرفت های فناوری پروژه هماهنگ کرده است. در سال گذشته، ارزش این توکن بین 1 تا 2 دلار بود اما تا 56 دلار افزایش یافت و رشد عظیمی را به نمایش گذاشت. بالاترین قیمت تاریخی SOL در حال حاضر بالای 75 دلار است. این بدان معناست که سرمایه گذاران اولیه این توکن می توانستند بین سال های 2020 تا 2021 به سود 6500 درصدی دست یابند. در حال حاضر، تعداد کل SOL های در گردش حدود 270 میلیون است.

یکی از کاتالیزورها در افزایش قیمت SOL، پروژه ای موسوم به Degenerate Ape Academy NFT است که در سولانا توسعه یافته است. این پروژه، حجم کل معاملات SOL را تقریباً به 6 میلیون دلار در روز رساند. ارزش برخی از این NFT ها از 100000 SOL عبور کرده است که حدود 7 میلیون دلار است.

پیروزی آشکار سولانا در فضای دیفای با تسلط آتی آن بر شبکه اتریوم مرتبط است. این رهبر جدید که در انتظار ایستاده است، بسیاری از برنامه ها و پروژه ها را بر روی پلتفرم خود راه اندازی کرده است و همین امر موجب رشد نجومی آن شده است. از میان نام های برجسته ای که روی سولانا ساخته شده اند می توان به یو اس دی کوین (USDC)، ترا (Terra)، سروم (Serum) و چین لینک اشاره نمود. سرعت سولانا در جذب پروژه های جدید به دلیل سرعت بالای شبکه و ارتباط با سایر بلاکچین ها است. این امر می تواند به تدریج باعث سبقت گرفتن سولانا از اتریوم شود و اتریوم را از موقعیت برتر خود کنار بزند.

درباره فمکس

فمکس در سال 2019 توسط یکی از کهنه کاران وال استریت به نام جک تائو و دوستانش تأسیس شد که متوجه شدند حرفه ای گرایی، مراقبت از مشتری و اعتماد در صنعت رمزارز وجود ندارد. در دو سال بعدی، تعداد کاربران رمزارز به طور قابل توجهی افزایش یافت، اما صرافی های رمزارز هنوز فاقد کارایی و اعتماد بودند. به همین دلیل این گروه وال استریت را ترک کرد و فمکس را برای ترکیب سادگی، کارایی و اعتماد در فضای رمزارز تأسیس نمود.

این پلتفرم در سنگاپور مستقر است و دارای یک فرآیند غربالگری دقیق در لیستینگ توکن ها و قراردادها است. این شرکت به تازگی از مرز یک میلیون معامله گر عبور کرده و در زمینه ارتباط با جامعه رو به رشد خود پیشرفت نموده است. این صرافی یکی از برترین صرافی های رمزارز جهانی است که معاملات مشتقات برای دارایی های دیجیتال را ارائه می دهد و بیش از 37 جفت در لیست آن وجود دارد. در مجموع 34 جفت معاملاتی اسپات را در اختیار کاربران خود قرار داده است و SOL/USDT به عنوان سی و پنجمین جفت بر روی پلتفرم آن افزوده شده است.

 

 

 

منبع: cryptopotato

400-0571-09-01162

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید