دوشنبه , تیر 6 1401
تیتر خبرها
بخش مالی غیرمتمرکز (دیفای)

به چه دلایلی بخش مالی غیرمتمرکز (دیفای)، آینده امور مالی خواهد بود؟

از سال ۲۰۲۰، «بخش مالی غیرمتمرکز» (دیفای) محبوبیت زیادی پیدا کرده است. دیفای به ما نشان داده است که تمرکززدایی خدمات مالی در مقیاس لازم قابل انجام است، حتی اگر هنوز در مراحل اولیه باشد. در این مطالعه، به بررسی برخی از جنبه های حاکمیت مرکزی، امنیتی، مالیاتی و قانونی می پردازیم که معتقدیم اکوسیستم دیفای باید نسبت به آنها آگاه باشد. ایده های ارائه شده در این سند به تلاش های مشترک ما برای شکل دادن به آینده بخش مالی و پول کمک خواهد کرد.

هدف دیفای ایجاد محصولات پیچیده با حداقل اصطکاک و حداکثر ارزش کاربری از طریق ترکیب اجزای ساختمان مالی منبع باز است. در بخش فین تک، بخش مالی غیرمتمرکز یا دیفای، یک مفهوم نسبتاً جدید است، اما در سال گذشته قدرت بیشتری یافته است. دیفای، تجربه منحصر به فردی را در مقایسه با بانکداری سنتی ارائه می دهد و دروازه ها را به سوی دنیایی از امکانات که قبلاً در دسترس کاربران نبود، می گشاید.

چه چیزی دیفای را نسبت به رقبا متمایز می کند؟

یکی دیگر از ویژگی های جذاب، مفهوم ترکیب پذیری است که به هر کسی اجازه می دهد تا پیشنهادات دیفای موجود را برای ایجاد یک پیشنهاد جدید ترکیب کند. مقیاس پذیری دیفای، شبکه ای که عملاً از بلاک هایی از اجزای به هم پیوسته تشکیل شده است، حاکی از آن است که ابداعات و خواسته های مالی آتی می توانند به راحتی در آن ساخته شده و به هم متصل شوند، در حالی که همگی تحت کنترل قراردادهای هوشمند خواهند بود. ورود اولیه به بخش مالی غیرمتمرکز زمانی اتفاق افتاد که به عنوان مدیر ارشد فناوری برای یک سازنده شرکتی کار می کرد که می خواست وارد بازار مالی شود.

تحولات مهم بعدی که باید به آن توجه داشت چیست؟

انجام پرداخت های دارایی های دیجیتال به طور مستقیم در مرورگر، گام جالب بعدی خواهد بود. احراز هویت وب به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از گزینه های لمس یا شناسه چهره به یک کلید خصوصی محافظت شده در مرورگر وب خود دسترسی داشته باشند و امکان استفاده از پرداخت های رمزارز در دنیای واقعی را فراهم می کند. وب سایت فقط درخواست می کند که پرداخت در قالب رمزارز انجام شود و نیازی به دانستن نام کاربری شخصی که از او درخواست پول می کند ندارد.

در حالی که بخش مالی نهادی بیت کوین را به بی ارزشی و کلاهبرداری محکوم کرد، اما آنها به طور کامل به توسعه فناوری زیربنایی پرداختند و در برخی موارد حتی کوین خود را ایجاد کردند. با افزایش سرمایه گذاری نهادی و علاقه به بلاکچین و رمزارز در سال گذشته، یک چیز آشکار شده است: رمزارز و دیفای آینده بخش مالی هستند.

رویکرد بی وقفه بخش مالی برای افزایش میزان دسترسی به دیفای

ظهور بیت کوین و اولین صرافی های متمرکز، علاقه جوانانی را که به دنبال جایگزینی برای سهام بودند، در روزهای اولیه بلاکچین برانگیخت. در حالی که بدون شک این جریان گسترش یافته است، بسیاری از مردم معتقدند که موج بعدی تأکید بیشتری بر تمرکززدایی خواهد داشت.

پروژه های مرتبط با دیفای پیش تر ثابت کرده اند که از لحاظ مالی سودآور هستند. تیم هایی که چندین مورد از این پروژه ها را توسعه می دهند، مقادیر قابل توجهی از عرضه توکن یا سهام الکترونیکی مورد استفاده برای مدیریت و حفاظت از عملیات اینترنت اصلی را در اختیار دارند. به عنوان یک سرمایه گذار بلندمدت در این عرصه، مردم تحت تأثیر گسترش و بلوغ پروتکل های دیفای در سال های اخیر قرار گرفته اند.

ماهیت منبع باز و همتا به همتای بلاکچین، فرصت های مالی غیرقابل تصوری را ایجاد می کند. این ویژگی ها همچنین موانعی را در مسیر ساختن آینده بخش مالی در یک صنعت بسیار تحت نظارت ایجاد می کند. مسئولیت پذیری در قلب این مسائل قرار دارد.

سخن نهایی

رمزارز، بلاکچین و دیفای به طور سنتی برای عموم مردم بیگانه بوده و همین امر ورود به این حوزه را سخت می کند. از آنجایی که یادگیری هر چیزی به تنهایی توسط خود فرد دشوار است، اکثر مردم آن را نادیده می گیرند یا به آن بی اعتماد می شوند. اصطلاحات رمزارز زیادی در اطراف وجود دارد. جنبش مالی غیرمتمرکز به همین منظور گسترش یافته است. برای هر یک از خدمات مالی که امروزه از آنها استفاده می کنید، یک جایگزین تمام عیار و باز در نظر بگیرید – پس انداز، وام، معامله، بیمه و موارد دیگر – که برای هر کسی که یک تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت در هر نقطه از زمین دارد، قابل دسترسی است.

شرکت هایی مانند Transak و Ramp برای رفع معضل در زمانی وارد عمل می شوند که شخصی می خواهد پول را در قالب رمزارز منتقل کند، اما گیرنده وجه، ارز معمولی مانند استرلینگ یا دلار را ترجیح می دهد. بیت کوین با ارزش ترین رمزارز (از لحاظ ارزش بازار) است که پس از بحران مالی سال 2008 به شهرت رسید.

برخی منشأ آن را به شورش علیه یک سیستم اقتصادی ناکارآمد نسبت می دهند که افراد اجازه حضور در آن را ندارند اما در صورت عدم موفقیت، بر همه افراد تأثیرات مضری می گذارد. آرزوهای جامعه رمزارز حاکی از تمایل به آینده مالی مرفه تر برای همگان است.

 

 

منبع: coingape

400-1015-09-01451

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید