یکشنبه , مرداد 23 1401
تیتر خبرها

صحبتهای تریدر مطرح در مورد بازار و معامله گری

تفکر احتمالاتی

تازه واردان به جامعه رمزارز به «کهنه سربازان» رمزارز نگاه می کنند در حالی که امیدوارند آنها بینش جهت دار تقریباً قطعی در مورد این بازارهای گیج کننده داشته باشند.

بنابراین، در این پست، به شما نشان خواهم داد که چگونه آینده را پیش بینی کنید.

پیش بینی آینده

کهنه سربازان موفق رمزارز می دانند که معاملات رمزارز یک تجارت با نتایج احتمالاتی است. تفکر احتمالاتی اساساً فقط تلاشی برای برآورد احتمال واقعی شدن یک نتیجه خاص در آینده است.

تا آنجا که من می دانم، پیش بینی آینده در حال حاضر غیرممکن است. بنابراین معامله گران باید هر آینده محتملی را بررسی کنند.

اوه، و هیچ کدام از اینها توصیه سرمایه گذاری نیست. من یک فرد حرفه ای نیستم و بیشتر مانند 13 سالگی ام راهم را در دنیا طی می کنم. من هم مثل بقیه بچه های سالخورده ای هستم که با چشم بند در جنگل راه می روند و از انسانیت خودم مبهوت شده ام.

به هر حال، برای نشان دادن واقعیت به جای ارجاع به فیلم مارول، بیایید به گذشته برگردیم. در اینجا مشاهده می کنید که نمودار ETHUSD یک روزه در کلوز روزانه در 19 می چگونه است.

نمودار ETHUSD یک روزه در کلوز روزانه در 19 می

زمانی که بازار در ماه می سقوط کرد، 8 روز طول کشید تا اتریوم از حدود 4400 دلار به زیر 1800 دلار برسد.

در طول این سقوط، می توانید چهار سناریوی احتمالی را برای آینده در نظر بگیرید. وقتی به زیر 2000 دلار رسیدیم، درباره آنها توئیت کردم.

کوبی

کوبی

چهار سناریو را در نظر بگیرید:

 1. تمام شد. شانه رضایت به سمت خرسی
 2. حباب دوگانه. سایدوی های خرسی تقلبی به سمت روند گاوی دوم اکتبر
 3. این بار متفاوت است، ویرانی مطلق. فقط نزولی
 4. ابرچرخه

از تفکر احتمالاتی استفاده کنید. بر این اساس معامله کنید.

برای کمک به درک این موضوع، من چند نسخه لو – فای نه چندان جالب ترسیم کرده ام که نشان می دهد نمودارهای آینده ممکن است در هر سناریو چگونه باشند.

1. بازار یک چرخه رونق/رکود دیگر به سبک سال 2017 را تجربه کرده است و در اوج قرار دارد.

2. بازار قبل از تجربه حباب دوگانه به سبک سال 2013 آرام می شود و تا پایان سال دوباره صعودی خواهد بود.

3. بازار فقط کاهش می یابد و سطح تقریباً بی سابقه ای از ویرانی را تجربه می کند.

4. بازار فوراً بهبود می یابد و به سرعت به اوج های جدید می رسد.

البته تغییرات جزئی در هر یک از ایده های بالا وجود دارد، و همچنین سناریوهای بالقوه دیگری وجود دارند که من حوصله بررسی آنها را نداشتم زیرا فکر می کردم بسیار بعید هستند (مثلاً سایدوی تا ابد).

معامله گران خوب پس از محاسبه تمام اتفاقات احتمالی که ممکن است رخ دهند، میزان باور خودشان نسبت به هر سناریو را ارزیابی خواهند کرد. در پایان، می توان چیزی شبیه به این را مشاهده کرد:

 • p(1) = 45%
 • p(2) = 45%
 • p(3) = 5%
 • p(4) = 5%

در واقع، شما بر این باورید که احتمال وقوع سناریوهای 1 و 2 هرکدام 45% است و از نظر شما نتایج محتمل تری هستند، اما همچنین معتقدید که سناریوهای 3 و 4 نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

اگر بهترین معامله ممکن را برای هر یک از سناریوهای بالا ارزیابی کنید، نتایج بسیار ساده هستند:

 1. خرید: در قیمت های کف بخرید و در الگوی کلاسیک شانه رضایت بفروشید
 2. خرید: در قیمت های کف بخرید و برای اوج های جدید هولد کنید
 3. فروش: به صفر مطلق خواهد رسید
 4. خرید: اوج های جدیدی در پایان روز به ثبت خواهد رسید

با این برآوردها، خرید در 95% سناریوها بهترین معامله است. احتمال اوج های جدید 50% تخمین زده می شود و 45% احتمال برای فروش در قیمت کمتر از بالاترین رکورد قبلی، و 5% احتمال نابودی کامل وجود دارد.

به طور مشخص:

%45 احتمال مثبت 80% pnl (خرید در 2000 دلار و فروش در شانه رضایت در حدود 3600 دلار)

%50 احتمال مثبت 100% pnl (خرید در 2000 دلار و فروش در بالای اوج های جدید)

%5 احتمال منفی 20% pnl (خرید در 2000 دلار، رسیدن بازار به کف های قیمت جدید، توقف ضرر در 1600 دلار)

اکنون معامله ساده به نظر می رسد: با قیمت 2000 دلار بخرید، نزدیک به 3600 دلار دوباره ارزیابی کنید و در صورت وقوع سناریویی که بازار به قیمت های کف جدید می رسد، به برنامه خروج پایبند باشید. 95% سناریوها حداقل مثبت 80% را شامل می شوند. سناریویی که 5% احتمال وقوع دارد با ضرر منفی 20% همراه خواهد بود. به نظر می رسد ارزش این ریسک را دارد.

اگر یک معامله گر از قبل هولد کرده بود و هنوز خارج نشده بود، چه قبل از سقوط یا در اوایل سقوط، آنها همچنان می توانستند از این اطلاعات و تخمین ها برای تصمیم گیری جهت هولد استفاده کنند، نه اینکه به واسطه فروش ناشی از هراس دارایی های خود را در قیمت های کف بفروشند.

دوج و ایلان

من در مورد این موضوع کمی در پست قبلی صحبت کردم، اما فکر می کنم به مبحث حال حاضر هم مرتبط است.

ایلان در سال های 2019 و 2020 تعداد زیادی توئیت درباره دوج منتشر کرد. در طول این روند صعودی، او دوباره تبلیغ دوج را در زیر قیمت 0.01 دلار آغاز کرد. من در واقع دقیقاً به یاد ندارم و چندان اهمیتی هم به این پست نمی دهم که بخواهم درباره آن تحقیق کنم. حالا فرض کنیم که همان 0.01 دلار بود. نمودار به این شکل بود:

دوج

سناریوهای آینده ممکن است به این صورت باشد:

 1. او به تبلیغ آن ادامه می دهد و دوج افزایش می یابد.
 2. او به تبلیغ آن ادامه می دهد و دوج نمی تواند افزایش یابد.
 3. او دیگر آن را تبلیغ نمی کند اما به هر حال دوج پامپ می شود.
 4. او دیگر آن را تبلیغ نمی کند و دوج کاهش می یابد.

در اینجا:

 • p(1) = 75%
 • p(2) = 10%
 • p(3) = 7.5%
 • p(4) = 7.5%

از آنجایی که ایلان آن را در طول سال های 2019 و 2020 تبلیغ کرده است، می‌توان گفت که در واقع کاملاً محتمل است که او به رضایتمندی بازارهایی که بهتر به نظر می رسند متمایل شود و دوج را کمی پامپ کند.

البته، او ممکن است آن را تبلیغ کند، اما در پامپ آن بی تأثیر باشد. یا ممکن است توسط یک تیم تطبیق یا برخی از مشاوران به او توصیه شود و دیگر مانند سال های 2019 و 2020 در مورد آن توئیت نکند.

در سناریوهایی که دوج افزایش می یابد (p(1+3) = 82.5%)، یک تخمین ساده اما محافظه کارانه 350% سود را نشان می دهد (یعنی دوج به 3 یا 4 سنت خواهد رسید). در سناریوهایی که اینطور نیست (p(2+4) = 17.5%)، دوج ممکن است جایی در محدوده قیمت فعلی و کف قیمت سایدوی قبلی که نتوانسته آن را حفظ کند، فروخته شود – شاید در بدترین حالت 50% کاهش یابد.

بر اساس این تخمین ها، 82.5% احتمال ایجاد یک مضرب 3-4 برابری در این شرط وجود دارد، و یک شانس متوسط ​​تا کوچک برای باخت 50% نیز وجود دارد. باز هم، به نظر می رسد ارزش ریسک را دارد.

احتمال یک سناریو را چگونه تخمین می زنید؟ یا احتمال افزایش قیمت را؟

من عمداً این موضوع را بیش از حد ساده می کنم و قول می دهم در مورد تابع توزیع تجمعی بازده یا چیزهای مشابه مطلبی ننویسم، اما فکر می کنم ارزش بررسی برخی تفاوت های ظریف در تخمین آینده ها و احتمالات محتمل را دارد.

من فرض می‌کنم پرسش های اولیه اینها هستند: چگونه به سناریوهای احتمالی دست می یابید، و چگونه احتمال آنها را تخمین می زنید؟ راستش، شما فقط حدس می زنید. و امیدوارم با گذشت زمان در این زمینه بهتر شوید.

یک راه خوب برای حدس زدن در مورد آینده این است که به آنچه در گذشته اتفاق افتاده است نگاه کنید. این تفکر انسان شناختی در مورد بازارها و دارایی ها می تواند نکاتی را در مورد آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیفتد ارائه دهد، زیرا گذشته توسط انبوهی از مردم خلق شده است که احتمالاً به اندازه مردم فعلی باهوش، و گنگ، و احساساتی، و غیرمنطقی و غیره بوده اند.

می توانید سؤالات ساده ای از تاریخ بپرسید، مانند:

آیا تا کنون کاهش بیش از 50 درصدی رخ داده است که نشان دهنده پایان بازار صعودی نباشد؟ اگر چنین است، حداکثر کاهش قبلی در اواسط چرخه چقدر بود؟

پس از کاهش 30 درصدی در گذشته چه اتفاقی افتاد؟ آیا دلیلی وجود دارد که این بار شرایط متفاوت باشد؟

عملکرد دوج در برابر بیت کوین از نظر تاریخی در بازارهای صعودی چگونه بود؟ برخی از اهداف محافظه کارانه برای جفت DOGE/BTC چیست؟

چگونه آلتکوین های بسیار مورد توجه و تبلیغ در گذشته رشد کردند؟ نمودارهای آنها چه شکلی بود؟ آیا نمودارهایی وجود دارند که شبیه به نمودارهای آلتکوین های معروف کنونی باشند؟

بیت کوین از بالاترین رکورد قبلی (2013) به رکورد بعدی (2017) چند برابر افزایش یافت؟ آیا این مضرب برای دارایی هایی با ارزش بازار مشابه جهت تکرار آنچه بیت کوین در سال 2017 انجام داد معقول است؟

معمولاً وقتی یک دارایی به صرافی های بزرگ مانند کوین بیس، بایننس و غیره اضافه می شود، چه اتفاقی می افتد؟

البته تاریخ تکرار نمی شود. اما تواین ممکن است به شما بگوید که تطبیق الگو با داده های تاریخی از بازارهای مرتبط مستقیم یا مماسی می تواند به مدلی از تخمین ها در مورد آینده کمک کند: قیمت ها تا کجا ممکن است پیش بروند و احتمال وقوع یک سناریو چقدر است.

معامله گران باتجربه چیزهای بیشتری درباره بازارها می دانند، بنابراین به جای پاسخ دادن به پرسش های ساده مانند موارد بالا، احتمالاً سؤالات پیچیده تری درباره گذشته مطرح می کنند و معیارهای بازار متعددی را در آن سؤالات می گنجانند. آنها مواردی مانند بهره باز، جریان سفارش، نمایه های حجم، آنتروپی یا هر چیز قابل اعتماد یا آموزنده دیگری را در نظر خواهند گرفت. اما این همان ایده و رویکرد کلی است حتی علی رغم اینکه مقایسه های تاریخی پیچیده تر شوند.

این را در خانه امتحان نکنید

معامله گران خرد اغلب در ارزیابی ویژگی های یک دارایی رمزارز بد عمل می کنند، زیرا با مزیت های تکنولوژیکی یا بنیادی آشنا نیستند – اما در ارزیابی رفتار قیمتی دارایی های رمزارز نیز بسیار بد هستند، زیرا با مفاهیم معاملاتی، نمودارهای قیمت و بازارهای مالی آشنا نیستند. و اگر یک معامله گر در مورد اتفاقاتی که ممکن است در آینده رخ دهد تخمین های نادرست یا مغرضانه ای انجام دهد، در این صورت احتمالات بد را محاسبه می کند و احتمالاً تمام پول خود را از دست می دهد.

به طور واقع بینانه، من فکر می کنم 95% از افرادی که این مقاله را می خوانند احتمالاً به طور فعال در بازارهای رمزارز معامله نمی کنند. دسترسی صرف به یک کلاس دارایی که در دهه گذشته بیشترین میزان رشد را داشته است بسیار خوب است، اما کسب سود احتمالی در برخی معاملات ارزش ریسک از دست دادن این دسترسی را ندارد. اگر رمزارز رسالت اجتماعی خود را انجام دهد، هنوز مقادیر زیادی سود بلندمدت وجود دارد و بهتر است فقط تلاش کنیم در این عرصه زنده بمانیم تا اینکه سعی کنیم سودهای کوتاه مدت را به حداکثر برسانیم.

اما من می دانم که بسیاری از شما محکوم مطلق هستید، بنابراین در مورد درخواستم واقع بین خواهم بود. در عوض، من فقط از این لحظه شما را تشویق می کنم که کمی ریسک کنید. کارها را کمی آهسته تر انجام دهید. افق زمانی «سریع پولدار شدن» خود را رها کنید. شروع به یادداشت برخی از تفکرات احتمالاتی در معاملات یا سرمایه گذاری های خود کنید و پس از آن بدون سرزنش عوامل دستکاری در بازار یا Three Arrows Capital، به این فکر کنید که چرا پول خود را از دست داده اید. اگرچه احتمالاً تقصیر دیگری / Su بوده است، بنابراین من همدردی می کنم.

به هر حال، این مقاله یک توصیه سرمایه گذاری نیست، بلکه فقط برخی از روش هایی را بررسی می کند که من و سایرین در تلاش برای اتخاذ دیدگاهی منطقی، درباره پرایس اکشن کوتاه‌مدت/میان‌مدت استفاده می کنیم. اما Sam می گوید همه چیز را به میدان بیاورید و او چندین میلیارد دارایی دارد، بنابراین من در مورد این چیزها تجدید نظر می کنم.

 

 

منبع: substack

400-1023-09-01459

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید