شنبه , خرداد 7 1401
تیتر خبرها
پولکادات و اتریوم 2.0

پولکادات و اتریوم 2.0 – نگاهی به سولوشن های توسعه مقیاس پذیری آینده

اتریوم 2.0 و پولکادات، پروتکل های مبتنی بر شاردینگ هستند که غلبه بر چالش های مقیاس پذیری پیش روی بلاکچین های قدیمی را نوید می دهند. ریلی چین و بیکن چین اگرچه اندکی با یکدیگر تفاوت دارند اما یک جهش مهم دیگر به ویژه در زمینه تعامل پذیری را نشان می دهند.

پارتیشن بندی مشکل: شاردینگ بار از طریق شاردینگ

مقیاس پذیری یکی از موضوعات بحث برانگیز پس از مواجهه شبکه ها با محدودیت ها در سال گذشته بوده است. با این حال، مدت ها قبل از اینکه این مطلب به موضوع اصلی تبدیل شود، توسعه دهندگان چندین زاویه حمله را ترسیم نمودند. با وجود راه اندازی موفقیت آمیز رویکردهای لایه 2 در سال 2021، سولوشن های شاردینگ لایه 1 مدتهاست که در حال توسعه هستند.

وقتی صحبت از پروتکل های پارتیشن بندی شده بلاکچین می شود، پولکادات و اتریوم 2.0 برجسته ترین نام هایی هستند که این روش مقیاس پذیری را دنبال می کنند. این پارتیشن ها یا شاردها ابزاری برای انجام تراکنش ها در شاردهای جداگانه به همراه پروتکلی برای ارسال پیام بین شاردها هستند. هر دو شبکه از طریق شاردینگ، یک سولوشن عالی برای افزایش چشمگیر عملکرد و ظرفیت شبکه بدون افزایش ملزومات سخت افزاری نود یا کاهش میزان تمرکززدایی ارائه می دهند.

نمی توان این واقعیت را انکار کرد که در سطح تکنیکال مرکزی، پولکادات منابع زیادی را از اتریوم استخراج کرده است. با این حال، وقتی صحبت از فناوری می شود، به ویژه در زمینه نحوه استفاده پولکادات و اتریوم 2.0 از مفهوم شاردینگ، چندین تفاوت قابل توجه وجود دارد که توسعه دهندگان و کاربران باید در نظر بگیرند.

برای شروع، همه شاردهای موجود در اتریوم 2.0 دارای عملکرد انتقال حالت (STF) یکسانی هستند که یک اینترفیس را برای اجرای قرارداد هوشمند ارائه می دهد. به این ترتیب، قراردادهای موجود بر روی یک شارد واحد می توانند پیام های ناهمزمان را با سایر شاردها به اشتراک بگذارند. لایه پایه (زنجیره اصلی) اتریوم 2.0، که تحت عنوان بیکن چین شناخته می شود، امکان اجرای قراردادها و تراکنش های هوشمند را از طریق اینترفیس eWasm (Wasm اتریوم) فراهم می کند. طبق طراحی، اتریوم 2.0 از 64 شارد پشتیبانی می کند، که در آن هر شارد نشان دهنده یک بلاکچین و تراکنش های انجام شده بر روی آن بلاکچین است.

پولکادات از انواع مختلف شاردینگ استفاده می کند. این شبکه دارای یک زنجیره اصلی به نام ریلی چین است. شاردها در شبکه پولکادات، پاراچین نامیده می شوند که می توانند تراکنش های موازی را نیز انجام دهند و با ریلی چین مرتبط هستند. بر خلاف اتریوم 2.0، که در حال حاضر 64 شارد را پشتیبانی می کند، پولکادات در حال حاضر از 100 پاراچین (شارد) پشتیبانی می کند و این پاراچین ها به یک اینترفیس کاربری واحد مانند eWasm اتر 2.0 متکی نیستند. در عوض، هر پاراچین می تواند به صورت جداگانه به ریلی چین متصل شود، و بدین ترتیب انعطاف پذیری لازم را در اختیار توسعه دهندگان این پاراچین ها قرار دهد تا قوانین خاص خود را در مورد نحوه تغییر حالت تعیین کنند.

به زبان ساده، بیکن چین اتریوم 2.0 را به عنوان یک پورت USB و شاردها را به عنوان کابل های USB در نظر بگیرید. فقط آن شاردهایی که شکل مناسب کابل USB را دارند می توانند به پورت USB متصل شوند. از سوی دیگر، ریلی چین پولکادات مانند یک سوکت جهانی عمل می کند، به این معنی که همه پاراتیدها می توانند به طور یکپارچه به آن متصل شوند.

به غیر از این، فرآیند حاکمیت برای اتریوم 2.0 قرار است از یک مدل خارج از زنجیره پیروی کند، که به یک هارد فورک نیاز خواهد داشت. اما مدل حاکمیت پولکادات به صورت زنجیره ای است و به صورت مستقل تصویب شده است و امکان به روزرسانی یکپارچه تر را برای آن مهیا می کند. در نهایت، مکانیسم انتخاب اعتبارسنج اصلی برای هر دو نیز متفاوت است زیرا پولکادات امکان دسترسی قوی و تضمین اعتبار با تعداد کمتری از اعتبارسنج ها در هر شارد را ارائه می دهد.

نگاهی اجمالی به آینده بر اساس زمان حال

توسعه و پیاده سازی اتریوم 2.0 که به آن سرنیتی نیز گفته می شود، در حال انجام است. در حال حاضر، بیکن چین فعال است و استیکینگ را در اتریوم ارائه می دهد و زمینه را برای به روزرسانی های آتی فراهم می کند. با این حال، ادغام اتریوم شبکه اصلی با بیکن چین و افزودن شارد چین ها به تدریج در مراحل مختلف انجام خواهد شد. بر اساس پیش بینی ها زمان راه اندازی سال 2022 خواهد بود، اگرچه خریدهای بزرگ اخیر تجهیزات استخراج اتریوم به این معناست که برخی از ذینفعان متقاعد نشده اند که انتشار به موقع در راه است.

در همین حال، پولکادات به عنوان یک پروژه بلاکچین نسل بعدی، از سال 2020 توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این پلتفرم، که علیرغم ماهیت خسته کننده این عبارت رایج، اغلب به عنوان قاتل اتریوم نامیده می شود، خود را به عنوان یک جایگزین بالقوه مطرح کرده است که می تواند چالش های مقیاس پذیری اتریوم را حل کند.

شبکه آزمایشی پولکادات موسوم به کوزاما راه اندازی شده است و با یک مدل شاردینگ مشابه به صورت موفقیت آمیزی در حال فعالیت است. این شبکه چندین وام جمعی را انجام داده و میلیون ها تراکنش را پردازش کرده است، و چندین پروژه امیدوار کننده برای اسلات های محدود پاراچین پیشنهاد داده است. در حال حاضر، حراج اسلات های پاراچین پولکادات در ماه نوامبر انجام خواهد شد و پروژه وارد مرحله پنجم و نهایی از فرآیند راه اندازی خود می شود و با سلاح شاردینگ اتریوم را شکست می دهد.

در حالی که نتیجه رقابت شاردینگ لزوماً این نخواهد بود که تمام دستاوردها به برنده تعلق بگیرد، اما پولکادات حداقل چند سال از اتریوم 2.0 جلوتر است. با این وجود، علیرغم اشتیاق تعامل پذیری بسیاری از پروژه ها برای کار با اسلات های پاراچین پولکادات، نباید اکوسیستم وسیع اتریوم را دست کم گرفت. با این حال، به جای مقایسه دو زنجیره در زمینه TVL های بالاتر یا dapp های بیشتر، بهتر است این رابطه را از لحاظ کارایی بهتر برای اکوسیستم رمزارز بررسی نماییم.

هنگامی که همه پروپوزال های بهبود اتریوم (EIP) برای اتریوم 2.0 اجرا شوند و پاراچین های پولکادات به ریلی چین متصل شوند، نحوه تعامل هر دو پلتفرم بسیار جذاب خواهد بود. با فرض اینکه همه چیز طبق برنامه پیش برود، شبکه ها قادر خواهند بود یکدیگر را تکمیل کنند تا بتوانند یک بنیان تعامل پذیر با برنامه های غیر متمرکز (dapp های) نسل بعدی و پروتکل های مالی غیر متمرکز (دیفای) را ارائه نمایند، که توان بیشتر، هزینه کمتر و مقیاس پذیری برای پشتیبانی از استفاده گسترده از بلاکچین را فراهم می آورد.

 

 

منبع: news.bitcoin

400-0760-09-01294

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مدیر عامل FTX در انتخابات 2024 آمریکا

مدیر عامل FTX می گوید که ممکن است در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا «بیش از ۱۰۰ میلیون دلار» هزینه کند

سام بنکمن – فرید، مدیر اجرایی صرافی رمزارز FTX، روز سه شنبه گفت که ممکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید