شنبه , مرداد 9 1400
پولکادکس

پولکادکس: موتور معاملاتی برای Web3 و دیفای

پولکادکس (Polkadex) یک صرافی رمزارز مبتنی بر دفتر سفارش، همتا به همتا، و کاملاً غیرمتمرکز برای اکوسیستم دیفای می باشد که روی سابستریت (Substrate) ساخته شده است.

در دنیای تجارت رمزارز، فضای زیادی برای پیشرفت وجود دارد. پولکادکس در حال ایجاد یک پلتفرم معاملاتی است که ممکن است الگوی نسل بعدی در تجارت رمزارز باشد.

پولکادکس با ترکیب مزایای لیکوئیدیتی صرافی متمرکز و امنیت صرافی غیرمتمرکز، بهترین امکان استفاده از هر دو عرصه را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. دیگر لازم نیست معامله گران توکن های خود را در CEX ها به خطر بیاندازند – یا لیکوئیدیتی کم را در DEX ها بپذیرند.

تاکنون معامله گران رمزارز مجبور به تصمیم گیری بودند. اگر می خواستند از قیمت های پایین و امکان انجام سریع معاملات بهره مند شوند، کار با یک صرافی متمرکز دشوار می نمود. برای بالاترین سطح ایمنی کاربر، صرافی های غیرمتمرکز بهترین انتخاب بودند.

اکنون، دیفای راه حلی برای این مشکل یافته است و پولکادکس این امر را در بلاکچین پولکادات محقق می سازد. به جای انتخاب لیکوئیدیتی کمتر در صرافی غیرمتمرکز، پولکادکس به ایجاد پلتفرمی می پردازد که شبیه به پلتفرمی مانند سوشی سواپ است، اما یک صرافی مبتنی بر دفتر سفارش را نیز به معامله گران ارائه می دهد.

معاملات غیرمتمرکز پولکادکس

معاملات رمزارز باید ساده باشد – و فناوری استفاده از آن باید آسان باشد. پولکادکس در حال کار بر روی یک پلتفرم معاملاتی است که بهترین جنبه های سیفای و دیفای را با یکدیگر ترکیب می کند – اما استفاده از آن را نیز تسهیل می نماید.

به راحتی می توان مشاهده کرد که پولکادکس قصد دارد ویژگی های مشابه CEX را با امنیت DEX در یک پلتفرم ارائه دهد، که همین امر آن را به عنوان کاندیدای اصلی مقبولیت از سوی نسل جدید سرمایه گذاران و معامله گران مطرح می نماید.

در طول دهه گذشته، پلتفرم های معاملات سهام مانند رابین هود (RobinHood) نشان داده اند که تقاضای گسترده ای برای سولوشن های معاملاتی که دارای روش استفاده ساده ای هستند، وجود دارد که خوشبختانه پولکادکس از آن جمله به شمار می رود.

photo

موج بعدی تقاضای رمزارز

ممکن است تعجب آور باشد – اما اکثریت قریب به اتفاق مردم در سطح جهان هنوز درک کافی نسبت به رمزارز ندارند. بسیاری از مردم می دانند بیت کوین چیست – اما آن را در اختیار ندارند یا از آن استفاده نمی کنند.

درست است. برخی از افراد درباره کمبود مقررات در زمینه رمزارز نگران هستند، در حالی که دیگران دارایی های دیجیتالی غیرمتمرکز را به عنوان یک کلاس دارایی قلمداد نمی کنند.

بر اساس داده های جمع آوری شده توسط Statista در اوایل سال جاری، تنها 6% از مردم ایالات متحده در سال 2020 از رمزارز استفاده کرده اند و در سایر کشورهای پیشرفته مانند آلمان و ژاپن این رقم حتی کمتر بوده است.

سرمایه گذاران بزرگی وجود دارند که در حال ورود به عرصه رمزارزها هستند، اما توده های عوام هنوز توجه چندانی نسبت به توکن ها ندارند.

به بیان ساده تر، مقبولیت رمزارز هنوز در سطوح بسیار پایینی قرار دارد، این بدان معناست که بازار خدمات مبتنی بر رمزارز، مانند صرافی نسل بعدی، شگفت انگیز است.

پولکادکس یک ایده برتر را ارائه می دهد

صرافی هایی مانند پنکیک سواپ، سوشی سواپ و یونی سواپ ایده بسیار خوبی دارند – بگذارید افراد همانطور که می خواهند معامله کنند!

مشکل این است که در بسیاری از موارد، انجام معاملات در DEX هایی مانند یونی سواپ می تواند بسیار پر هزینه باشد، و بدین ترتیب امکان برداشت توکن های اندک برای سرمایه گذاران کوچکتر غیرممکن است.

در حالی که CEX ها هزینه های معامله کمتری را ارائه می دهند، اما استفاده از CEX نیز مشکلات خاص خود را در پی دارد.

پولکادکس برای همه این مشکلات – و خیلی فراتر از آن – راه حل دارد.

ویژگی های پولکادکس

پولکادکس طرحی را ارائه نموده است که بر اساس آن می بایست در سال 2021 شاهد راه اندازی یک پلتفرم مستحکم باشد. ویژگی هایی که پولکادکس در برنامه توسعه خود قرار داده چشمگیر است.

در اینجا برخی از مواردی که پولکادکس را در فضای DEX برجسته می کند، ذکر شده است:

 • معاملات فرکانس بالا: پولکادکس از محبوب ترین بات های معاملاتی پشتیبانی می کند و به کاربران خود این امکان را می دهد تا از فرصت های معاملات فرکانس بالا نهایت بهره را ببرند.
 • پالت IDO پولکادکس: با استفاده از پالت IDO پولکادکس، پروژه های توکن می توانند توکن های مشابه ERC-20 را ایجاد کنند که دارای پشتیبانی داخلی برای انتقال های پاراچین است – و همچنین امکان لیستینگ تنها با یک کلیک را در دفتر سفارش پولکادکس مقدور می سازد.
 • فیات پولکادکس: این پلتفرم به کاربران امکان می دهد تا از طریق دفتر سفارش پولکادکس اقدام به خرید رمزارز با ارزهای فیات کنند. این به عنوان یک مسیر ورود برای ارز فیات به دنیای رمزارز عمل می کند.
 • گزینه شناخت مشتری غیرمتمرکز: پولکادکس، یک فرآیند شناخت مشتری غیرمتمرکز برای کاربران ایجاد می کند که داده ها را روی کیف پول ذخیره می کند – نه روی پلتفرم پولکادکس. پولکادکس موضوع حریم خصوصی کاربران را جدی می گیرد – و این نشان می دهد که آنها چگونه این امر را در دنیای واقعی محقق می نمایند.
 • NFT های پولکادکس: اکوسیستم NFT موجود در این پلتفرم، گیمیفای خواهد شد که باعث جذابیت بیشتر آن می شود. پولکادکس می خواهد این عملکرد درست بعد از فعال شدن شبکه اصلی عملیاتی شود.
 • نسل جدید توکن: هر توکن تولید شده در پولکادکس دارای پشتیبانی بومی برای انتقال بین زنجیره ای به سایر پاراچین ها و همچنین شبکه های دیگر متصل به اکوسیستم پولکادکس خواهد بود.
 • لیکوئیدیتی بالا: پولکادکس با کمک سیستم شناخت مشتری غیرمتمرکز که معاملات DEX را با لیکوئیدیتی CEX در رقابت قرار می دهد، لیکوئیدیتی در سطح نهادی را ارائه می نماید.
 • به روزرسانی های بدون فورک: به روزرسانی های پولکادکس، بریج های دارای ویژگی های جدید و رفع باگ های جدید بلاکچین را به همراه دارد که نشان می دهد دوره هاردفورک ها به پایان رسیده است.

به راحتی می توان مشاهده کرد که پولکادکس چیزی بیش از یک DEX ساده ایجاد کرده است. پولکادکس، علاوه بر ایجاد یک برنامه توسعه عالی، در مسیر خود به سوی یک راه اندازی موفقیت آمیز قرار دارد.

دستیابی به اهداف

پولکادکس دریافت کننده کمک هزینه Web3 بود، و پیش تر به اولین نقطه عطف دست یافته است – و همچنین با موفقیت دو نسخه از شبکه آزمایشی خود را منتشر کرده است.

از نقطه نظر تأمین مالی، پولکادکس توانست IDO خود را از طریق Polkastarter به فروش برساند، که این امر نویدبخش پلتفرم پیش رو می باشد.

در نهایت، فناوری مورد نیاز برای فعال کردن نسل جدیدی از DEX ها که دارای لیکوئیدیتی عمیق و ابزارهای بیشماری هستند، وجود دارد، اما لازم است گروه هایی مانند پولکادکس این ظرفیت فنی را در اختیار گرفته و آن را به واقعیت تبدیل کنند.

توکن PDEX

پولکادکس از یوتیلیتی توکن PDEX استفاده می کند که به هولدرها این امکان را می دهد تا اقدامات مختلفی را در بلاکچین انجام دهند. پولکادکس نیز مانند بسیاری از پلتفرم های دیفای، از یوتیلیتی توکن خود برای ایجاد امکان حاکمیت توسط هولدرهای توکن استفاده می کند، اما به عنوان یک توکن صرافی، PDEX توانایی های بیشتری نیز دارد.

به گفته پولکادکس، PDEX به هولدرها این امکان را می دهد که:

 • با پرداخت هزینه های تراکنش و معاملات، از تخفیف در آنها برخوردار شوند
 • در IDO های پولکادکس شرکت کنند
 • در حاکمیت زنجیره ای شبکه مشارکت داشته باشند
 • با انجام استیکینگ به اعتبارسنج شبکه تبدیل شوند
 • اعتبارسنج ها و همکارهای شبکه را انتخاب کنند

توکن های PDEX در مجموعه ای از دوره های تأمین مالی فروخته می شوند، با این وجود 41% از توکن ها پس از راه اندازی پلتفرم در خزانه پولکادکس نگهداری خواهد شد.

از آنجا که نزدیک به نیمی از توکن ها برای استفاده توسط پلتفرم قفل شده اند، ممکن است با محبوبیت بیشتر این پلتفرم، میزان عرضه شده در بازار آزاد با افزایش قیمت همراه شود.

نتیجه گیری

باور این موضوع که پولکادکس نخواهد توانست بر بازارهای رمزارز تأثیر مثبت بگذارد، امری دشوار است. پولکادکس نه تنها برای معامله گران به طور بالقوه تغییر دهنده بازی است – بلکه می تواند دوره جدیدی را در زمینه جمع آوری کمک های مالی آغاز کند.

پولکادکس با قابلیت هایی نظیر تاخیر اندک و امکان معاملات با فرکانس بالا، مزیتی برای هر معامله گر دارد، صرف نظر از اینکه این معامله گران به تازگی وارد بازار شده اند یا به دنبال تجارت در DEX هستند.

مانند هر پروژه در حال توسعه، پولکادکس نیز هنوز در حال رشد است. بودجه آن به خوبی تأمین می شود و با ادامه پیشرفت آن، مشکلی در جذب سرمایه نخواهد داشت.

واقعیت مبرهن این است که دوران سلطه CEX به پایان رسیده است. گرچه CEX ها در اوایل دوران رمزارز منطقی به نظر می رسیدند، اما امروزه دیفای و پلتفرم های مانند پولکادکس بازار را به سمت بهتری تغییر داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پولکادکس، اینجا کلیک کنید. همچنین می توانید این پلتفرم را در حساب توئیتر یا Medium آن دنبال کنید!

 

 

منبع: blockonomi

400-0406-09-01021

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

محصول ODL امکان تبدیل فوری XRP

ریپل، از کوریدور جدید ODL در ژاپن خبر داد

محصول ODL امکان تبدیل فوری XRP به پزوی فیلیپین را فراهم می کند ریپل، ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید