پنجشنبه , اردیبهشت 16 1400
تیتر خبرها
NFT

پلتفرم های NFT: مفهومی فراتر از بازارها برای ارائه محتوای منحصر به فرد

چرا هنرمندان به NTF نیاز دارند و علاوه بر خرید و فروش با چنین توکن هایی چه کاری می توان انجام داد؟ در ادامه به بررسی آینده NFT ها و بلاکچین خواهیم پرداخت.

آغاز سال 2021 با علاقه زیاد و بی سابقه ای به فناوری توکن های غیر قابل تعویض یا NFT در زمینه های مختلف همراه بود که اوج آن در ماه مارس اتفاق افتاد. امروزه هر روز اخبار مربوط به معاملات هنری با استفاده از NFT ها منتشر می شود. جالب تر اینکه NFT ها در میان افرادی که پیش تر از رمزارز بی اطلاع بودند، مورد استقبال واقع شده است.

نمونه هایی از چگونگی به اوج رسیدن جنون NFT را می توان در فروش اثر هنری بیپل به مبلغ حدوداًً 70 میلیون دلار و یا خبر برگزاری  نمایشگاهی از هنر NFT در سال 2021 توسط موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ روسیه مشاهده نمود.

علاوه بر هیاهوی ایجاد شده توسط افراد مشهور که از این فناوری حمایت می کنند، دلیل چنین علاقه ای به NFT چیست؟ آیا علاقه مندان عادی به عرصه رمزارز می توانند با NFT ها به روشی کاربرپسند تعامل کند؟

بنابراین، چرا پلتفرم های NTF به سرعت در حال توسعه هستند و ماهیت آنها دقیقاً چیست؟ در ادامه دلایل اهمیت پلتفرم های NTF برای جذب جامعه هنری و چگونگی عملکرد واقعی این پلتفرم ها مورد بررسی قرار گرفته و به این نکته پرداخته می شود که این پلتفرم ها به غیر از اینکه نوعی بازار صرف را به کاربران خود ارائه دهند، چه مواردی برای نمایش دارند.

اصول اولیه

موضوع اصلی، منحصر به فرد بودن خود NTF است. این توکن قابل تعویض، جعل و تقسیم نیست. نویسنده توکن می تواند مالکیت آنها یا این واقعیت را که انتقال مالکیت مذکور صورت گرفته ثابت کند. یعنی صاحب چنین محصولی می تواند با انتشار NFT آن را توکنیزه کند، و بدین ترتیب قیمتی را به آن اختصاص داده و آن را وارد حراجی کند. خریدار چنین توکن هایی حق مالکیت و انتقال کالاها را دریافت می کند، در حالی که اطلاعات مربوط به این موضوع در بلاکچین ثبت شده است.

انجام عملیات با این توکن ها به وضوح ارزان تر، آسان تر و سریعتر از عملیات با اشیای واقعی است، اگرچه پلتفرم های ایجاد و فروش NFT ها به تازگی توسعه یافته اند. با این حال، NFT ها کاملاً تحت پوشش قانون نیستند و اثبات مالکیت از نظر حقوق مالکیت معنوی ممکن است چالش برانگیز باشد. بله، متأسفانه همه پذیرش این موضوع را ندارند که بلاکچین یک روش قانونی ثبت سوابق است.

خریداری که دلارهای ارزشمند خود را صرف توکن نویسنده می کند، چه حقوقی دارد؟ در صورت عدم توافق قانونی بین خالق و خریدار NFT، حقوق انحصاری صرفاً با خرید توکن به خریدار انتقال نمی یابد.

قوانین دیگری ممکن است توسط پلتفرم وضع شود، اما امروزه شرایط استاندارد بزرگترین پلتفرم ها حاوی چنین قوانینی نیست. این احتمال وجود دارد که این پلتفرم ها به خالق NFT این حق را بدهند که خودش شرایط صدور مجوز را انتخاب کند.

البته هیچ ابزار مالی نمی تواند بدون مقررات دولتی بقای طولانی داشته باشد. در اینجا، NTF ها احتمالاً مسیر رمزارزهای معمولی را در پیش می گیرند و برخی معتقدند که قانون گذاران در نهایت مداخله خواهند کرد.

اول امنیت، دوم NFT

پلتفرم های NTF محتوا را در قالب های مختلف ارائه می دهند، بنابراین هر کس می تواند انتخاب کند که به کدام حوزه هنری ورود کند. اما قبل از ورود به این صنعت، باید با توجه به خطرات احتمالی، نحوه کار و ایمنی آنها را مورد بررسی قرار داد.

به عنوان مثال، یک NFT در بلاکچین اتریوم وجود دارد. کاربر با انتخاب پلتفرم NFT باید کیف پول اتریوم ایجاد کند، که از طریق آن توکن های منحصر به فردی خریداری و فروخته شود. کیف پول ها به اعطای مجوز به کاربران در پلتفرم ها کمک می کنند، که این امر در بیشتر موارد بدون وارد کردن اطلاعات اضافی مانند نام کاربری یا رمز عبور انجام می گردد زیرا کیف پول کاربر را با استفاده از آدرس کیف پول وی شناسایی می کند. برخی از پلتفرم ها از کاربران می خواهند برای خرید یک اثر هنری ابتدا یک توکن بومی خریداری کنند.

اصول عملکرد هر پلتفرم NTF ساده است: کاربران به منظور تأمین حق محتوای خلق شده یا خریداری شده به پلتفرم می آیند و به عنوان تأیید، توکن دریافت می کنند که می تواند با یک کاربر دیگر آزادانه معامله شود. از نظر امنیت، NTF خود به عنوان یک ضمانت عمل می کند، زیرا بلاکچین حاوی اطلاعاتی درباره مالک است، خواه یک خالق باشد یا یک خریدار.

اما این بدان معنا نیست که با خرید NFT، کاربران می توانند استراحت کنند، زیرا از سرقت در پلتفرم های NFT در امان نیستند. به عنوان مثال، در ماه مارس، پلتفرم معاملاتی Nifty Gateway گزارش داد که برخی از کاربران با مواردی همچون ربودن حساب، سرقت و خرید NFT ها با استفاده از کارت اعتباری بدون اطلاع آنها مواجه شده اند. با این حال، مشخص شد که احراز هویت کاربر دو عاملی در هیچ یک از حساب ها فعال نشده است.

مسئله امنیت ضعیف پلتفرم های NTF نیست، بلکه عدم دانش کافی کاربران است. همه کالاهای با ارزش باید با امنیت ذخیره شوند و توکن های NFT نیز از این قاعده مستثنی نیستند. فقط خرید یک توکن و ذخیره آن در پلتفرم کافی نیست – کاربران باید از حساب خود محافظت کنند و احراز هویت دو عاملی را فعال کنند، رمز ورود خود را در یک مکان امن نگه دارند و در واقع، بیشتر پلتفرم ها چنین فرصت هایی را فراهم می کنند. هر یک از مالکین NTF های ارزشمند باید مسئولیت خود را درک کرده و از کالای خود محافظت کند.

پلتفرم های NTF

یک فرد عادی معمولاً NFT ها را در پلتفرم های ویژه – بازارهایی که در آن می توان توکن ها را خرید و فروش کرد – خریداری می کند. یکی از بزرگترین و محبوب ترین بازارها OpenSea است. این سایت شامل هزاران NFT مختلف، از کارت های بازی گرفته تا نقاشی های هنرمندان معاصر است. این پلتفرم همچنین رتبه بندی آنها را حفظ کرده و محبوب ترین توکن ها را ردیابی می کند.

بازار دیگر SuperRare است، جایی که در آن می توان هنر دیجیتال را خرید و فروش کرد اما نمی توان مستقیماً بین کاربران معامله کرد. در این پلتفرم، هنرمندان با ایجاد یک گواهینامه توکنیزه اعتبار اثر خود را تأیید می کنند. آنها قیمت فروش را تعیین می کنند و به خریداران احتمالی اجازه می دهند تا پیشنهادات خرید خود را ارائه کنند. منظر سرمایه گذاری SuperRare بازار جانبی آن است. هرکسی می تواند یک اثر هنری خریداری شده را مجدداً به فروش برساند چنانچه گویی در حراجی عادی ارائه شده است.

در زمینه ورزش، جالب ترین پلتفرم تاکنون NBA Top Shot بوده است. هدف این پروژه، انتشار و فروش کارت های کالکتیبل دیجیتال بسکتبال است. با این حال، به جای تصاویر ثابت از بازیکنان، کارت های NBA Top Shot حاوی کلیپ های ویدیویی از بازی های گذشته است. هر توکن واقعاً یک قطعه بیاد ماندنی است.

اما آیا غیر از بازار چیز دیگری هم وجود دارد؟ آیا صنعت NFT محدود به چنین پروژه هایی با هدف خرید و فروش است؟ البته که نه. امروزه، برخی از پروژه های جالب در حال ظهور هستند که انواع فرصت های مالی را ارائه می کنند.

برخی از پلتفرم ها در درجه اول برای سهولت خریدهای NFT تلاش می کنند، جایی که کاربر می تواند کالایی را که دوست دارد با یک کارت اعتباری معمولی خریداری کند. به عنوان مثال، پروژه NFT Crypto.com این کار را با جذب هرچه بیشتر محتوای منحصر به فرد انجام می دهد، و برای چند منظوره بودن آن نه تنها در زمینه بازی ها بلکه از هنرمندان، موسیقی دانان و ورزشکاران محبوب نیز استفاده می کند. با استفاده از رمزارزها می توان کالاهای ارزشمندی را در این پلتفرم خریداری کرد.

پلتفرم Rarible بسیار محبوب شده است، زیرا هنرمندان را قادر می سازد با هر بار فروش اثر خود، حق امتیاز دریافت کنند. Rarible یک توکن حاکمیتی به نام RARI را معرفی کرد و در حال توسعه خود در یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است. هولدرهای توکن RARI، که شامل خالقان و جمع آوری کنندگان NFT هستند، می توانند در مورد به روزرسانی های پلتفرم رأی دهند و در تعدیل بازار مشارکت کنند.

توسعه دهندگان این پروژه همچنین قصد دارند یک شاخص NFT راه اندازی کنند – یک موتور جستجوی ویژه برای کسانی که می خواهند در بازار NFT سرمایه گذاری کنند اما مطمئن نیستند کدام یک از آثار هنری را انتخاب کنند.

برای کسانی که طراحی خلاقانه را دوست دارند، پروژه ای به نام Art Block وجود دارد. این یکی از اولین پلتفرم هایی است که روی تولید خودکار محتوای قابل برنامه ریزی که در بلاکچین اتریوم ذخیره می شود، متمرکز شده است. منحصر به فرد بودن این پلتفرم در خلق مقدار بی پایان محتوایی نهفته است که می تواند به عنوان NTF خریداری و فروخته شود.

کاربران این پلتفرم می توانند سبک هنری متناسب با سلیقه خود را انتخاب کرده و هزینه اثر را پرداخت کنند و این پلتفرم به صورت تصادفی یک قطعه هنری را به شکل تصویر، مدل سه بعدی یا طراحی تعاملی تولید می کند.

به طور کلی، به نظر می رسد که علاقه مندان به رمزارز برای خرید یا فروش NTF به چیزی بیش از بازارهای ساده نیاز دارند. در اینجاست که مالتی پلتفرم نقش خود را ایفا می کند و گروه های مختلف کاربران خود را قادر می سازد تا هم محتوای منحصر به فرد خلق کنند و هم در زمینه هنر سرمایه گذاری نمایند. پلتفرم های NFT دیگر تنها مکانی برای توکنیزه کردن هنر دیجیتال و کالکتیبل های مختلف نیستند، بلکه مکانیزمی برای جذب کاربران هستند.

«تن»، یکی از مدیران جامعه در Blockchain Cunities Universe – بازی ای که هم زمان روی چهار بلاکچین انجام می شود و موجودی بازی را به صورت NTF ذخیره می کند – معتقد است که پلتفرم های NTF در نهایت می توانند رویکرد بسیار جالب تری نسبت به بازارهای ساده ارائه دهند:

«من معتقدم که اکثریت قریب به اتفاق در ابتدا فقط در حد یک بازار خواهند بود. اما کاربردهای بیشتری برای NFT وجود دارد. در حال حاضر بازی ها از آنها برای ذخیره ارزش در دارایی بازی استفاده می کنند و به بازیکنان امکان کنترل کامل موجودی خود و حتی کسب درآمد از زمان بازی را می دهند. این زیبایی آن است. بلاکچین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا دارایی های خوبی خلق کنند و بازیکنان را قادر می سازند تا بازی خود را انجام دهند، در حالی که کنترل کامل حساب خود را در اختیار دارند.»

 

 

 

منبع: cointelegraph

400-0142-09-00857

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

دیفای

تحلیلگر برتر از اهداف صعودی برای اتریوم و 3 آلتکوین دیفای پرده برداری کرد

اسمارت کانترکتر، معامله گر و تحلیلگر پرطرفدار رمزارز، معتقد است 3 کوین دیفای شاهد رالی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید