یکشنبه , آذر 7 1400
نایک

آن را بخرید: نایک می خواهد کفش های ورزشی را به متاورس بیاورد

نایک قصد دارد محصولات دیجیتالی را در متاورس به شما بفروشد، و شما آنها را می خرید زیرا نایک می داند چگونه شما را به انجام این کار متقاعد کند.

به پاهایتان نگاه کنید. بسیاری از شما (دستتان را بالا ببرید) در حال حاضر نایک می پوشید. برای سال مالی منتهی به 31 می 2021، نایک گزارش داد که درآمد آن با 19% افزایش به 44.5 میلیارد دلار در سال رسیده است. اما این آمارها مربوط به اینجاست. در متاورس چطور؟

Metaverse

ساخت یک متاورس

چرا نایک به متاورس علاقه مند است؟

برای کسانی که هنوز با این مفهوم آشنا نیستند، ساده ترین راه – و در عین حال بسیار ناقص – برای تصور متاورس این است که خود را در یک بازی ویدیویی واقعی تصور کنید. نایک وارد می شود و چیزهای متای بسیار جالبی را ارائه می دهد.

Nike

تجهیزات متاورس نایک

این شوخی نیست. نایک در مورد متاورس بسیار جدی است.

ثبت اختراعات مربوط به دنیای قبل از متاورس در سال 2018 نشان می دهد که نایک به طور جدی در حال ذخیره ابزارهایی است که می تواند با آنها تجارت در متاورس انجام دهد. این ابزارهای دیجیتالی شامل کفش های کتانی و همچنین آواتارها و سایر اشکال برندسازی مجازی می شود. مطمئناً، نایک قصد دارد محصولات دیجیتالی را به شما بفروشد (و شما آنها را می خرید زیرا نایک می داند چگونه شما را به انجام این کار متقاعد کند)، اما این طرح متا حول کل جهان های دیجیتال می چرخد.

آیا فقط نایک، نایک خواهد بود؟ بدون شک چنین است، اما اگر بخواهیم آن را به عنوان روشی برای ایجاد جریان های درآمد خالص جدید تعریف کنیم، همانطور که در سابقه این شرکت وجود داشته است، برای آن خوب خواهد شد. کسی قرار است کوله پشتی متاورس داشته باشد و ممکن است آن کوله پشتی محصول نایک باشد.

متاورس قوانینی دارد که برای نایک جدید خواهند بود

نایک باید برای مفهوم تخریب توسط تکرار آماده شود. در این جهان گذرا، نایک اخیراً به دلیل مالکیت معنوی خود (IP) بسیار مورد اعتراض بوده است. با این حال، در متاورس، مفهوم تکرار با تعاریف فعلی ما در مورد آنچه قانونی است تفاوت خواهد داشت. ارزش متاافزارهای نایک کاملاً تحت تأثیر افرادی خواهد بود که توسط این شرکت دزدان دریایی خوانده می شوند و دیگران آنها را هنرمند می نامند.

در دنیای واقعی، اخیراً یک پروژه هنری به نام موزه جعلیات با کاربری تجاری قابل توجهی ارائه شد. به طور خلاصه، گروه هنری بروکلین Mschf یک اثر اصلی وارهول را به قیمت 20000 دلار خرید و 999 نمونه جعلی دقیق از آن ساخت. سپس این نمونه ها با نسخه اصلی در هم آمیخته شد و همه 1000 آثار وارهول «شاید واقعی» را به قیمت 250 دلار به ازای هر اثر و مجموعاً 250000 دلار فروخت که 230000 دلار آن سود است.

در متاورس هم همین اتفاق خواهد افتاد. برخی از دراپ های نادر نایک (آنچه را که ما کتانی بازها، عرضه ی جدید کفش یا حتی رنگ کفش – معروف به «رنگ آمیزی» – می نامیم) واقعی خواهند بود، برخی ممکن است واقعی باشند، و برخی نیز آگاهانه یا ناآگاهانه جعلی خواهند بود.

موضوع متاورس برای دادگاه ها تازگی دارد

سمیر پاتل، وکیل اهل میامی و یکی از فعالین در گروه ویژه رمزارزهای Miami-Dade، اخیراً در توئیتی درباره نحوه رسیدگی دادگاه ها به این اختلافات متواتر نوشت:

tweet

توسعه دهندگانی که فکر می کنند اختراعات آنها قانون را دور می زند، فقدان دانش یک قاضی در مورد فناوری بلاکچین را کاملاً نادیده می انگارند. قضات بر اساس آنچه خود می دانند قضاوت می کنند نه آنچه شما می دانید.

– سمیر پاتل (@SamirPatelLaw) 26 اکتبر 2021

من با پاتل در مورد واقعیت های متاورس جدید صحبت کردم و این که درک این موضوع توسط قضات که قوانین معمول در تصمیم گیری های مربوط به پرونده های متاورس بیشتر دست و پا گیر خواهند بود تا کمک رسان، به سرعت اتفاق خواهد افتاد و ناگوار خواهد بود. پاتل نیز گفت:

«دکترین حقوقی مانند حقوق مالکیت واقعی، نقض قراردادهای فروش و نقض حق چاپ آثار مشتق شده از انسان بر روابط در متاورس (MV) حاکم خواهد بود.»

او ادامه داد: «بنابراین، وقتی نایک می خواهد در MV شرکت کند، چه با ویترین فروشگاه های مجازی، چه با تجهیزاتی برای آواتارها یا ایجاد محصولات جدید منحصراً برای MV، وکلای آن باید بین نقض یا ادعای قانونی MV و فضای واقعی ارتباط برقرار کنند.»

فقط این واقعیت که تعداد کمی از قضات (و تعداد بسیار کمی از وکلا) از اصطلاح «فضای واقعی» استفاده کرده یا حتی شنیده اند، خود یک مسئله است. این اصطلاح به دنیای فیزیکی ما اشاره دارد، که برخلاف فضای مجازی یا محیط مجازی مانند متاورس می باشد.

بنابراین، بله، ادعاهای متاورس باید برای قضات تفهیم شود، حداقل در ابتدا به روش های پیش پا افتاده و با استفاده از زبان سنتی تا قضات گمراه نشوند.

آیا نایک می تواند به ایجاد ساختار قانونی متاورس کمک کند؟

از نظر پاتل یک فرصت واقعی در اینجا وجود دارد. «نایک منابع لازم برای آموزش قضات از طریق محاکمه را دارد، زیرا آنها می توانند به وکلای خود برای طولانی کردن دعوی حقوقی هزینه پرداخت کنند، اما سایر شاکیان کوچک تر برای متقاعد کردن قاضی مبنی بر اینکه یک ملک مجازی در یک زمین مجازی دارند که توسط یک بلاکچین غیرمتمرکز نگهداری می شود، کار سختی پیش رو خواهند داشت.»

پاتل به من توضیح داد که اگر قرار باشد زمین مجازی در متاورس بخرد، قاضی احتمالاً این معامله را به عنوان فروش کالا قلمداد می کند نه انتقال املاک و مستغلات. از آنجایی که مقررات قانونی مفهوم املاک و مستغلات مجازی را شامل نمی شود و به آن توجه نمی کند، این زمین مجازی را نمی توان در یک ثبت اسناد رسمی ثبت کرد، زیرا آن ثبت توسط شهرداری یا حاکمیت اداره نمی شود.

پاتل توضیح داد: «بنابراین، اگر قرار باشد نایک یک جفت کفش کتانی مجازی بفروشد، اما کفش های کتانی را به خریدار تحویل ندهد، این نقض قرارداد در فروش کفش های کتانی است. اما مبادله ارزش مورد معامله همچنان باید اظهار شود و احتمالاً در فضای واقعی ثبت شود.»

معنای این امر در عمل معمایی برای قضات است، جایی که هیچ مدرکی دال بر بستن قرارداد در متاورس وجود ندارد، مانند قراردادی شفاهی که توسط دو آواتار منعقد شده است. بنابراین، چگونه یک قاضی می تواند به نفع یک طرف در این اختلاف حکم دهد؟ این دقیقاً مشابه یک قرارداد شفاهی است که در فضای واقعی انجام می شود. اگر یک آواتار بتواند اتکا به قرارداد شفاهی در متاورس را ثابت کند، دقیقاً مانند اینکه بتواند آن را در فضای واقعی انجام دهد، ممکن است شواهدی برای حمایت از ادعای شاکی وجود داشته باشد.»

متاورس ممکن است به اندازه فضای واقعی دارای دعاوی حقوقی باشد

و ادعاهای زیادی وجود خواهد داشت. اگر نایک در این زمینه مشکل دارد که آثارش در فضای واقعی بدون اجازه این شرکت تغییر می کند و متهمان دعوای نایک جسورانه پاسخ می دهند که این اصلاحات هنر هستند، نه سرقت IP، اکنون متاورس را تصور کنید. پاتل خاطرنشان کرد:

«اگر از هوش مصنوعی برای ایجاد چشم اندازها یا سایر اشیاء مجازی استفاده شود، قوانین IP در متاورس آزمایش خواهند شد.»

او افزود: «دلیل این امر آن است که کارهای مشتق شده از هوش مصنوعی تحت پوشش قوانین کپی رایت ایالات متحده نیستند. بنابراین، اگر بخواهم هوش مصنوعی را در متاورس مستقر کنم و هوش مصنوعی چیزی شگفت انگیز ایجاد کند، من حقوقی برای اثر مشتق شده ندارم و شخص دیگری می تواند آن اثر را تقلید کند و حق چاپ را برای خودش ادعا کند. حفاظت از حق چاپ برای افراد بسیار دشوار خواهد بود زیرا متاورس می تواند بسیار وسیع باشد و متخلف می تواند یک موجودیت مستقر در هوش مصنوعی باشد. قضات با استفاده از قوانین حق چاپ فضای واقعی به این مسائل رسیدگی خواهند کرد.»

تنها راه عملی برای تغییر نحوه نگرش قضات و تصمیم گیری در مورد پرونده ها در متاورس، تغییر قوانین موجود برای تطبیق با واقعیت مجازی است. بدون این تغییر، از دیدگاه قضات همه چیز فضای واقعی است و واقعیت مجازی به عنوان یک واقعیت قانونی وجود ندارد.

همانطور که پاتل خاطرنشان کرد، واقعیت حقوقی صحیح این است که «نایک باید وکلایی را استخدام کند که در اموال غیرمنقول، و قوانین تجاری یکپارچه متبحر هستند و همچنین متخصصانی که در حوزه فناوری بلاکچین خبره می باشند.»

با توجه به اینکه متاورس، جهان مجازی جدیدی از فرصت ها را برای تولید، فروش، خرید و شکایت ایجاد می کند، تماشای آن از منظر اجتماعی، تجاری و قانونی بسیار جذاب خواهد بود. این واقعیت که نایک در حال آماده شدن برای تولید، فروش و دادخواهی در این فضای جدید بوده است به این معنی است که شما نیز باید برای واقعیت متاورس آماده شوید، که به زودی به رایانه یا تلفن شما خواهد آمد.

 

 

منبع: cointelegraph

400-0902-09-01370

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

افزایش سرمایه گذاری رمزارز تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) توسط مورگان استنلی

غول بانکداری ایالات متحده، مورگان استنلی، سرمایه گذاری تراست بیت کوین گری اسکیل را به طرز چشمگیری افزایش می دهد

غول بانکداری مورگان استنلی به طور قابل توجهی هولدینگ های خود را از محصول سرمایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید