شنبه , مرداد 22 1401
تیتر خبرها
DEX با محوریت بیت کوین

جک دورسی از تلاش خود برای ایجاد یک DEX با محوریت بیت کوین خبر می دهد

جک دورسی عاشق بیت کوین است، اما او همچنین می خواهد مردم نیز آن را معامله کنند، بنابراین آخرین پروژه خود را اعلام کرد: TBD، یک DEX با محوریت بیت کوین

مدیرعامل اسکوئر و توئیتر، جک دورسی، تنها به اظهار علاقه درباره بیت کوین بسنده نمی کند. او تمام تلاش خود را برای تحقق رؤیای خود مبنی بر تبدیل BTC به پول جهانی اینترنت انجام می دهد.

در اواسط ماه جولای، دورسی از راه اندازی TBD که یک تجارت جدید با هدف تسهیل ایجاد سرویس های مالی غیر متمرکز می باشد، خبر داد. امروز او سرانجام فاش کرد که این بخش مسئول توسعه یک صرافی غیر متمرکز (DEX) خواهد بود.

@jack

ما مسیر TDB54566975 را تعیین کرده ایم: به ما در ساخت یک پلتفرم باز جهت ایجاد یک صرافی غیر متمرکز برای بیت کوین کمک خواهد کرد.

مایک براک

@brockm

گمانه زنی های بسیاری در مورد ماهیت TBD وجود داشته است. در چند هفته گذشته تیم ما در حال تعیین موارد لازم بود. ما می خواستیم سرانجام، مسیر خود را به اشتراک بگذاریم و چند سؤال در اینجا مطرح است.

27 آگوست، 2021

جک دورسی اطلاعات بیشتری در مورد این پلتفرم فاش نکرد. بنابراین احتمالاً هنوز در مرحله نظری است، اما با توجه به استحکام CashApp، ممکن است برخی از پیشرفت ها در آن حد پیچیده نباشند که گویی یک استارت اپ سعی می کند از ابتدا یک محصول را ایجاد کند.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

DEX ها یا صرافی های غیر متمرکز، پلتفرم هایی هستند که به کاربران اجازه می دهند بدون نیاز به واسطه، رمزارزها و توکن ها را مبادله کنند. به لطف کد تعبیه شده در قرارداد هوشمند، همه چیز به صورت غیر متمرکز و خودکار انجام می شود.

به طور کلی، مزایای آنها این است که ناشناس هستند، می توانند با هر توکن سازگار با پروتکل بدون هیچگونه فرآیند تأیید ادغام شوند، نیازی به شناخت مشتری ندارند و با طراحی تعاملات جدید با قرارداد هوشمند، امکان توسعه تجاری موازی را فراهم می نمایند.

در مورد معایب نیز می توان به این نکته اشاره کرد که عملیات کند و گران هستند زیرا هر معامله باید در یک بلاک استخراج شود و تعاملات قرارداد هوشمند با افزایش پیچیدگی دچار افزایش هزینه می شوند.

انواع سیستم

سیستم های متمرکز در مقابل سیستم های غیر متمرکز. منبع: Mobilmindz

علاوه بر این، صرافی های غیر متمرکز به دلیل ماهیت عمومی کد آنها، مستعد هک و سوء استفاده هستند. در صورت بروز مشکل، هیچکس پاسخگوی قربانیان (معامله گران) نخواهد بود زیرا هیچ نهاد مرکزی مسئول سرویس نیست.

به عنوان نمونه هایی از صرافی های غیر متمرکز می توان از یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ، بنکور، بالانسر، و غیره نام برد. در مقابل، از جمله معروف ترین صرافی های متمرکز می توان به کوین بیس، بایننس، کراکن، هیوبی، FTX و غیره اشاره کرد.

جک دورسی یک DEX با محوریت بیت کوین می خواهد، و این چندان آسان نیست

DEX ها به دلیل پیچیدگی خود بر روی بلاکچین های نسل دوم ساخته می شوند. بیت کوین یک بلاکچین نسل اول است زیرا فقط اجازه ارسال و دریافت توکن را می دهد. اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس بلاکچین نسل دوم هستند زیرا خلق برنامه ها و قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می کنند. یعنی، آنها به عنوان Touring Complete از برنامه نویسی تراکنش های پیچیده پشتیبانی می کنند.

اما جک یک ماکسیمالیست بیت کوین است و به دنبال این است که DEX خود را اساساً به سمت رمزارز شماره 1 سوق دهد.

اطلاعات زیادی در مورد چگونگی برنامه ریزی او برای رسیدن به هدف خود وجود ندارد. با این حال، همانطور که مایک براک مدیر کل TBD در اسکوئر اعلام کرد، بسیاری از کدها احتمالاً در RSK توسعه خواهند یافت. این سولوشن لایه 2 امکان اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین را فراهم می کند.

مایک براک

@brockm

27 آگوست، 2021

در حال پاسخ به @brockm

همانطور که گفتیم، این پلتفرم کاملاً به صورت عمومی، منبع باز، و پروتکل باز توسعه می یابد و هر کیف پولی می تواند از آن استفاده کند. هیچ مدل بنیادی یا حاکمیتی که TBD کنترل کند وجود ندارد. بدون مجوز.

مایک براک

@brockm

ما می خواهیم این پلتفرم از سر تا پا متکی به بیت کوین باشد. و این موضوع ما را وادار می کند تا مواردی مانند RSKsmart را در نظر بگیریم. با این حال، شکاف های مورد نیاز برای ساخت چنین چیزی ممکن است بسیار بزرگ باشد، که باعث می شود ما زنجیره های دیگر را به عنوان یک پل مد نظر قرار دهیم.

Bisq، که یک پلتفرم غیرمتمرکز و مبتنی بر بیت کوین است و چندین سال از عمر آن می گذرد، با جک تماس گرفت تا نوعی ادغام را پیشنهاد دهد. مدیرعامل توئیتر از این ایده خوشش آمد.

Bisq

@bisq_network

جک — ما بیش از 5 سال گذشته را صرف ساخت  Bisq نسخه 1 کرده ایم تا بتوانیم برای کاربران قدرتمند بیت کوین به عنوان DEX نظیر به نظیر عمل کنیم.

ما در حال حاضر بر روی نسخه 2 کار می کنیم تا برای همه مناسب باشد.

بیا در این زمینه با هم حرف بزنیم. افکار ما در کنار یکدیگر می تواند به چیزی فراتر از تصوراتمان منتهی شود.

جک

@jack

ما مسیر TDB54566975 را تعیین کرده ایم: به ما در ساخت یک پلتفرم باز جهت ایجاد یک صرافی غیر متمرکز برای بیت کوین کمک خواهد کرد.

جک

@jack

حتماً. رونوشت: @brockm

شاید در آینده نزدیک، شاهد ادغام دیگری باشیم.

 

 

منبع: cryptopotato

400-0614-09-01181

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید