جمعه , خرداد 6 1401
تیتر خبرها
بیت کوین

اینتل از ASIC استخراج بیت کوین رونمایی می کند – این چگونه می تواند چالش مصرف انرژی را حل کند

  • بر اساس گزارش ها، اینتل آماده می شود تا اعلام کند که با راه اندازی تراشه Bonanza Mine رسماً به انجمن استخراج بیت کوین ملحق شده است.
  • ASIC استخراج با ولتاژ فوق العاده پایین به رقابت مستقیم با Bitmain، MicroBT و سایرین خواهد پرداخت و می تواند باعث افزایش نرخ هش جهانی شود.

عرصه استخراج بیت کوین در چند سال گذشته شاهد اخبار جدیدی نبوده است و بازیگران اصلی مانند Bitmain و Canaan هر سال بر تولید ASIC های بهتر تمرکز می کنند و به سیاست فضای رمزارز توجه چندانی ندارند. با این حال، یکی از بزرگ ترین شرکت های فناوری جهان می تواند در این بخش غوغایی بر پا کند، زیرا گزارش ها حاکی از آن است که اینتل در آستانه راه اندازی تراشه استخراج خود است.

اینتل که بزرگترین تولیدکننده تراشه های نیمه هادی در جهان از لحاظ درآمد است، هنوز این موضوع را اعلام نکرده است. با این حال، روزنامه نگاران تیزبین در رسانه فناوری Tom’s Hardware متوجه شدند که اینتل یکی از ارائه دهندگان کنفرانس آتی تراشه ISSCC خواهد بود که در آن تراشه جدیدی به نام «Bonanza Mine» را معرفی خواهد کرد.

هنگامی که از اینتل درباره جزئیات ورودش به این عرصه که سال ها مورد اختلاف بوده است سوال شد، این شرکت موضوع تراشه استخراج جدید را نه تکذیب و نه تأیید کرد و اظهار داشت:

اینتل چندین سال کار طراحی را پیرامون ASIC های بهینه شده SHA 256 انجام داده است که با کار مسیریابی انجام شده در آزمایشگاه های اینتل آغاز شده است. در آینده جزئیات بیشتری را به اشتراک خواهیم گذاشت.

اینتل می تواند مشکل مصرف انرژی بالای بیت کوین را حل کند

در حالی که این اولین بار است که اینتل به طور رسمی محصولی را برای استخراج کنندگان معرفی می کند، اما این شرکت مستقر در کالیفرنیا مدتی است که وعده هایی برای استخراج کنندگان داشته است. در دسامبر سال گذشته، راجا کدوری، مدیر GPU این شرکت در برنامه ای زنده اظهار داشت که اینتل در حال کار بر روی برخی محصولات برای استخراج کنندگان است. این شرکت همچنین پیش تر حق اختراعات مربوط به سیستم پردازشی را که بر SHA-256 متکی است، ثبت نموده است. SHA-256، تابع هش رمزنگاری است که بیت کوین بر اساس آن ساخته شده است.

کدوری که در پادکست Intel Gaming حضور یافته بود، اظهار داشت:

من فکر می کنم بلاکچین یک مفهوم مربوط به تراکنش است که بسیار کارآمدتر از سوزاندن چرخه های سخت افزاری فعلی اجرا می شود. این چیزی است که ما روی آن کار می کنیم.

به گفته کدوری، اینتل مطمئن است که می تواند هزینه استخراج بیت کوین را که سال ها به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، کاهش دهد. استخراج کنندگان برای باقی ماندن در رقابت باید به ریگ های استخراج گران قیمت ASIC تکیه کنند، و حتی در این صورت نیز هیچ تضمینی وجود ندارد که شرکت های چندملیتی با مزارع استخراج بزرگ، تمام پاداش های بلاک را از آنِ خود نکنند.

و این فقط مبحث هزینه نیست که اینتل می تواند حل کند. اگر واقعاً تراشه های Bonanza Mine، ولتاژ فوق العاده پایین داشته و کارآمد باشند، می توانند بزرگترین چالش – مصرف انرژی بالا – را حل کنند. استخراج بیت کوین به دلیل مصرف انرژی خود با بازخورد بدی روبرو شده است و به همین دلیل است که چین استخراج کنندگان را از این کشور بیرون کرده است.

در ایران و کوزوو، دولت استخراج کنندگان را از دسترسی به برق در فصل زمستان محروم می کند زیرا تقاضا برای برق بیشتر است. حتی در ایالات متحده، جلسات استماع کنگره، اعتراضات و موارد دیگر به دلیل موضوع مصرف انرژی برپا شده است.

کدوری معتقد است اینتل می تواند این چالش را حل کند و می گوید:

اما توانایی انجام اعتبارسنجی بلاکچین بسیار کارآمدتر با هزینه بسیار پایین تر و توان بسیار کمتر، مشکلی کاملاً قابل حل است. و ما در حال کار بر روی آن هستیم، و در مقطعی از زمان، امیدوارم در آینده ای نه چندان دور، سخت افزار جالبی را در این زمینه به اشتراک بگذاریم.

 

منبع: crypto-news-flash

400-1066-09-01502

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مدیر عامل FTX در انتخابات 2024 آمریکا

مدیر عامل FTX می گوید که ممکن است در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا «بیش از ۱۰۰ میلیون دلار» هزینه کند

سام بنکمن – فرید، مدیر اجرایی صرافی رمزارز FTX، روز سه شنبه گفت که ممکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید