جمعه , بهمن 1 1400
بیت کوین

بیت کوین فوری: 30 روز اول من در لایتنینگ

شروع استفاده از لایتنینگ نتورک، یک راه عالی برای تجربه قدرت واقعی بیت کوین و نحوه ساخت و ساز بر روی آن است.

این مقاله، تجربه من در زمینه لایتنینگ است که برای هر تازه واردی به عرصه بیت کوین یا لایتنینگ مفید خواهد بود. در راستای سلب مسئولیت باید بگویم که راه های بسیاری برای انجام کارها وجود دارد و من در اینجا تنها به برخی از آنها اشاره می کنم. طیف وسیعی از محصولات و سولوشن ها برای شروع وجود دارد که برخی پیچیده تر از بقیه هستند. در حالی که استانداردهای معین و روش های خوبی برای استفاده از بیت کوین و لایتنینگ وجود دارد، اما تنها راه برای پیشرفت در این زمینه آن است که به هر جایی که احساس راحتی می کنید ورود کنید و در حین پیمودن این مسیر چیزهای زیادی یاد بگیرید.

قبل از ورود، خوب است که تفاوت بین لایه 1 بیت کوین و لایتنینگ را درک کنید، به عنوان مثال، چرا لایتنینگ وجود دارد، چرا دارای مبادلات و ملاحظات خاص خود می باشد. این پست به طور خاص مربوط به عملکرد کانال های لایتنینگ است. مدیریت مؤثر کانال می تواند خود یک موضوع پیچیده باشد، اما قبل از اینکه بتوانیم آن را درک کنیم، اجازه دهید چند مفهوم کلیدی را تعریف کنیم.

  • منابع و مباحث PlebNet را بخوانید و در آن مشارکت کنید.
  • اپراتور نود بودن با یک سرمایه گذاری اولیه همراه خواهد بود، اما در زمینه کسب دانش و تجربه مفید است. بلند مدت فکر کنید.
  • برای مسیریابی، روی انتخاب همتایان، زمان فعالیت و مدیریت نقدینگی تمرکز کنید.

توجه داشته باشید، برای بهره مندی از مزایای استفاده از لایتنینگ، لازم نیست یک نود مسیریابی بزرگ باشید. مرچنت ها می توانند پرداخت های لایتنینگ را برای کسب و کار خود بپذیرند و به عنوان یک کاربر نهایی، می توانید پرداخت های سریع لایتنینگ را طبق شرایط خود انجام دهید و این به تنهایی دلیل کافی برای اجرای یک نود است.

من از Raspberry Pi به همراه یکی از بسته های مقدماتی معروف نود استفاده می کنم. چیزی که قبل از پیوستن به PlebNet نمی دانستم، اهمیت در اختیار داشتن یک منبع تغذیه بدون وقفه یا پشتیبان باتری بود – و این برای جلوگیری از قطعی برق ضروری است.

ابزارهای اصلی لایتنینگ من تاکنون ThunderHub و Balance of Satoshis (BOS) بوده است. من همچنین در زمینه لینوکس کاملاً بی تجربه بودم، و بنابراین اگر تمایل دارید، توصیه می کنم اصول خط فرمان لینوکس را یاد بگیرید، زیرا وقتی روی یک رابط کاربری جذاب کلیک می کنید، به درک آنچه در پشت صحنه می گذرد واقعاً کمک می کند.

اولین کانال من یک کانال کوچک با ظرفیت 150000 ساتوشی بود، زیرا ابتدا باید وارد نمودار شبکه می شدم، و این کمک کرد تا مراحل باز کردن یک کانال و تماشای حرکت وجوه را طی کنم. اولین پرداخت لایتنینگ من مانند جادو بود.

من اقدام به باز کردن کانال های بزرگ تر کردم و دقت می کردم که همتایان مورد اعتمادم را انتخاب کنم – اعتماد به این معنا که وقت گذاشتم تا اعتبار آنها را در جامعه بررسی و احراز کنم. همتایان من، به عنوان فعالان صادق در عرصه بیت کوین و همچنین اجراکنندگان شایسته نود سابقه خوبی دارند. بله، لایتنینگ طوری طراحی شده است که اعتماد به حداقل برسد، بنابراین باید بتوانید با غریبه ها ارتباط برقرار کنید. با این حال، من می خواهم احتمال سناریوهای پرهزینه و شکست ناشی از مدیریت نود ضعیف توسط همتایان بررسی نشده را کاهش دهم.

یک نود مسیریابی به نقدینگی ورودی و خروجی نیاز دارد. یکی از راه های بدست آوردن ورودی، انجام کاری است که به آن لوپ اوت (Loop out) می گویند. در ابتدا، کانال ها را یکی یکی لوپ اوت کردم تا نقدینگی را متعادل کنم. من این کار را با هزینه شخصی خود انجام دادم تا شریک کانالم را ناراحت نکنم.

بعداً پس از مطالعه مجموعه های Voltage درباره نود‌های مسیریابی در blog.voltage.cloud فهمیدم که راه بهتر برای شروع این است که تا آنجایی که می توانید کانال های خروجی باز کنید و چندین کانال را به طور همزمان لوپ اوت کنید. ترمینال لایتنینگ همه اینها را برای شما انجام می دهد. من یک لوپ چند میلیون ساتوشی را به یکباره انجام دادم و می گویم که قلبم یک لحظه به تپش افتاد. به طور کلی، من سعی می کنم کوین ها را در مقادیر کمتر جابجا کنم، به این ترتیب تمام سرمایه های شما به طور همزمان مسدود نمی شوند.

من همچنین از کیف پول Strike خودم برای انجام لوپ اوت استفاده کردم، اما از آنجایی که ساتوشی ها به صورت دلار به برنامه Strike می رسند، مجبور به تبدیل مجدد به بیت کوین و پرداخت کارمزد مبادله بودم. در هر صورت، هزینه لوپ اوت هنوز به طور قابل توجهی اندک است – حدود 20 تا 30 امتیاز پایه.

توجه داشته باشید که من برای ایجاد یک پروفایل نقدینگی متعادل از نود، وجوه کانال را لوپ اوت کردم. این سرویس هزینه دارد، بنابراین در آینده قصد دارم سواپ های نقدینگی رایگان انجام دهم و به سادگی کانال ها را در صورت نیاز اضافه یا حذف کنم. لوپ اوت در ابتدا برای تقویت نقدینگی مفید است، اما در غیر این صورت برای همه کانال ها لازم نیست. علاوه بر این، همیشه می توانید کانال های ورودی را خریداری کنید و از جزئیات فنی اجتناب نمایید.

وقتی دیدم اولین فورواردم عبور کرد، 9 یا 10 کانال باز داشتم و به وجد آمدم. من کارمزدهای خود را نسبتاً کم تعیین کردم، اما میزان آن در صورتی که همه وجوه در یک زمان ارسال شوند، برای جبران هزینه های کانال کافی است (برای بحث دقیق تر در مورد کارمزدها به c-otto.de مراجعه کنید). در حالی که هدف من دستیابی به یک نود با جریان ارگانیک است که نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد، متوجه شدم که فورواردها عمدتاً از طریق تعداد کمی از مسیرها به صورت یک طرفه هستند. اینجاست که تعادل مجدد و تعدیل کارمزد اهمیت دارد.

برای 30 روز اول، نود دارای 26 رویداد فوروارد با میانگین 144ppm بود و این 60% نقدینگی محلی نود را تشکیل می داد. درآمد فقط 1300 ساتوشی بود – خیلی زیاد نبود، اما بد هم نبود، راضی کننده بود.

در سطح بالا، هزینه ها شامل کارمزدهای زنجیره ای، کارمزدهای مسیریابی و هزینه های خدمات مرتبط با لایتنینگ می شود، و هزینه های سخت افزاری را در بر نمی گیرد. هزینه کارمزدهای زنجیره ای نه تنها شامل باز کردن/بستن کانال می شود، بلکه واریز و برداشت به / از کیف پول لایتنینگ را نیز شامل می گردد. کارمزدهای مسیریابی پرداختی عمدتاً ناشی از انجام لوپ اوت ها است، و کارمزدهای مسیریابی با جابجایی ساتوشی های بیشتر، افزایش می یابد. من همچنین دو پرداخت به چند نفر از دوستانم از نود خود انجام دادم که شامل کارمزد مسیریابی شد. من یک صفحه گسترده برای کمک به ردیابی هزینه ها در هر دسته راه اندازی کردم. این کمک می کند تا تعادل هایی را که نود روی صفحه نشان می دهد، با یکدیگر تطبیق دهم. سوابق نشان می دهد که من حدود 29000 ساتوشی از جیب خود پس از باز شدن و لوپ کانال ها پرداخت کرده ام. و به طور مشخص، BOS به من نشان می دهد که حدود 4000 ساتوشی را برای هزینه های زنجیره ای و بیش از 25000 را برای هزینه های مسیریابی صرف کرده ام.

ارائه ارقام دقیق، امری دشوار است زیرا باید سعی می کردم ساتوشی های هزینه شده برای کارمزدهای مبادله را حساب کنم. همچنین برخی سردرگمی های اولیه در مورد کارمزدهای تعهد و ذخایر کانال وجود داشت که دارایی های تحت مالکیت شما هستند اما در موجودی کانال نشان داده نمی شوند. بسیار مهم است که شما به انجام حسابداری طبق شرایط بیت کوین عادت کنید، اگرچه میزان دقت در این زمینه یک انتخاب شخصی است.

در مقایسه، من برای راه اندازی و فعالیت کانال هایم، ساتوشی بیشتری نسبت به هزینه های مسیریابی پرداخت کردم. اما به خاطر داشته باشید که هزینه تقویت نقدینگی باید یکبار انجام شود. نه تنها این، بلکه وجوه موجود در یک کانال می تواند بی وقفه جابجا شود و به کانال اجازه دهد که چندین برابر ظرفیت خود را در طول عمر کانال هدایت کند. من می توانم بگویم 25000 ساتوشی ارزش سرمایه گذاری برای آموزش را داشت.

هدف من برای ماه آینده افزایش 20 درصدی ظرفیت نود و کسب درآمد خالص مثبت است. موارد زیر، چند زمینه دیگر مورد علاقه من برای آینده هستند:

  • کاوش درباره باز کردن مجانی کانال و تأمین مالی کانال از سردخانه.
  • استفاده از چندین کیف پول یا نود لایتنینگ نتورک چگونه می تواند مدیریت نقدینگی را تسهیل کند؟
  • کار با ابزارهای مدیریت خودکار کانال
  • بهبود امنیت، اطمینان پذیری و زمان فعالیت

در صورت نیاز، از طرح پرسش های خود دریغ نکنید. plebs و من خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم!

 

 

منبع: bitcoinmagazine

400-1046-09-01482

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

بتامارس

بتامارس، 20000 USDT برای کمپین طراحی بتامارس ارسال می کند

متاورس که با تزریق سرمایه در حال رونق گرفتن است، به عنوان ایستگاه بعدی اینترنت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید