جمعه , بهمن 1 1400
بیت کوین

چرا کیف پول بیت کوین گرفتم و چگونه می توان از آن برای هدیه دادن و دریافت رمزارز استفاده کرد

کنجکاو هستید که از بیت کوین استفاده کنید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ Forkast.News چگونگی این کار را توضیح می دهد.

در ابتدا، هیجان بیت کوین مرا گیج کرد. چگونه قیمت بیت کوین در عرض تنها سه سال با افزایش 13585 درصدی از 0.00099 دلار آمریکا در سال 2009 به 13.45 دلار آمریکا تا دسامبر 2012 رسید؟

در سال 2015، زمانی که من سفر خود را به سمت رمزارزها آغاز کردم، قیمت بیت کوین به 500 دلار افزایش یافته بود. من احساس می کردم این بالاترین قیمتی است که بیت کوین می تواند به آن برسد، نمی تواند بالاتر از این باشد.

نمی توانستم موضوع را درک کنم. در شگفت بودم که آیا بیت کوین نام دیگری برای پول دیجیتال است یا برعکس. از خودم پرسیدم چطور ممکن است؟ اگر فارکس نیست و سهام نیست، پس این بیت کوین چیست؟

می دانستم که زمان آن فرا رسیده است که حقایق مربوط به بیت کوین را کشف کنم. فکر می کردم بیت کوین، جنون دیگری است که احتمالاً از بین می رود. من در شوک بودم.

هنگامی که شروع به تحقیق کردم، متوجه شدم که نمی توانم آنچه را که در مورد بیت کوین نیاز دارم، بدون شناخت ماهیت کیف پول به دست بیاورم. به جستجوی آنلاین پرداختم: کیف پول بیت کوین، کیف پول های رمزارز، کیف پول های داغ بیت کوین، کیف پول های سرد بیت کوین، عبارات عبور، همه آنها دور بیت کوین می رقصیدند و مرا دچار سرگیجه می کردند.

در این مقاله از Forkast.News به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 1. چرا هر کسی به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارد؟
 2. چگونه اولین کیف پول بیت کوین خود را بدست آوردم
 3. بهترین موارد استفاده از کیف پول دیجیتال بیت کوین
 4. مزایا و معایب استفاده از کیف پول بیت کوین
 5. تجربه من در هدیه دادن رمزارز با استفاده از کیف پول رمزارز
 6. آیا در صورت گم شدن کلیدهای خصوصی، داشتن کیف پول رمزارز می تواند به شما کمک کند
 7. انتخاب کیف پول بیت کوین داغ یا سرد
 8. بهترین کیف پول داغ برای نگهداری رمزارزهای مختلف
 9. انجام تراکنش با کیف پول بیت کوین

1.چرا هر کسی به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارد؟

اولین چیزی که در مورد بیت کوین یاد گرفتم این بود که بیت کوین اولین نوع رمزارز است و رمزارزها، پول های الکترونیکی هستند که تحت کنترل دولت ها و بانک های مرکزی آنها یا هیچ واسطه دیگری نیستند. در عوض، رمزارزها انواع غیرمتمرکز پول های دیجیتال هستند که توسط گروه هایی از رایانه ها و شبکه هایی که در مجموع به عنوان بلاکچین شناخته می شوند، کنترل می شوند.

بدین ترتیب متوجه شدم که می توانم پولی را در قالب بیت کوین یا دیگر انواع رمزارز به هر کسی در هر کجای دنیا با تراکنش سریعی که توسط موسسات مالی معمولی و بدون هزینه های تراکنش بین مرزی امکان پذیر نیست، ارسال کنم.

با این حال، اگر بخواهم بیت کوین را به / از هر کسی در هر نقطه ای از جهان ارسال یا دریافت کنم، به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارم.

کیف پول بیت کوین را می توان با یک کیف پول فیزیکی یا حتی یک حساب بانکی که پول افراد در آن نگهداری می شود، مقایسه کرد.

در سیستم بانکداری سنتی، برای دسترسی به حساب بانکی خود به صورت آنلاین یا از طریق دستگاه خودپرداز با استفاده از کارت اعتباری، به شماره حساب و پین یا رمز عبور خود نیاز دارم. به همین ترتیب، من به یک آدرس بیت کوین عمومی نیاز دارم که برابر با شماره حساب یا نام کاربری من می باشد و یک کلید خصوصی که به من امکان ارسال، دریافت یا انجام تراکنش های بیت کوین را می دهد.

اگر بخواهم بیت کوین ارسال کنم، به کلید عمومی گیرنده نیاز دارم، و اگر بخواهم بیت کوین را دریافت کنم، باید آدرس عمومی بیت کوین خود را برای فرستنده ارسال کنم، در حالی که کلیدهای خصوصی خصوصی هستند، زیرا من به تنهایی برای دسترسی به کیف پول بیت کوین خود در دستگاه های دیگر به آنها نیاز خواهم داشت.

2.چگونه اولین کیف پول بیت کوین خود را بدست آوردم

پس از آشنایی با بیت کوین، آماده بودم که وارد این عرصه شوم و خوشبختانه دوستم به من پیشنهاد کرد از Blockchain.com استفاده کنم و گفت این بهترین کیف پول بیت کوین برای مبتدیان است. علاوه بر این، آمار نشان داد که Blockchain.com بیش از 70 میلیون کاربر دارد. برای من، این دلایل برای پیوستن به این گروه کافی بود.

من به Blockchain.com رفتم و در آنجا با استفاده از آدرس ایمیل و یک رمز عبور منحصر به فرد، یک کیف پول رمزارز رایگان ایجاد کردم. برای تأیید اینکه کیف پول من ساخته شده است، پیامی دریافت کردم که در آن نوشته شده بود: «کیف پول با موفقیت ایجاد شد.»

بلافاصله وارد کیف پول بیت کوین جدیدم شدم که می تواند رمزارزهای دیگری مانند USDT تتر، Ether اتریوم، بیت کوین کش و XLM استلار را نیز در خود نگهداری کند.

من همچنین یاد گرفتم که هر یک از رمزارزها را با رمزارز دیگری مبادله کنم و از اینکه می توانم بیت کوین یا سایر رمزارزها را در Blockchain.com معامله کنم، خوشحال شدم. اما برای انجام این کار، باید تأیید KYC (احراز هویت مشتری) را با استفاده از کارت شناسایی معتبر صادر شده توسط دولت یا پاسپورت بین‌المللی انجام می دادم.

3.بهترین موارد استفاده از کیف پول دیجیتال بیت کوین

من می توانم از بیت کوین برای پرداخت کالاها و خدمات یا به عنوان یک راه حل پرداخت برون مرزی استفاده کنم. شاید باعث خوشحالی شما شود که بدانید اهداف «بالاتر» دیگری نیز وجود دارد که بتوانم برای آنها از بیت کوین استفاده کنم. برخی از این موارد استفاده عبارتند از:

 • قراردادهای هوشمند: بیت کوین ممکن است مشابه با قراردادهای هوشمند مانند اتریوم، بایننس، EOS، شبکه بلاکچین ترون نباشد، اما اکثر پلتفرم های بلاکچین، از جمله بیت کوین، عملکرد قرارداد هوشمند را در شبکه خود گنجانده اند. من می توانم از بلاکچین قرارداد هوشمند RSK Bitcoin برای عقد قرارداد مالی، اطلاعاتی یا ملکی با یک مشتری بدون دخالت اشخاص ثالث مانند وکلا یا واسطه ها استفاده کنم.
 • وثیقه: اگر در دنیای واقعی بتوانم از طلا و سایر اموال به عنوان وثیقه برای گرفتن وام استفاده کنم، در این صورت با رمزارزها نیز چنین کاری امکان پذیر است. من می توانم از کیف پول بیت کوین خود به عنوان وثیقه برای دریافت وام فیات استفاده کنم در حالی که بیت کوین من قفل است.
 • فارمینگ/استکینگ: اگر بتوانم دلارهای فیات خود را برای روزها یا ماه ها به امید کسب سود قفل کنم، می توانم بیت کوین خود را برای 30، 60، 90 روز یا بیشتر قفل کنم و بابت مقدار بیت کوین قفل شده سود کسب کنم. این کار تحت عنوان «استیکینگ» شناخته می شود. اگرچه بیت کوین اجازه استیکینگ را نمی دهد، اما پلتفرم هایی وجود دارد که می توانم بیت کوین خود را استیک کنم و سود کسب نمایم.
 • خرید بزرگ: اگر پول کافی داشته باشم، می توانم با بیت کوین یک لامبورگینی، یک ماشین تسلا، یک فراری یا یک رولز رویس بخرم. این فروشندگان جهانی خودرو اکنون همگی بیت کوین را برای خرید می پذیرند. برای مثال، از طریق نمایندگی های خودرو شخص ثالث مانند BitCars، می توانم هر نوع خودرویی را که بخواهم با بیت کوین بخرم. همچنین می‌توانم جواهرات Rolex یا Patek Philippe را از BitDials با استفاده از کیف پول بیت کوین خود خریداری کنم.
 • خرید کوچک: چیزهای روزمره زیادی وجود دارد که می توانم با بیت کوین بخرم. مایکروسافت، Overstock، HomeDepot، Whole Foods و موارد دیگر همگی بیت کوین را می پذیرند. اگر شما هم مثل من مشتری Overstock هستید، می دانید که می توان تقریباً هر چیزی را از طریق این وب سایت تهیه کرد، از جواهرات گرفته تا دکور، مبلمان، اسباب بازی و موارد دیگر.

4.مزایا و معایب استفاده از کیف پول بیت کوین

به غیر از بهترین موارد استفاده بیت کوین، نگه داشتن کیف پول بیت کوین مزایای زیادی برای من دارد.

مزایای بیت کوین

 • بیت کوین در مقایسه با موسسات مالی سنتی، راه حل های مالی بین مرزی یکپارچه را با نرخی ارزان تر و سریع تر ارائه می دهد.
 • من ممکن است از دسترسی به حساب پول فیات خود محروم شوم، دارایی هایم با حکم دادگاه از من گرفته شوند، اما تا زمانی که اقدامات لازم را انجام دهم هیچ کس نمی تواند کیف پول بیت کوین من را از من بگیرد یا بیت کوین من را مسدود کند یا من را از استفاده از بیت کوین برای تراکنش منع کند.
 • من می توانم بیت کوین را به همان روشی که ارزهای فیات خود را خرج می کنم، خرج کنم. می توانم بیت کوین را مستقیماً از دسکتاپ، تلفن همراه یا کارت بدهی خود خرج کنم. می توانم بیت کوین خود را به صورت یکپارچه به پول فیات تبدیل کنم. فقط باید از کیف پولم گزینه Exchange را انتخاب کنم و مقدار بیت کوینی که می خواهم به فیات تبدیل کنم را وارد کنم. همچنین، می توانم از کارت بدهی بیت کوین خود برای برداشت فیات از دستگاه های خودپرداز استفاده کنم.
 • رمزارزها، پول دیجیتالی هستند که برای مبارزه با تورم طراحی شده اند. بنابراین، با افزایش ارزش بیت کوین با گذشت زمان، می توانم ثروتمندتر شوم.

معایب بیت کوین

بیت کوین معایب خود را دارد.

همه رمزارزها، از جمله بیت کوین، به اینترنت متکی هستند. بنابراین، اگر آفلاین باشم یا در منطقه ای بدون دسترسی به اینترنت باشم، نمی توانم تراکنش بیت کوین را انجام دهم.

کارمزد و سرعت تراکنش متفاوت است. هزینه تراکنش من می تواند بالاتر برود و بسته به ازدحام شبکه ممکن است زمان بیشتری برای تکمیل آن طول بکشد.

اگر به عنوان مشتری ناراضی باشم، می توانم پول فیات خود را پس بگیرم. اما، تراکنش های انجام شده با بیت کوین تغییر ناپذیر است. این بدان معنی است که هیچ راهی وجود ندارد که بتوانم بیت کوین خود را پس از خروج از کیف پولم پس بگیرم. تنها راهی که می توانم پولم را پس بگیرم این است که گیرنده تصمیم به استرداد آن داشته باشد. در اصل، این کاملاً به سیاست استرداد آنها بستگی دارد که آیا می توانم از طریق روش های پرداخت دیگر به غیر از بیت کوین پول خود را پس بگیرم یا خیر.

ایمن سازی کیف پول بیت کوین من مستلزم آن است که خودم را به اصول اولیه امنیت سایبری مجهز کنم. خوب، همین امر برای محافظت از حساب های پول فیات من نیز لازم است، اما یادگیری ایمن سازی کیف پول بیت کوین، منحنی یادگیری تندتری دارد.

تراکنش های بیت کوین به دلیل فرآیند تأیید و کارمزد پردازش تراکنش، بین 10 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. در واقع، مواردی وجود دارد که من مجبور شدم حدود 24 ساعت برای یک تراکنش بیت کوین منتظر بمانم تا تأییدیه های متعدد را تکمیل کنم. بنابراین اگر بخواهم تراکنش بیت کوین فوراً پردازش شود، باید کارمزد پردازش تراکنش بالاتری بپردازم.

بیت کوین یک رمزارز پر نوسان است. چندین بار اتفاق افتاده است که ارزش مقدار موجود در کیف پول رمزارز من به طور ناگهانی افزایش یا کاهش یافته است. به عنوان مثال، ارزش بیت کوین در 1 اکتبر 2021 به طور ناگهانی حدود 9.9% افزایش یافت و به 47742 دلار رسید. بیت کوین یکی از بزرگترین ریزش های خود را در 11 ژانویه 2021 تجربه کرد که در یک روز از 41000 دلار به زیر 32000 دلار سقوط کرد.

اگرچه بیت کوین یک ارز دیجیتال است، اما بسته به حوزه قضایی شما ممکن است برای خرج کردن بیت کوین، مالیات اعمال شود. به عنوان مثال، مالیات هایی را که در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا، کانادا و غیره برای خرج کردن بیت کوین اعمال می شود، در نظر بگیرید.

5.تجربه من در هدیه دادن رمزارز با استفاده از کیف پول رمزارز

پس از ایجاد اولین کیف پول بیت کوین خود در Blockchain.com، می خواستم بیت کوین را به یکی از دوستانم هدیه کنم و به این فکر افتادم که این کار را با استفاده از کیف پول کاغذی انجام دهم زیرا می توانم کلیدهای آدرس عمومی و خصوصی را به صورت آفلاین ایجاد و چاپ کنم و سپس هر مقدار معادل دلاری را در قالب بیت کوین از کیف پول اصلی خود ارسال کنم.

من ایده کیف پول کاغذی را دوست داشتم زیرا احساس می کردم پول نقد فیزیکی را به دوستم می دهم. من می توانم مبلغ معادل دلاری را روی کیف پول کاغذی بنویسم، و بازیابی آن کار چندان دشواری نیست زیرا یک بارکد برای اسکن و کلیدهای خصوصی برای ورودی وجود دارد.

کیف پول کاغذی یک کیف پول آفلاین است مانند کیف پول های سرد که در برابر حملات هکری مصون می باشد. این کیف پول، یک مزیت امنیتی به من ارائه می دهد که همانا ایمن نگه داشتن بیت کوین من در برابر هکرها است.

با این حال، من می توانستم به دوستم بگویم که یک کیف پول دیجیتال معمولی باز کند و آدرس کیف پول او را برای انتقال پول دریافت کنم. او نیز اگر بخواهد به راحتی می تواند آن را برداشت کند. ایراد کار این است که در این صورت گزینه غافلگیری از داستان حذف می شود زیرا او منتظر پرداخت است.

یکی دیگر از گزینه های آسان، استفاده از کارت های هدیه بود. همه ما به دریافت کارت هدیه از سوی عزیزانمان عادت کرده ایم. من می توانم یک کارت هدیه بیت کوین بخرم و آن را برای یکی از دوستانم ارسال کنم. خرده فروشان زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که او می تواند از طریق آنها کارت را بازخرید کند.

6.آیا در صورت گم شدن کلیدهای خصوصی، داشتن کیف پول رمزارز می تواند به شما کمک کند؟

خیر، اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید، داشتن کیف پول رمزارز کمکی نمی کند. در اصل، گم کردن کلیدهای خصوصی کیف پولتان مانند گم کردن کلیدهای پیچیده صندوق های بانکی است.

گم شدن کلیدهای خصوصی کیف پول های رمزارز که منجر به محدودیت دسترسی می شود، بسیار رایج است. به عنوان مثال، استفان توماس هنوز نتوانسته است کلیدهای خصوصی کیف پول رمزارز قدیمی خود را با ارزش تخمینی بیش از 240 میلیون دلار بازیابی کند.

من در یک سناریوی ناخوشایند، یک بار کلیدهای خصوصی کیف پول بیت کوین خود را که در یک نت پد (فرمت فایل متنی) در رایانه شخصی قدیمی ذخیره کرده بودم، گم کردم. بدتر از همه این بود که من پیش از آن کامپیوتر را بدون گرفتن بک آپ به پسر عمویم داده بودم.

بنابراین، به جای مشاوره با یک سرویس شکارچی رمزارز که می تواند به بازیابی کلیدهای خصوصی سرقت شده یا گم شده کمک کند، مجبور شدم از یک نرم افزار پیشرفته بازیابی اطلاعات برای بازیابی کلیدهای خصوصی استفاده کنم.

با این وجود، توصیه می کنم کلیدهای خصوصی خود را در یک دستگاه الکترونیکی قابل دسترسی مانند تلفن هوشمند، فلش USB، فضای ذخیره سازی ابری، یا آدرس ایمیل خصوصی خود ذخیره کنید یا آن را پرینت نمایید.

7.انتخاب کیف پول بیت کوین داغ یا سرد

کیف پول بیت کوین داغ یک ابزار یا برنامه آنلاین است که به شما امکان می دهد رمزارزها را دریافت، ارسال یا ذخیره کنید. در اصل، این کیف پول به عنوان یک حساب بانکی دیجیتال عمل می کند.

از سوی دیگر، کیف پول بیت کوین سرد یک دستگاه سخت افزاری است که برای ذخیره، دریافت، ارسال و مدیریت بیت کوین استفاده می شود.

آیا باید از کیف پول بیت کوین داغ استفاده کنید یا سرد؟ من همچنین در مورد بهترین نوع کیف پول برای استفاده متحیر بودم. اما از آنجایی که من قصد دارم بیت کوین خود را برای مدت طولانی هودل کنم (نگهداری کنم) (هنوز آماده شروع معامله با بیت کوین نبودم)، بنابراین کیف پول های سخت افزاری برایم مناسب خواهند بود. (هودل (Hodl) یک غلط املایی از واژه هولد (Hold) به معنای نگه داشتن است؛ این یک اصطلاح رمزارز است که از یک کاربر مست در وب سایت انجمن بیت کوین سرچشمه گرفته است.) منظور من از هودل کردن این است که بیت کوین های خود را نگه می دارم. صرف نظر از روندی که بازار رمزارز تجربه می کند، من نه خواهم فروخت و نه خرید بیشتری انجام خواهم داد.

از نظر امنیتی، این بهترین گزینه بود زیرا به من اجازه می دهد بیت کوین خود را در یک کیف پول سخت افزاری (یک دستگاه ذخیره سازی آفلاین) و ایمن از هکرهایی که در اینترنت پرسه می زنند نگه دارم. با این حال، متوجه شدم که باید یک کیف پول سخت افزاری را از یک فروشنده معتبر خریداری کنم.

خوب، این مبلغ در مقایسه با مبلغی که در صورت حملات هک به کیف پول آنلاین خود یا پلتفرم صرافی رمزارز از دست می‌دهم، هزینه اندکی است.

با استفاده از کیف پول های داغ (کیف پول های آنلاین که می توانم با استفاده از یک برنامه یا مرورگر وب به آن دسترسی داشته باشم)، می توانم از تراکنش های سریع بیت کوین بهره ببرم یا حتی به همان روشی که در بازار فارکس معامله می کنم، به معامله رمزارزها بپردازم (کارکردهایی که نمی توانم با کیف پول های سرد انجام دهم).

با این حال، برخلاف کیف پول های سرد، می دانستم که کیف پول های داغ به اندازه کیف پول های سرد ایمن نیستند، زیرا مستعد حملات هک هستند، چرا که در هر زمانی برای دسترسی یا استفاده از کیف پول داغ باید آنلاین باشم.

برعکس، کیف پول داغ من مقدار کمی بیت کوین را برای انجام تراکنش های بیت کوین نگه می دارد، در حالی که کیف پول سرد قسمت اعظم بیت کوین من را برای پس انداز نگه می دارد، و من فقط زمانی از کیف پول سخت افزاری خود استفاده خواهم کرد که بخواهم کیف پول بیت کوین قابل خرج کردن داغ خود را پر کنم.

به طور خلاصه، می توانید از یک کیف پول سرد یا داغ استفاده کنید. با این حال، بهترین گزینه استفاده از کیف پول داغ است. به این دلیل که یک کیف پول داغ مستقیماً به اینترنت مرتبط است و برای انتقال سریع بیت کوین ایده آل است.

8.بهترین کیف پول داغ برای نگهداری رمزارزهای مختلف

عوامل متعددی در تعیین بهترین کیف پول داغ نقش اساسی دارند. من می دانستم که به یک کیف پول رمزارز امن متصل به چندین بلاکچین نیاز دارم تا بتواند رمزارزهای مختلف را جدا از بیت‌کوین نگه دارد. در عین حال، این امر انجام تراکنش های رمزارز را برای من بسیار آسان تر می کند.

من قبلاً از Blockchain.com استفاده می کردم که نقش فوق را به خوبی ایفا می کند و حتی مرا به یک صرافی متصل می کند که در آن می توانم رمزارزهای مختلف را بخرم یا بفروشم. با این حال، گزینه دیگری که در نظر گرفته بودم Trust Wallet بود که از بیش از 50 بلاکچین پشتیبانی می کند.

من کیف پول های داغ قابل اعتماد دیگری را امتحان کرده بودم، از جمله کیف پول Coinbase، کیف پول Edge، Exodus، SafePal و Guarda. این کیف پول ها دارای ویژگی های مختلفی هستند. از این رو، مجبور شدم بهترین کیف پول داغ را با ویژگی هایی که نیازهای من را برآورده می کند، انتخاب کنم. من هنوز از کیف پول Trust استفاده می کنم زیرا امکان خرید و فروش دارایی های رمزارز مختلف را برای من فراهم می کند.

9.انجام تراکنش با کیف پول بیت کوین

دریافتم که انجام تراکنش بیت کوین سخت نیست. تنها چیزی که نیاز دارم این است که آدرس عمومی گیرنده را داشته باشم یا آدرس عمومی خود را برای فرستنده ارسال کنم.

با استفاده از یک کیف پول چند کوینی مانند Trust Wallet، می توانم کلیدهای عمومی را برای هر دارایی رمزارزی که می خواهم دریافت کنم ایجاد نمایم. با این حال، به دلیل میزان زیاد کلاهبرداری، باید مراقب باشم که بیت کوین را برای چه کسی ارسال می کنم.

پس از آموختن چیزهای زیادی در مورد بیت کوین و رمزارزها، مجبور شدم با نوسانات بیت کوین دست و پنجه نرم کنم و اقتصاد پشت قیمت های رمزارز را درک کنم. در کوتاه ترین زمان، من آماده بودم تا با حضور در معاملات رمزارز، در نوسانات قیمت بیت کوین سرمایه گذاری کنم.

برای این کار، باید یک حساب کاربری در پلتفرم های صرافی رمزارز ایجاد کنم، و این نکته را در نظر بگیرم که باید فقط چیزهایی را که می توانم از دست بدهم معامله کنم، و بقیه بیت کوین خود را به طور امن در یک کیف پول سرد (سخت‌افزاری) نگه دارم.

کلام پایانی

استفاده از رمزارزها، به ویژه بیت کوین، به این زودی ها پایان نمی یابد. استفاده از کیف پول رمزارز می تواند هدیه دادن رمزارز و خرج کردن های روزمره را تا حد زیادی تسهیل کند. اما کلیدهای خود را با دقت نگه دارید و مراقب خطرات کلاهبرداری باشید.

 

 

منبع: forkast

400-0967-09-01435

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

بتامارس

بتامارس، 20000 USDT برای کمپین طراحی بتامارس ارسال می کند

متاورس که با تزریق سرمایه در حال رونق گرفتن است، به عنوان ایستگاه بعدی اینترنت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید