سه شنبه , بهمن 11 1401
تیتر خبرها
نحوه ساخت و فروش NFT

نحوه ساخت و فروش NFT

راهنمای گام به گام نحوه ساخت و فروش NFT و احتمالاً کسب درآمد از طریق آثار هنری شخصی.

نحوه ساخت و فروش NFT چیزی است که بسیاری از هنرمندان و طراحان به عنوان یک راه جدید بالقوه برای کسب و کار خلاق در حال بررسی آن هستند. هنر NFT همچنان به سرفصل خبرها تبدیل می شود، در حالی که این آثار با قیمت های شگفت انگیزی در حراج ها یا «دراپ ها» ارائه می شوند. حتی خانه های حراج سنتی مانند کریستیز، حراج های آثار هنری NFT را با مبالغ هنگفتی برگزار کرده اند و برندهای بزرگ از نایک گرفته تا وارنر با هنرمندان و طراحان همکاری می کنند تا NFT ها را به عنوان بخشی از استراتژی های خود برای ورود به دنیای متاورس ایجاد کنند.

ممکن است هنوز هم همه چیز بسیار عجیب به نظر برسد، اما گرچه شاید به نظر یک مد کوتاه مدت باشد، ولی هیچ نشانه ای از فروپاشی وجود ندارد. بنابراین، اگر توکن های غیرقابل تعویض، حداقل در حال حاضر، قرار است باقی بمانند، آیا زمان آن فرا نرسیده است که به نحوه ساخت و فروش یک NFT به عنوان یک مسیر ممکن برای خلق آثار خلاقانه خود نگاهی بیندازید؟

ابتدا باید اشاره کنیم که مبالغی که هنرمندانی مانند بیپل یا NFT ‌های کلکسیونی معروف مانند CryptoPunks به دست می آورند هنوز نسبتاً نادر هستند و هزینه های زیادی برای ایجاد، نگهداری و فروش NFT وجود دارد. اگرچه برخی از بازارهای NFT اکنون از ضرب NFT بدون هزینه پشتیبانی می کنند، که در آن هزینه بر عهده خریدار است و نه سازنده.

گفته می شود که همه روزه هنرمندان، تصویرگران و طراحان بیشتری از فروش NFT کسب درآمد می کنند، بنابراین ممکن است شما نیز بخواهید به این موضوع بپردازید. در راهنمای زیر، نحوه ساخت NFT از یک اثر و نحوه فروش NFT از طریق حراج آنلاین را به شما آموزش خواهیم داد.

برای الهام گرفتن در این باره می توانید به ترندهای NFT در سال جاری نگاهی بیندازید – و اگر هنوز نمی دانید که یک توکن غیرقابل تعویض واقعاً چیست، توصیه می کنیم قبل از ادامه، توضیحات مربوط به ماهیت NFT را مطالعه کنید و مطمئن شوید که در این زمینه اطلاعات کافی دارید. همچنین توضیح می دهیم که دراپ های NFT چیست و نحوه تشخیص NFT جعلی را نیز شرح می دهیم. اگر آماده ورود به این عرصه هستید و می خواهید شانس خود را امتحان کنید، راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه ساخت و فروش NFT را بخوانید.

نحوه ساخت و فروش NFT

پاریس هیلتون

پاریس هیلتون، ملکه رمزارز (Crypto Queen) نمادین خود را برای فروش در سایت حراج NFT موسوم به Nifty Gateway لیست کرد (حق نشر تصویر: Rarible/Lindsay Lohan)

ابتدا باید NFT خود را بسازید یا «ضرب کنید». برای ساخت یک NFT از آثار هنری خود، باید یک پلتفرم NFT و یک کیف پول پرداخت را انتخاب نمایید، که باید از آنها برای پرداخت کارمزدها استفاده کنید – و اگر خوش شانس باشید و بتوانید NFT خود را بفروشید، هر گونه پرداخت را نیز در همین کیف پول دریافت کنید.

پلتفرم های آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای ساخت و فروش NFT استفاده کنید. برخی از محبوب ترین پلتفرم های حراج NFT عبارتند از OpenSea، Rarible (تصویر بالا)، SuperRare، Nifty Gateway، Foundation، VIV3، BakerySwap، Axie Marketplace و NFT ShowRoom. برای مقایسه برخی از محبوب ترین گزینه ها، راهنمای ما در مورد بازارهای NFT را مطالعه کنید.

پلتفرم های پرداخت NFT زیادی نیز وجود دارد که Coinbase، MetaMask، Torus، Portis، WalletConnect، MyEtherWallet و Fortmatic از معروف ترین آنها هستند. برای توضیحات بعدی، فرآیند ساخت و فروش NFT را با استفاده از پلتفرم NFT موسوم به Rarible و پلتفرم پرداخت رمزارز MetaMask نشان خواهیم داد. توجه داشته باشید که این دو پلتفرم صرفاً برای نشان دادن نحوه کارکرد فرآیند انتخاب شده اند و به این معنا نیست که بهترین سرویس جهت استفاده هستند.

می توانید از هر یک از پلتفرم های ذکر شده در بالا و بسیاری دیگر از آنها استفاده کنید، و در بیشتر موارد، روند مشابهی را دنبال خواهید کرد. توصیه می کنیم قبل از انتخاب، هزینه های مربوطه را تا حد امکان بررسی کنید (بعداً به کارمزدها خواهیم پرداخت).

  1. برای تأمین مالی کیف پول خود مقداری رمزارز بخرید

پاریس هیلتون

اکثر پلتفرم ها از رمزارز اتریوم، اتر استفاده می کنند (حق نشر تصویر: اتریوم)

در همه پلتفرم های حراج NFT که در بالا ذکر شد، برای «ضرب» یک NFT، که فرآیندی است که اثر هنری شما را به یک توکن غیرقابل تعویض تبدیل می کند که می توانید آن را بفروشید، باید هزینه پرداخت کنید. در بیشتر موارد، پرداخت باید در قالب رمزارز انجام شود، به این معنی که قبل از آنکه شانسی برای کسب رمزارز از طریق فروش NFT آثار خود داشته باشید، باید مقداری از آن را خریداری کنید تا کارمزدها را پوشش دهید.

اتر (به اختصار ETH) رایج ترین ارز مورد پذیرش است زیرا رمزارز بومی پلتفرم بلاکچین منبع باز اتریوم می باشد، جایی که NFT برای اولین بار در آن راه اندازی شد. با این حال، برخی از پلتفرم ها شروع به پذیرش انواع فرمت های پرداخت و ایجاد NFT ها با استفاده از بلاکچین های مختلف کرده اند (برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای ما در مورد رمزارز NFT مراجعه کنید).

اگر از قبل مقداری ETH در اختیار دارید، باید مطمئن شوید که آن را در یک کیف پول دیجیتال قرار می دهید که باید آن را برای پرداخت (و دریافت) به پلتفرم NFT انتخابی خود متصل کنید. اگر ارز ندارید، صرافی های رمزارز زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آنها ETH یا سایر ارزها را خریداری کنید، اما سریع ترین و ساده ترین گزینه معمولاً خرید مستقیم ETH با کیف پول دیجیتال مورد نظرتان است.

همانطور که اشاره کردیم، گزینه های زیادی برای این کار وجود دارد، اما برای توضیح این روند، از MetaMask استفاده می کنیم که به عنوان افزونه مرورگر و نیز برنامه تلفن همراه در دسترس است. اگر ترجیح می دهید از سرویس دیگری استفاده کنید، یا اگر از قبل یک کیف پول دیجیتال دارید و می دانید که نحوه کار آن چگونه است، مستقیماً به مرحله 4 بروید. در غیر این صورت، نحوه تنظیم کیف پول و خرید ETH را در مرحله بعد شرح خواهیم داد.

  1. یک کیف پول دیجیتال برای پرداخت هزینه NFT خود ایجاد کنید

برای ایجاد یک کیف پول دیجیتال MetaMask، باید به وب سایت آن بروید و روی دکمه آبی «دانلود» در بالا سمت راست کلیک کنید. از آنجایی که ما از رایانه رومیزی استفاده می کنیم، گزینه نصب افزونه مرورگر را انتخاب می کنیم، اما یک برنامه تلفن همراه نیز وجود دارد.

MetaMask

وب سایت MetaMask (حق نشر تصویر: MetaMask)

از شما خواسته می شود تأیید کنید که می خواهید «یک کیف پول و عبارت اولیه جدید ایجاد کنید.» در مورد معنای «عبارت اولیه» زیاد نگران نباشید (این اساساً فهرستی از کلماتی است که اطلاعات بلاکچین را ذخیره می کند). گزینه بله را انتخاب کنید، پس از آن به قسمت های موافقت با شرایط، ایجاد رمز عبور، و انتخاب برخی تمهیدات امنیتی خواهید رسید، و سپس حساب خود را فعال خواهید کرد.

  1. مقداری رمزارز به کیف پول خود اضافه کنید

نمای حساب MetaMask

نمای حساب MetaMask (حق نشر تصویر: MetaMask)

هنگامی که کیف پول MetaMask یا هر کیف پول دیجیتال دیگری را راه اندازی کردید، باید مقداری ETH به آن اضافه کنید. اگر از قبل ETH ندارید، باید اکنون مقداری ETH خریداری کنید، بنابراین روی دکمه «خرید» کلیک کنید و گزینه «خرید ETH با Wyre» را انتخاب نمایید.

به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توانید از Apple Pay یا کارت نقدی برای خرید ETH استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر ترجیح می دهید فعلاً هیچ هزینه ای نکنید، می توانید این مرحله را ترک کنید و به مرحله بعدی بروید. این فقط به صرف زمان بیشتر نیاز دارد (شما می خواهید کارمزدهای پلتفرم NFT انتخابی خود را بررسی کنید تا بدانید چه مقدار رمزارز باید بخرید).

اصطلاحات تخصصی مربوط به دنیای رمزارز می تواند این بخش از یادگیری نحوه ساخت و فروش یک NFT را بسیار دلهره آور کند، اما خرید ارز در واقع بسیار آسان است. فقط توجه داشته باشید که مانند بیت کوین و بسیاری دیگر از رمزارزها، ارزش اتر نیز می تواند به شدت در نوسان باشد. تنها در سال 2021، قیمت 1 اتریوم از کمتر از 1000 دلار به حدود 4700 دلار در زمان نگارش مقاله رسیده است و فراز و نشیب های بسیاری در راه است. ممکن است که قیمت ارز تنها طی چند ساعت، صدها دلار نوسان داشته باشد.

  1. کیف پول خود را به یک پلتفرم NFT متصل کنید

اکثر کیف پول های دیجیتال به روشی مشابه کار می کنند. هر کدام را که انتخاب کرده اید، باید آن را به پلتفرم NFT که برای فروش NFT استفاده می کنید، متصل کنید. برای توضیحات بعدی، ما از Rarible استفاده می کنیم، اما بسیاری از پلتفرم های NFT دیگر نیز برای انتخاب وجود دارد و این فرآیند معمولاً مشابه آنچه در ادامه توضیح می دهیم خواهد بود.

Rarible

Rarible یکی از بازارهای متعدد برای کالکتیبل های دیجیتال است (حق نشر تصویر: Rarible)

به Rarible.com بروید (در بالا نشان داده شده است). در گوشه سمت راست صفحه، دکمه ای وجود دارد که روی آن عبارت «اتصال کیف پول» نوشته شده است. آنجا را کلیک کنید، و در صفحه بعدی از شما خواسته می شود که ارائه دهنده کیف پول خود را انتخاب کنید، که در مثال ما MetaMask خواهد بود. یک پنجره پاپ آپ باز می شود و به شما این امکان را می دهد که کیف پول خود را به Rarible متصل کنید. روی گزینه «بعدی» و سپس «اتصال» کلیک کنید، شرایط خدمات را بپذیرید و تأیید کنید که بالای 13 سال سن دارید.

  1. فایلی را که می خواهید به NFT تبدیل کنید آپلود نمایید

تصویر صفحه آپلود فایل در Rarible

تصویر صفحه آپلود فایل در Rarible (حق نشر تصویر: Rarible)

بنابراین اکنون یک کیف پول متصل دارای ETH برای پرداخت دارید، و آماده هستید که بدانید چگونه یک NFT بسازید و آن را بفروشید. در سایت Rarible، روی دکمه آبی «ایجاد» در بالا سمت راست کلیک کنید. سپس گزینه هایی به شما داده می شود که بتوانید یک اثر را فقط یک بار یا همان کالا را چندین بار بفروشید. در این مثال، ما گزینه «یک بار» را انتخاب می کنیم. اکنون باید فایل دیجیتالی را که می خواهید NFT آن را بسازید آپلود کنید. Rarible فایل‌های PNG، GIF، WEBP، MP4 و MP3 را تا حجم 30 مگابایت می پذیرد.

«اثر هنری» که ما آن را به یک NFT تبدیل خواهیم کرد

«اثر هنری» که ما آن را به یک NFT تبدیل خواهیم کرد (حق نشر تصویر: Rarible)

برای نشان دادن این فرآیند، ما یک قطعه هنری به طرز طنزآمیز وحشتناکی را با الهام از هنر بحث برانگیز متروی لندن دیوید هاکنی ساخته ایم. فایل دیجیتالی خود را (که امیدواریم خیلی بهتر از این باشد) آپلود کنید و در سمت راست، پیش نمایشی از ظاهر پست NFT خود را مشاهده خواهید کرد.

  1. یک حراج برای NFT خود راه اندازی کنید

تنظیمات حراج

تنظیمات حراج خود را انتخاب کنید (حق نشر تصویر: Rarible)

در قسمت بعدی فرم، باید نحوه فروش آثار هنری NFT خود را انتخاب کنید. سه گزینه وجود دارد. گزینه «قیمت ثابت» به شما اجازه می دهد که قیمتی را تعیین کنید و NFT خود را فوراً بفروشید (مانند گزینه «اکنون خرید کنید» در eBay). گزینه «حراج نامحدود» این امکان را برای افراد مهیا می کند تا پیشنهادات خود را ارائه دهند تا زمانی که شما یکی از آنها را قبول کنید. در نهایت، گزینه «حراج زمان بندی شده» حراجی است که فقط برای مدت زمان مشخصی ادامه دارد. این گزینه ای است که ما به عنوان مثال انتخاب می کنیم.

اکنون به پیچیده ترین بخش هدایت می شویم: انتخاب حداقل قیمت. اگر NFT خود را خیلی ارزان بفروشید، کارمزدهای هنگفت سود شما را می بلعد و احتمالاً حتی از جیب هزینه خواهید کرد. ما یک قیمت بلندپروازانه معادل یک ETH (در حال حاضر 4700 دلار آمریکا) تعیین می کنیم و به افراد هفت روز فرصت می دهیم تا پیشنهاد بدهند.

در مرحله بعد، گزینه ای برای «باز کردن قفل پس از خرید» مشاهده می کنید. این گزینه شما را قادر می سازد تا از طریق یک صفحه وب مخفی یا لینک دانلود، نسخه کامل و با وضوح بالا از اثر هنری خود و/یا مطالب اضافی را به خریدار نهایی خود ارائه دهید. در زیر آن گیج کننده ترین گزینه با عنوان «انتخاب مجموعه» وجود دارد. این یک سوال بسیار فنی در مورد نحوه تنظیم بلاکچین است. گزینه پیش فرض در اینجا «Rarible» است و توصیه می کنیم آن را به همین شکل رها کنید.

  1. برای فروش NFT خود توضیحاتی اضافه کنید

توضیحاتی برای اثر

توضیحاتی برای اثر خود اضافه کنید (حق نشر تصویر: Rarible)

اکنون می توانید عنوان و توضیحاتی را برای لیست شدن اثر خود اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن شانس فروش NFT خود، باید کمی وقت بگذارید و در مورد این موضوع فکر کنید. سپس از شما خواسته می شود تعیین کنید که چه درصدی از حق امتیاز را می خواهید برای فروش مجدد اثر هنری خود در آینده مطالبه کنید.

باز هم، این یک اقدام مهم است که برای انجام آن باید زوایای مختلف را در نظر گرفت، زیرا درصد بالاتر در درازمدت به ازای هر فروش پول بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد، اما همچنین مردم را از فروش مجدد اثر هنری شما در وهله اول باز می دارد زیرا احتمال کمتری برای کسب سود برای آنها وجود دارد. در نهایت، یک فیلد اختیاری برای افزودن ویژگی های فایل شما وجود دارد. با تکمیل آن، تقریباً کارتان تمام شده است.

  1. کارمزد لیست شدن را برای فروش NFT خود بپردازید (اما هشدار داده می شود!)

صفحه پرداخت Rarible

صفحه پرداخت Rarible (حق نشر تصویر: MetaMask)

مرحله آخر در یادگیری نحوه ساخت و فروش یک NFT این است که روی «ایجاد آیتم» کلیک کنید و از شما دعوت می شود تا کیف پول خود را متصل کنید و هزینه لیست شدن را بپردازید. اگر پول کافی در کیف پول خود ندارید، نگران نباشید: لازم نیست دوباره شروع کنید. کافی است روی نماد کیف پول در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید و این امکان به شما داده می شود که مستقیماً وجه را در Rarible اضافه کنید.

قبل از انجام این کار، فقط یک هشدار باقی مانده است. هزینه لیست شدن ممکن است اندک به نظر برسد: در مثال ما فقط 5.91 دلار است. اما این تنها شروع کار است. قبل از اینکه بتوانید جلوتر بروید، باید با پرداخت کارمزد بیشتری موافقت کنید تا در واقع NFT خود را ایجاد کنید، که این مبلغ در مثال ما معادل 42.99 دلار در قالب اتریوم است. اگر شخصی واقعاً NFT شما را بخرد، باید برای فروش NFT کمیسیون بپردازید، به اضافه هزینه تراکنش برای انتقال پول از کیف پول خریدار به کیف پول خودتان. به نظر ما، در زمانی که ما وب سایت Rarible را امتحان کردیم، هیچ یک از این موارد چندان واضح نبود.

ما دوست داریم بتوانیم به طور واضح و ساده نحوه محاسبه هزینه بالقوه ایجاد و فروش NFT را توضیح دهیم، اما ماهیت گیج کننده فناوری بلاکچین، نوسانات شدید در ارزش رمزارزها و عدم شفافیت در خود پلتفرم ها، آن را به امری غیر ممکن تبدیل می کند. در واقع، شما باید ریسک کنید و منتظر بمانید و ببینید که در صورت فروش چه مبلغی دریافت خواهید کرد، و امیدوار باشید که در نهایت با سود خارج شوید.

اگر دوست دارید ریسک کنید و مقداری پول برای ساخت آثار هنری NFT صرف کنید، برایتان آرزوی موفقیت داریم. ما دوست داریم در مورد نحوه کار شما از طریق توئیتر در صفحه @creativebloq یا اینستاگرام در صفحه @creativebloqofficial بشنویم.

نحوه ساخت و فروش NFT: سوالات متداول

NFT ها می توانند گیج کننده باشند و اطلاعات زیادی در این مورد وجود دارد و در این میان ممکن است با داده های نادرست نیز مواجه شوید. اگر می خواهید یک NFT بسازید و بفروشید، ما اینجا هستیم تا درک این فرآیند را کمی آسان تر کنیم. در ادامه چند پرسش رایج مطرح شده است که شاید قبل از ایجاد اولین NFT از خود بپرسید.

ضرب کردن چیست؟

مانند ارز فیزیکی، «ضرب کردن» اصطلاحی است که برای فرآیند ایجاد ارز و NFT ها در بلاکچین استفاده می شود. در مورد NFT ها، این فرآیند معمولاً در اتریوم انجام می شود. فرآیند ضرب کردن، داده ها را در یک لجر عمومی ثبت می کند که غیرقابل تغییر و تحریف است و می تواند NFT را در حین انجام فروش های آتی، پیگیری و ردیابی کند. ضرب کردن معمولاً هزینه ای در بر دارد – کارمزد گس که در بالا ذکر شد. اما همانطور که گفتیم، برخی از بازارها در مورد نحوه دریافت کارمزدها، زمان آن و فردی که آن را انجام می دهد، خلاقیت به خرج می دهند.

بلاکچین چیست؟

Investopedia، بلاکچین را اینگونه توصیف می کند: «یک پایگاه داده توزیع شده که بین نودهای یک شبکه کامپیوتری به اشتراک گذاشته شده است.» نقطه قوت فناوری بلاکچین این است که امنیت و اعتماد را بدون نیاز به شخص ثالث تضمین می کند و به تراکنش های داده سرعت می بخشد. داده های وارد شده برگشت ناپذیر هستند و از دائمی بودن آن اطمینان حاصل می شود. برای NFT ها، این بدان معناست که هنرمند می تواند NFT خود را ردیابی کند و از دریافت درصدی از فروش آینده اطمینان حاصل کند. برای اطلاعات دقیق تر راهنمای ما در مورد رمزارز NFT را مطالعه کنید.

آیا به کیف پول رمزارز نیاز دارم؟

در بیشتر موارد، بله. در بیشتر موارد، برای ضرب کردن یک NFT یا خرید NFT باید هزینه ها را در قالب رمزارز پرداخت کنید. در نتیجه، بیشتر بازارهای NFT از شما می خواهند که یک کیف پول رمزارز برای ضرب و معامله NFT ایجاد کنید. یکی از رایج ترین آنها MetaMask است، اگرچه Coinbase نیز یک کیف پول امن دیگر محسوب می شود. برخی از بازارهای جدید NFT، مانند Nifty Gateway، امکان استفاده از پرداخت های ارز فیات (دلار آمریکا و غیره) را از طریق کارت های اعتباری و بدهی آغاز کرده اند و بدین ترتیب دسترسی به NFT ها را تسهیل می نمایند.

کارمزدهای گس چیست؟

این هزینه ای است که برای انجام یک عملکرد باید در بلاکچین اتریوم بپردازید، که شامل موارد ایجاد (ضرب کردن) NFT نیز می شود. کارمزدهای گس بر حسب gwei اندازه گیری می شوند و بسته به میزان ازدحام استفاده از بلاکچین، می توانند دچار افزایش یا کاهش شوند. به طور متوسط ​​برای هر تراکنش 0.0042 ETH از شما دریافت می شود. می توانید صبح زود، بین ساعت 1 تا 3 بامداد (UTC) یا اواخر شب، بین ساعت 9 شب تا 11 شب (UTC) کارمزدهای کمتری را پیدا کنید.

آیا می توانم از کارمزدهای گس اجتناب کنم؟

بله، برخی از بازارهای NFT، امکان ضرب بدون گس را ارائه می دهند. از جمله OpenSea و Rarible. این رویکرد اساساً هزینه گس را بر عهده خریدار می گذارد نه سازنده، بنابراین در قیمت فروش نشان داده می شود (کمی شبیه مالیات بر ارزش افزوده، یا مالیات بر سوخت است که توسط برخی از خطوط هوایی اضافه می شود). برخی از بلاکچین ها هستند که هزینه گس آنها صفر یا بسیار اندک است. از آن جمله می توان به Polygon در Opensea یا ImmutableX در Mintable اشاره کرد. قبل از ضرب یا خرید NFT، به کارمزدها و اینکه در کدام بلاکچین و در قالب چه توکنی می باشد، دقت کنید.

آیا بلاکچین های کم مصرف نیز وجود دارد؟

بله، و بازارهای NFT اکنون در حال ارائه جایگزین هایی با ردپای کربن بهتر به جای اتریوم پر مصرف هستند. این موارد عبارتند از فلو (Flow)، تزوس و پالی گان. بلاکچین جدید سولانا نیز به خود می بالد که کربن خنثی است. بازار NFT خود را بررسی نمایید و موردی را انتخاب کنید که مناسب شماست.

آیا هر چیزی می تواند NFT باشد؟

بله. هر نوع فایل دیجیتالی را می توان به عنوان NFT ذخیره کرد. بیشتر بازارها برای آثار هنری دیجیتال راه اندازی شده اند، اما اکثر آنها در حال حاضر از دارایی های ویدیویی، بازی و موسیقی نیز پشتیبانی می کنند. اقلام فیزیکی نیز اکنون به عنوان NFT، دیجیتالی می شوند، به عنوان مثال مربیان نایک نسخه محدود فیزیکی. انتظار می رود در آینده، NFT ها در میان فضای دیجیتال و فیزیکی حضور داشته باشند.

 

 

منبع: creativebloq

400-1251-09-01624

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید