دوشنبه , تیر 6 1401
تیتر خبرها
پروتکل HAPI: افزایش امنیت فضای دیفای

پروتکل HAPI: افزایش امنیت فضای دیفای

امنیت در حوزه رمزارز موضوع مهمی است. و برای پروتکل های مالی غیرمتمرکز، یک عامل کلیدی به شمار می رود.

رشد انفجاری بازار دیفای بدون شک بازیکنان شرور را به خود جذب کرده است و میلیاردها دلار به دلیل هک های مرتبط با دیفای در چند سال گذشته از بین رفته است.

به این ترتیب، سرمایه گذاران قبل از سرمایه گذاری در پروژه های دیفای بیشتر نگران امنیت این پروژه ها می شوند. از سوی دیگر، پروتکل های دیفای به طور مداوم در جستجوی سولوشن های پیچیده امنیت سایبری هستند که به کاهش خطرات کمک می کنند.

اما یک پروتکل امنیتی غیرمتمرکز جدید متعهد شده است که داده های به موقع و قابل اعتمادی را در اختیار بازیکنان دیفای قرار می دهد تا به افزایش امنیت فضای دیفای برای همگان کمک کند.

با پروتکل HAPI آشنا شوید

پروتکل HAPI یک پروتکل امنیتی غیرمتمرکز زنجیره ای است که برای ایجاد استانداردهای جدید امنیت سایبری در اکوسیستم دیفای از طریق جلوگیری و قطع هرگونه فعالیت مخرب در این فضا طراحی شده است.

این پروتکل هم از داده های خارج از زنجیره و هم از داده های زنجیره ای استفاده می کند تا اطلاعات بلادرنگ را در مورد کیف پول های در معرض خطر، هک های دیفای و تهدیدات احتمالی پولشویی ارائه دهد.

مأموریت HAPI، اصلاح برخی از مبرم ترین مشکلاتی است که فضای دیفای در حال حاضر با آن مواجه است و همچنین به دنبال تبدیل شدن به یک استاندارد امنیتی برای صرافی های غیرمتمرکز (DEX ها)، پروتکل های اعطای وام، پروتکل های مشتقات و سایر پروتکل های دیفای می باشد.

HAPI چگونه کار می کند؟

پروتکل HAPI دو سرویس اصلی را به مشتریان خود ارائه می دهد: یک سیستم اطلاع رسانی برای آدرس های مشکوک و یک سیستم طبقه بندی ریسک باینری.

ابتدا، مجموعه قراردادهای هوشمند بین زنجیره ای HAPI داده های بلادرنگی را که مستقیماً توسط HAPI از منابع متعدد زنجیره ای و خارج از زنجیره جمع‌آوری می شود، دریافت می کند. این داده ها آدرس های مشکوک و تراکنش های غیرمجاز را نشان می دهند که به جلوگیری از ورود وجوه غیرقانونی به مقصدهای خارج از مسیر کمک می کند.

متعاقباً، HAPI هر آدرس را به سطوح مختلف تهدید بالقوه علامت گذاری و طبقه بندی می کند و بلافاصله آنها را به چندین صرافی متمرکز (CEX) و DEX ارسال می کند تا بدین ترتیب بتوانند آنها را در لیست سیاه قرار دهند.

ویژگی های پروتکل HAPI

HAPI یک ابزار خودکار چندوجهی ارائه می دهد که چندین پیاده سازی عملی را که برای بهبود امنیت و جلوگیری از برخی موارد پولشویی طراحی شده اند، اجرا می کند. این پروتکل ویژگی هایی از قبیل موارد زیر را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد:

  • سیستم های بررسی جامع آدرس کیف پول

سیستم های HAPI، آدرس هایی را که تراکنش ها را در صرافی ها انجام می دهند، به طور کامل بررسی و طبقه بندی می کنند. به این ترتیب، مشتریان می توانند اطمینان حاصل کنند که آدرسی که می خواهند با آن تعامل داشته باشند، قبلاً در هیچ طرح کلاهبرداری دخیل نبوده است. امتیازدهی ریسک را می توان مطابق با نیازهای صرافی تنظیم کرد.

  • داده های بلادرنگ

HAPI داده های دقیق و به روز در مورد هرگونه فعالیت مخرب در بلاکچین را از چندین منبع قابل اعتماد دریافت می کند. این پروتکل داده ها را از برخی از برترین ارائه دهندگان داده بلاکچین، از جمله Chainalysis و Crystal Blockchain به دست می آورد.

  • سرویس اطلاعات امنیتی

تیم متخصصان این پروتکل در صنعت امنیت سایبری، HAPI Labs، نظارت مستمر بر فعالیت های بلاکچین، اعم از تراکنش های ورودی و خروجی را فراهم می کند. آنها از ابزارهای امنیتی درجه یک این صنعت برای اطمینان از امنیت فضای رمزارز استفاده می کنند.

  • سولوشن غیرمتمرکز AML

سولوشن AML غیرمتمرکز منحصر به فرد HAPI، مستقیماً قراردادهای هوشمند را برای اطلاع رسانی، ذخیره و حسابداری فوری همه داده های مرتبط تعبیه می کند. این سولوشن در هر دو حوزه خارج از زنجیره و زنجیره ای عمل می کند و DEX ها و پروتکل های دیفای را در یک شبکه کل به CEX ها متصل می کند.

  • سیستم های گزارش و هشدار

HAPI به همه افراد اجازه می دهد تا بازیکنان بد را به پایگاه داده گزارش کنند و از طریق به روزرسانی بلادرنگ و اینترفیس گزارش و بررسی (RCI) قابل نظارت مستقیم HAPI، به کسانی که در شبکه هستند هشدار می دهد.

ادغام های HAPI

HAPI در سیستم های مختلف بلاکچین ادغام شده است تا امنیت آنها را افزایش دهد، نفوذ بازیکنان مخرب را کاهش دهد و تهدیدات بالقوه پولشویی در آن پروژه ها را از بین ببرد. این پروتکل های بلاکچین از خدمات امنیت سایبری ارائه شده توسط قراردادهای هوشمند تعبیه شده پروتکل HAPI و تیم HAPI Labs استفاده می کنند که به نظارت مستمر بر تراکنش ها کمک می کند.

HAPI اخیراً با صرافی آلبریج (Allbridge) و جامبو (Jumbo) ادغام شده است.

  • ادغام آلبریج

آلبریج در حال حاضر یکی از پرکاربردترین بریج های توکن است که امکان انتقال گسترده دارایی های دیجیتال به و از مجموعه ای از اکوسیستم های بلاکچین از جمله سولانا، زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، فانتوم، نیِر و اتریوم را میسر می سازد. این پلتفرم از بلاکچین های غیر EVM نیز پشتیبانی می کند که این امر تعامل پذیری آن را افزایش می دهد، و همین موضوع باعث شده است که در ماه های اخیر انتقال بیش از یک میلیارد دلار دارایی دیجیتال را پردازش کند.

آلبریج اولین بریج نقدینگی است که با HAPI ادغام شده است. این امر به پلتفرم اجازه می دهد تا هرگونه فعالیت مخرب در شبکه خود را شناسایی کند، زیرا اکنون هر بریج قبل از رسیدن به مقصد خود، توسط قرارداد هوشمند HAPI به طور کامل بررسی می شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند HAPI به طور خودکار در بلاکچین تعبیه می شوند، این امکان را به آن می دهد تا جریان تراکنش ها را ردیابی و نظارت کند یا یک جایگزین جدید و غیرمتمرکز شناسایی تراکنش رمزارزی (KYT) را که مستقیماً روی زنجیره عمل می کند، اجرا نماید.

  • ادغام صرافی جامبو

صرافی جامبو، یک بازارساز خودکار (AMM) است که بر روی نیِر (NEAR) ساخته شده است و اولین DEX و اولین پروژه مبتنی بر نیِر می باشد که پروتکل HAPI را ادغام می کند. این ادغام به HAPI اجازه می دهد تا خدمات امنیت سایبری خود را مستقیماً در DEX توسعه داده و آزمایش کند. این امر فرصت خوبی را برای پروتکل مهیا می کند تا هر گونه مشکلی را که در مرحله اجرا به وجود می آید رفع کند.

علاوه بر این، ادغام با صرافی جامبو این امکان را فراهم می کند تا ماهیت جامع HAPI گسترش بیشتری یابد و به آن اجازه می دهد تا به استاندارد امنیت سایبری در دیفای تبدیل شود.

این ادغام ها، آغاز مطرح شدن پروتکل HAPI را به عنوان یک سولوشن امنیت سایبری کاملاً کاربردی و غیرمتمرکز نشان می دهد. HAPI با کمک ارائه دهندگان داده های خود، قصد دارد سولوشن های امنیتی با کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهد که هم مقرون به صرفه و هم سودمند هستند.

 

 

منبع: cryptopotato

400-1207-09-01580

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید