پنجشنبه , تیر 3 1400
ارزش بازار اتریوم

ارزش بازار اتریوم با پیشی گرفتن از نستله، پی اند جی و روش، به 337 میلیارد دلار رسید

ارزش شبکه اتریوم پس از کسب رکورد 337 میلیارد دلار بالاتر از شرکت های بزرگی مانند نستله و پی اند جی قرار گرفت.

قیمت اتر (ETH) در سال 2021 بیش از 200% افزایش یافته است، و در نتیجه سرمایه بازار آن به رقم عظیم 337 میلیارد دلار رسیده است. این رقم چشمگیر ارزش شبکه اتریوم را از ارزش کل بازار شرکت های بزرگی مانند پروکتر اند گمبل (326 میلیارد دلار) و پی پال (308 میلیارد دلار) فراتر برده است.

رقم ارزش بازار با ضرب آخرین قیمت معامله در کل تعداد کوین ها، صرف نظر از اینکه جابجا شده اند، حاصل می شود. بنابراین، به ندرت قیمت متوسطی را که بیشتر سرمایه گذاران با آن معامله کرده اند، منعکس می کند.

برای سرمایه گذارانی که در بخش سنتی فعالیت دارند، «ارزش» با مقایسه مضرب ها و ارزش گذاری ها ارزیابی می شود. اینها اغلب به صورت درآمد، فروش و سهم بازار محاسبه می شوند و تلاش برای استفاده از همین معیارهای «ارزش» در رمزارزها با موارد استفاده چندگانه، موجب عدم اطمینان و ناخشنودی می شود.

اتر یک دارایی چند وجهی است که ارزیابی آن دشوار است

هیچ معیار بی نقصی برای ارزیابی چگونگی انباشت ارزش اتر در برابر پتانسیل آن در دسترس نیست. این رمزارز ممکن است همزمان به عنوان ذخیره ارزش دیجیتال عمل کند و در عین حال به عنوان توکن مورد نیاز برای دسترسی به شبکه اتریوم مورد استفاده قرار گیرد.

سقف بازار اتر ، به میلیارد دلار

سقف بازار اتر ، به میلیارد دلار

بنابراین، هنگام مقایسه کلاس های مختلف دارایی، باید کوین های سپرده گذاری شده در صرافی ها یا درصدی را که به طور موثر معامله می شود، مد نظر قرار داد. وجود بازارهای مشتقات تحت نظارت به سرمایه گذاران نهادی این امکان را می دهد که در برابر قیمت دارایی شرط بندی کنند و این عامل دیگری است که باید در نظر گرفت.

بزرگترین رتبه بندی دارایی های جهانی

بزرگترین رتبه بندی دارایی های جهانی براساس سرمایه بازار

در حالی که مزایای مقایسه ارزش بازار کلاس های مختلف دارایی با یکدیگر قابل بحث است، اما این معیار اساساً برای کالاها، سهام و صندوق های سرمایه گذاری به شیوه ای مشابه قابل استفاده است.

طبق داده های Infinite Market Cap، اتر اخیراً از ارزش بازار نستله، پروکتر اند گمبل، پی پال و روش پیشی گرفته است.

شرکت کالاهای مصرفی چند ملیتی آمریکایی پی اند جی در سال 1837 تاسیس شد و دارای سبد تجاری متنوعی از جمله محصولات سلامت فردی، مراقبت از مصرف کننده و بهداشتی می باشد. این شرکت با دارا بودن 100000 کارمند در سراسر جهان درآمد خالص 13 میلیارد دلاری را در سال 2020 کسب کرده است.

از سوی دیگر، طبق گزارش توسعه دهندگان الکتریک کپیتال، اتریوم به طور متوسط ​​ماهانه 2320 توسعه دهنده دارد. اگرچه این یک شرکت سکولار نیست، اما برنامه های غیرمتمرکز (dApps) آن بیش از 100000 آدرس فعال روزانه را کنترل می کند. نکته قابل توجه تر، انتقالات و تراکنش های 12 میلیارد دلاری روزانه در شبکه اتریوم است. این ارقام به تنهایی حتی برای یک شرکت S&P 500 چشمگیر هستند.

سهام خطرات خاص خود را دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد

در مقایسه یک شرکت 183 ساله که وابستگی زیادی به تولید و توزیع دارد با یک پروتکل مبتنی بر فناوری، بعید است شباهت های زیادی کشف شود. با این حال، سرمایه گذاران اکوئیتی از سود سهام بهره مند می شوند و گرچه برخی معتقدند که می توان برای کسب بازدهی به استیک اتر پرداخت، اما خطرات قابل توجه تری در این زمینه وجود دارد.

سرمایه گذارانی که در قرارداد اتر 2 به استیکینگ می پردازند این گزینه را در اختیار دارند که به اعتبارسنج کامل تبدیل شوند یا به عضویت استخر دربیایند اما کوین های آنها ممکن است به دلیل فعالیت های مخرب یا عدم موفقیت در تأیید تراکنش های شبکه از بین برود. هنگام وام دهی اتر از طریق سرویس های متمرکز و پروتکل های غیرمتمرکز نیز خطرات مشابهی پدیدار می شود.

از سوی دیگر، شرکت های مندرج در لیست می توانند سهام جدیدی ایجاد کنند تا از ارزش گذاری های گسترده بهره مند شوند یا موقعیت نقدی خود را افزایش دهند.

تغییرات مالیاتی، بدهی های عملیاتی و تغییرات نظارتی از دیگر خطراتی است که سهامداران گاهی با آن مواجه می شوند. به عنوان مثال، بر اساس دادخواستی که در سپتامبر 2019 اظهار شد، شرکت روش اخیراً به دلیل فریب مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری به پرداخت مبلغ 4.5 میلیارد دلار از سوی دولت متهم شده است.

پروتکل های غیرمتمرکز عملاً از این خطرات مصون هستند و شاید همین امر ارزش گذاری بالای آنها را توجیه کند.

با توجه به خطرات فوق الذکر، ممکن است سرمایه گذاران نتیجه بگیرند که هولد اتر نسبت به خرید سهام ریسک کمتری دارد. حداقل امکان کاستدی شخصی وجود دارد و به همین دلیل وابستگی این دارایی به اشخاص ثالث و تراکنش های غیر مجاز کاهش می یابد.

 

 

منبع: cointelegraph

400-0225-09-00898

درباره ی ملیحه حسنی

مطلب پیشنهادی

بازار رمزارز

هنگامی که خواب بودید چه تغییراتی در بازار رمزارز رخ داد – 22 ژوئن

چکیده بیت کوین (BTC) به کف محدوده و نزدیک به قیمت 31000 دلار سقوط کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید