یکشنبه , مرداد 23 1401
تیتر خبرها
دیفای

اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و سولانا ارزش دیفای را به رکوردهای جدید رساندند

ارزش کل قفل شده در پروتکل های دیفای تقریباً به بالاترین حد خود در زنجیره ها رسیده است.

چکیده

  • قیمت دارایی های رمزارز در ماه گذشته افزایش یافته است.
  • ارزش دلاری دارایی هایی که در پروتکل های دیفای قفل شده اند نیز افزایش یافته و به بالاترین سطح خود رسیده است.

اگرچه NFT ها به دلیل حجم زیاد و فروش ناگهانی Art Blocks و Bored Apes بیشترین توجه را در این هفته به خود جلب کرده اند، اما پروتکل های مالی غیر متمرکز نیز در سکوت، بخش عظیمی از سرمایه را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس داده های DeFi Llama، «ارزش کل قفل شده» (TVL) در پروتکل های دیفای در همه بلاکچین ها در این هفته به بالاترین سطح خود یعنی 157 میلیارد دلار رسید.

دیفای به برنامه های مبتنی بر بلاکچین اطلاق می شود که طیف وسیعی از تراکنش های مالی، از اعطای وام و دریافت وام گرفته تا معاملات مشتقات و سواپ دارایی را شامل می شود. اگرچه دیفای کار خود را از بلاکچین اتریوم آغاز کرد، که از قراردادهای هوشمند خودکار استفاده می کند و واسطه هایی مانند بانک ها و کارگزاران را از این فرآیند حذف می کند، اما از آن زمان به بعد به بلاکچین های دیگر دارای قراردادهای هوشمند نیز انتقال یافت، که بزرگترین آنها زنجیره هوشمند بایننس و سولانا هستند.

هنگامی که معامله گران، سرمایه گذاران یا سفته بازان از یک پلتفرم اعطای وام دیفای مانند آوه یا کامپاند استفاده می کنند، دارایی های رمزارزی را که در اختیار دارند سپرده گذاری می کنند تا دیگران بتوانند آنها را وام بگیرند. در عوض، آنها پاداش های رمزارز دریافت می کنند که مشابه کاهش سود است. دارایی های اختصاص یافته، ارزش کل قفل شده یا TVL را تشکیل می دهند، معیار بحث انگیزی که به گفته برخی بیش از اندازه بالا است زیرا دارایی های یکسان را چندین بار شمارش می کند.

در تمام شبکه هایی که توسط DeFi Llama ردیابی می شوند، اتریوم با 114 میلیارد دلار قفل شده در پروتکل های مختلف خود، از لحاظ TVL برترین بلاکچین به شمار می رود. (این رقم در 22 آگوست به رکورد 117 میلیارد دلار رسید.)

شایان ذکر است که این رقم به دلار است – اما پروتکل های دیفای با فیات کار نمی کنند، بلکه اقتصادهای رمزارز محور را ایجاد می کنند. DeFi Llama محاسبه می کند که 36 میلیون ETH، به ارزش 114 میلیارد دلار، در پروتکل های مبتنی بر اتریوم شناور هستند. این بدان معناست که افزایش ارزش دیفای اتریوم حداقل تا حدی با افزایش ارزش ETH مرتبط است، رمزارزی که پس از گذراندن بخش عمده ای از تابستان در زیر سطح 3000 دلار، به بالای سطح 3200 دلار رسید.

همین امر در مورد زنجیره بایننس نیز صادق است که 19.3 میلیارد دلار TVL در اختیار دارد – یک سوم از این مبلغ از طریق صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ تأمین می شود، که مکانی برای یافتن و لیست انواع کوین ها و توکن های کوچکتر است. ارزش توکن بومی زنجیره بایننس موسوم به BNB در ماه گذشته 65% افزایش یافته است و به افزایش نرخ دلار به بالاترین حد خود از ماه مه و آخرین روزهای روند گاوی، کمک کرده است.

به همین ترتیب، TVL سولانا نیز به بالاترین حد خود دست یافته است و در هفته جاری سه بار به مرز 2.5 میلیارد دلار رسیده است. پروتکل اصلی آن که 35% از این موفقیت را بر عهده داشته است، صرافی غیر متمرکز Raydium می باشد.

بلاکچین ترا که یک پلتفرم پرداخت برای استیبل کوین است، برای اولین بار به بالای سطح 6 میلیارد دلار TVL رسیده است. افزایش 250 درصدی قیمت توکن حاکمیتی آن یعنی LUNA به این موفقیت کمک کرد. توکن های حاکمیتی این امکان را برای هولدرهای خود فراهم می آورند که در مورد تغییرات پروتکل، از نرخ بهره گرفته تا بودجه بازاریابی، رأی دهند.

چارت قیمت سولانا

در همین حال، شبکه آوالانچ نیز شاهد رشد توکن خود بوده است. اما جهش آن از 163 میلیون دلار TVL به 1.84 میلیارد دلار می تواند مربوط به برنامه استخراج لیکوئیدیتی 180 میلیون دلاری آن باشد که هفته گذشته آغاز شد. چنین برنامه هایی افراد را تشویق می کند تا رمزارز خود را قفل کنند تا پاداش های بیشتر از حد معمول دریافت کنند. این روش، موفق است.

در حالی که این شبکه ها به سرعت در حال رشد هستند، سولوشن مقیاس گذاری لایه دو پالی گان در حال افت است. اگرچه هنوز 5 میلیارد دلار TVL در اختیار دارد، که این مبلغ کمتر از 50% از بالاترین میزان آن است که در ماه ژوئن به ثبت رسید. در حدود یک ماه گذشته، نیمی از ETH متعهد به شبکه را از دست داده است. پالی گان، که روی اتریوم ساخته شده است، قصد دارد فشار این شبکه را کاهش دهد که به سرعت ضعیف شبکه و هزینه های گزاف تراکنش در دوره های استفاده زیاد، معروف است.

در هشداری نگران کننده برای پالی گان، آخرین اعداد نشان می دهند که معامله گران دیفای به طور فزاینده ای مایلند در صورت مناسب بودن قیمت، تجارت خود را خارج از اتریوم انجام دهند.

 

 

منبع: decrypt

400-0610-09-01177

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید