پنجشنبه , خرداد 18 1402
تیتر خبرها
CBDC

معاون رئیس RBI هند به صندوق بین المللی پول گفت: CBDC ‌ها می توانند رمزارزهای خصوصی را «نابود کنند»

او در حالی که رشد اینترفیس پرداخت یکپارچه (UPI) را با فناوری بلاکچین مقایسه می کرد، افزود: «یکی از دلایل موفقیت آن این است که ساده است.»

تی رابی سانکار، معاون رئیس بانک مرکزی هند (RBI) در گفتگو با صندوق بین المللی پول (IMF)، موضعی ضد رمزارز را منعکس نمود و در مورد پتانسیل هند برای اختلال در اکوسیستم رمزارز و بلاکچین صحبت کرد.

رابی سانکار گفتگو را با اشاره به موفقیت اینترفیس پرداخت یکپارچه (UPI)، سیستم پرداخت همتا به همتای مبتنی بر فیات داخلی هند آغاز کرد – که میانگین پذیرش و رشد تراکنش 160 درصدی در سال را نسبت به پنج سال گذشته داشته است.

او در حالی که رشد UPI را با فناوری بلاکچین مقایسه می کرد، افزود: «یکی از دلایل موفقیت آن این است که ساده است.» به گفته رابی سانکار:

«بلاکچین، که شش تا هشت سال قبل از شروع UPI معرفی شد، حتی امروزه به عنوان یک فناوری بالقوه تحول برانگیز شناخته می شود. موارد استفاده [بلاکچین] واقعاً با آن سرعتی که در ابتدا انتظار می رفت، تحقق نیافته است.»

با این حال، این مقام RBI تأیید کرد که جمعیت زیادی در هند به دلیل عدم دسترسی به تلفن های هوشمند هنوز به بانکداری مبتنی بر UPI دسترسی ندارند. برای مقابله با این موضوع، دولت هند در حال کار بر روی پلتفرم های پرداخت آفلاین است که برخی از آنها شروع به انتشار برای توده مردم کرده اند.

صندوق بین المللی پول

@IMFNews

2 ژوئن ساعت 7:00 صبح ET // در خط مقدم: سیستم پرداخت دیجیتال هند و فراتر از آن، آخرین پیشرفت ها در زمینه پرداخت های دیجیتال را با تمرکز بر درس هایی از هند و همچنین آینده با نقش مهمی برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بررسی خواهد کرد.

رابی سانکار همچنین با بیان اینکه بانک ها برای ارائه خدمات نقدینگی به عموم مردم در هند نقش حیاتی خواهند داشت، هشدار داد که فناوری صرفاً یک ابزار است و نمی توان از آن برای ایجاد ارز استفاده کرد.

«یک ارز نیاز به یک ناشر یا ارزش ذاتی دارد. بسیاری از رمزارزها که هیچکدام از این دو ویژگی را ندارند همچنان با ارزش اسمی پذیرفته می شوند. نه تنها توسط سرمایه گذاران ساده لوح، بلکه حتی توسط کارشناسان، سیاست گذاران یا دانشگاهیان.»

او همچنین اظهار داشت که RBI معتقد است که نباید استیبل کوین هایی مانند تتر (USDT)، به صورت کورکورانه به عنوان ارزهای پگ شده با فیات به نسبت 1 به 1 پذیرفته شوند. رابی سانکار در مورد مزایای روپیه دیجیتال گفت:

«ما بر این باوریم که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC ها) در واقع می توانند هر مورد استفاده کوچکی را که ممکن است برای رمزارزهای خصوصی وجود داشته باشد، از بین ببرند.»

در 28 مه، بانک مرکزی هند، RBI، یک رویکرد درجه بندی شده سه مرحله ای را برای گسترش CBDC «با اختلال کم یا بدون اختلال» در سیستم مالی سنتی پیشنهاد کرد.

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، نیرمالا سیتارامان وزیر دارایی برای اولین بار از برنامه راه اندازی CBDC در سال های 2022-23 با هدف ارائه یک «تقویت بزرگ» به اقتصاد دیجیتال خبر داد. گزارش RBI نشان می دهد که بانک مرکزی در حال حاضر در حال آزمایش برای توسعه یک CBDC است که به طیف وسیعی از مسائل در سیستم سنتی رسیدگی می کند.

 

 

منبع: cointelegraph

401-0335-09-01793

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید