جمعه , اردیبهشت 17 1400
تیتر خبرها
انقلاب خاموش بیت کوین

انقلاب خاموش بیت کوین: فناوری و اختراع، پلبی ها و حاکم

خصوصیات ذاتی فناوری ها، آزادی روز افزون شهروندان تحت حاکمیت را امکان پذیر می سازد؛ بیت کوین یکی از این فناوری هاست.

فناوری و اختراع

ما باید دو کلمه خاص را که اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند – فناوری و اختراع – دوباره تعریف کنیم.

فناوری چیزی است که پس از انتشار هرگز از بین نمی رود. اختراع چیزی است که به محض اختراع ، مقدر است که «اختراع نشده» یا منسوخ شود. می توانیم با اطمینان بگوییم که اختراعاتی مانند آیفون یا فیس بوک به مفاهیمی باستانی تبدیل می شوند، و چیزهای تازه ای به جای آنها خواهد آمد که خود نیز با جایگزینی چیزهای تازه دیگر منسوخ می شوند.

این را با فناوری هایی مقایسه کنید که از آغاز ظهور از لحاظ قدرت، سودمندی و ضرورت در حال رشد می باشند. آنها بسیار نادر هستند؛ به طوری که ممکن است طی نسل ها هیچ فناوری جدیدی ظهور نکند. انسان بدوی با تکرار مداوم فناوری ها زندگی خود را سپری می کرد. تشخیص فناوری ها در مراحل اولیه آنها دشوار است زیرا در ابتدای ارائه مفید واقع نمی گردند. در این ناآگاهی نوعی ثبات وجود دارد: این فناوری مزایای فوری برای قبیله ندارد و از این رو نمی تواند توجهات را به سمت ابزاری فوق العاده قدرتمند که دارای پتانسیل تغییر وضعیت کنونی است، جلب نماید.

برخی از نمونه های اختراعات شامل دوربین، مایکروویو، کنترل بارداری، ماهواره، هواپیما، GPS و تلفن هوشمند است. هر اختراع توسط یک شرکت پشتیبانی می شود. گسترش یک اختراع به سرعت اتفاق می افتد. وقتی این امر توسط یک حزب مرکزی هدایت می شود، عملیات می تواند با سرعت بیشتری اصلاح و مقیاس گذاری شود. اما همانطور که در مورد این اختراعات (و شرکت ها) مشاهده کردیم، شکست می تواند به همان سرعت موفقیت رخ دهد. اختراعات عمدتاً مانعی برای همکاری نیستند، زیرا بازار با انتخاب و تنوع تعریف می شود. از آنجا که آنها یک محصول هستند، مصرف کنندگان می توانند «انواع» مختلف دوربین یا تلفن های هوشمند را بدون ایجاد خطای صریح انتخاب کنند. انتخاب یک محصول خاص توسط مصرف کننده مانع همکاری (یا منازعه) وی با افرادی که کالای دیگری را انتخاب می کنند نمی شود. به عنوان مثال، اگر دولت های دو کشور متخاصم کریرهای مختلف تلفن های هوشمند را ترجیح دهند، هرگز مانعی برای پیمان صلح نخواهد بود – اما در جنگ کلی نیز مزیت قابل توجهی نخواهد داشت.

فناوری های متفاوتی وجود دارد: پول، کاغذ، شیشه، باروت، اینترنت. هنگامی که آشکار شوند، دیگر نمی توان آنها را پنهان کرد. هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند مانع سلطنت آنها شود. سودمندی آنها در آینده قابل پیش بینی فراتر از تصور گسترش می یابد. ظهور آنها بسیار کند است (برآورد می شود که درآمدزایی از طلا بیش از 1000 سال به طول انجامیده است). آنها جنبه جهانی دارند. و برای بقا و همکاری طولانی مدت، آنها گزینه اختیاری نیستند. اگر دولت های دو کشور متخاصم بر سر کاربرد باروت در جنگ اختلاف نظر داشته باشند، مسلم است که چه کسی پیروز میدان خواهد شد.

چه کسی این فناوری ها را بیشتر از همه مفید می داند و چرا؟ همه، و به دلایل مختلف. اما آنها در منازعات و درگیری های قدرت است که نقش ویژه ای ایفا می کنند.

پلبی ها و حاکم

ما می توانیم تاریخ را به عنوان یک مبارزه قدرت دوگانه در نظر بگیریم.

الف: حاکم در برابر حاکم (کشورها یا گروه های متخاصم)

ب: پلبی ها در برابر حاکم. پلبی ها به گروه «عوام» در روم باستان اشاره می کند (در این مورد، ما از پلبی ها برای اشاره به همه «عوام» در طول تاریخ استفاده می کنیم.)

اشتباه مورخان این است که درگیری های حاکم در مقابل حاکم را تأثیرگذارترین تلقی می کنند. اما آنچه واقعاً شرایط را دگرگون می کند، مجهزتر شدن هر نسل پی در پی از پلبی ها برای دفاع (و آزردن) حاکمان است.

این استراتژی حاکمان فعلی (به ویژه شاخه های آکادمیک آنها) است که ما را از این درگیری گسترده تر – پلبی در برابر حاکم منحرف کنند. منفعت آنها در تکیه بر ساختار تاریخی حاکم در مقابل حاکم در کلاس است، در درجه اول به این دلیل که گزینه محدود و دوگانه ای را برای هر پلبی ارائه می دهد. در جنگ قدرت، شما باید یکی را انتخاب کنید، و آن یکی شما نیستید. استراتژی مبهم ساختن این مبارزه قدرت زمانی بهتر درک می شود که به یک مثال قرون وسطایی بپردازیم، نمونه ای که تحت سلطه حاکم در مقابل حاکم باشد.

فرض کنید یک گروه از شوالیه ها به دهکده ای وارد می شوند و خواستار اسکان هستند. دهقانان تسلط شوالیه ها را از راه دور احساس می کنند، زیرا آنها را افرادی می دانند که مهارت بالایی در استفاده از سلاح دارند و به نمایندگی از یک حاکم الهی عمل می کنند (به خاطر داشته باشید که این پلبی ها احتمالاً سواد ندارند و قطعاً نمی توانند بجنگند). تنها گزینه مناسب برای آنها جلب رضایت هرچه سریع تر این افراد مسلط به سلاح است که از طرف حاکم الهی عمل می کند. هنگامی که شوالیه ها دهکده را ترک می کنند، پلبی ها می توانند به کاری که به بهترین وجه انجام می دهند بازگردند – که همانا ندانستن حتی یک نکته مفید است. از نظر دانش، آموزش و شرایط بدنی بین شوالیه ها و پلبی ها اختلاف زیادی وجود دارد. در این مثال، شوالیه ها از هر نظر آموزش دیده تر و بهتر می باشند. فناوری ها این وضعیت را تغییر می دهند.

اطلاعات و مسافت

در دنیای بدون اینترنت، اولین کسی که سلاح را بدست می آورد یا جمع آوری می کند و تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری را آموزش می دهد و سازماندهی می کند، حاکم بالفعل است. سرنوشت پلبی ها مهر و موم شده است. اما برتری حاکم فقط به فرماندهی سربازان آموزش دیده بیشتر نیست، بلکه در حفظ عدم تقارن اطلاعات مربوط به مهارت سلاح است. نقطه قوت شوالیه ها توانایی کشتن راحت یک پلبی نیست، بلکه توانایی کشتن راحت 40 پلبی در یک زمان است (برای اطلاعات بیشتر در این مورد به Sovereign Individual  مراجعه کنید).

اما فرض کنید که پلبی ها کارآمدتر شوند و یک شوالیه آموزش دیده فقط بتواند 20 پلبی را بکشد. این امر پویایی قدرت را تغییر می دهد. فرض کنید پلبی ها دوباره کارآمد شوند، و دوباره، و دوباره… فرض کنید آنها شروع به استفاده از یک ابزار جدید کنند –  ابزاری که شوالیه ها چیزی درباره آن نمی دانند. این داستانِ تاریخ است. امروز داستان مشابهی در حال وقوع است.

قدرت همیشه در عدم تقارن اطلاعاتی است که قبلاً به مسافت زیادی احتیاج داشته است. وقتی مسافت لازم برای انتقال اطلاعات از بین برود، موجودیت هر حاکمی بلافاصله تهدید می شود. من اعتقاد ندارم که این امر بتواند حداقل به این زودی ها منجر به ایجاد هرگونه آنارکو کاپیتالیست، آرمان شهر بدون حاکم گردد. ما برای جهانی تلاش کرده ایم که توسط نوعی «دزد دریایی فناوری» اداره می شود.

انقلاب جدید

تأثیر کانتیلون به طور مداوم در میان تحسین کنندگان بیت کوین مورد بحث قرار می گیرد: «پول… بی طرف نیست. کسانی که از افزایش عرضه پول بیشترین سود را می برند افرادی بودند که به اعتبار و دارایی دسترسی داشتند یا کسانی که محصولات و خدمات را برای کسانی که این کالاها را تهیه می کردند تأمین می نمودند.» به عبارت دیگر، کسانی بیشترین سود را کسب می نمایند که نخستین دسترسی را به پول تازه خلق شده دارند.

همچنین یک اثر کانتیلون همراه با فناوری وجود دارد. در مبارزات قدرت، کسانی که برای اولین بار به فناوری جدید دسترسی دارند نسبت به کسانی که عقب می مانند، پیروز هستند. آنچه بین اثر کانتیلون در پول و فناوری تفاوت دارد، فراگیر شدن و تکرار اثر کانتیلون پولی در تاریخ است. ظهور یک فناوری جدید یک اتفاق بسیار نادر است، و چیزی نیست که ما برای تشخیص آن آموزش دیده باشیم. با این حال، تا زمانی که بخش کوچکی از پلبی ها می توانند چنین ظهوری را تشخیص دهند، آنها در تلاشند تا ابزار لازم را برای شکست دادن حاکمان و تغییر پویایی قدرت بدست آورند. ناگفته نماند که با توجه به پیشرفت در فناوری های اطلاعاتی، احتمال اینکه امروزه یک پلبی چنین ظهوری را تشخیص می دهد نسبت به قرون وسطی بسیار بیشتر است – و اگر حاکمان آن را از دست بدهند، مفیدتر خواهد بود.

اما فناوری های اطلاعاتی نقش دیگری نیز در پویایی قدرت ایفا می کنند. آنچه دهقانان قرون وسطایی نمی توانستند درک کنند این بود که برتری اصلی آنها ناشی از بزرگترین نقطه ضعف آنها بود – مسافت آنها با یکدیگر. اگر آنها اینترنت را در اختیار داشتند، تجمع فیزیکی خطایی استراتژیک به شمار می رفت زیرا می توانستند به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند. تجمعات فیزیکی مطمئناً فوایدی دارد، یکی از آنها جمع آوری منابع ارزشمند و مفید است، اما تجمع در گروه های بزرگ نقطه حمله مشخصی را برای حاکم فراهم می کند. برای اینکه پلبی ها منابع خود را به صورت آنلاین جمع آوری کنند، به چیزی نیاز دارند که کاملاً کارساز باشد و به دلیل ماهیت آن «عدم اختراع» یا «منسوخ شدن» آن غیرممکن شود. بیت کوین، همان فناوری است. این فناوری هرگز از بین نخواهد رفت و گروه جدیدی از «دزدان دریایی فناوری پلبی» را آزاد خواهد کرد. این تجمع منابع بدون محدودیت فیزیکی مسافت، پدیده ای بی سابقه در تاریخ بشر است.

اگر شما کنترل کامل بیت کوین خود را در اختیار دارید، باید یکی از این افراد باشید. در دهه های آینده، شما به سرعت قدرتی خواهید داشت که کل سلسله ها هرگز فرصتی برای چشیدن آن نداشته اند – من شما را تشویق می کنم که از قدرت خود در مسیر مناسب استفاده کنید.

حاکمان فعلی اختراع تحقیرآمیزی هستند که در آستانه منسوخ شدن قرار دارند. سرانجام دزد دریایی فناوری پلبی، تمام ابزارهای لازم برای تبدیل شدن به آنچه که سونوشت او بوده است را در اختیار دارد – یک فناوری ماندگار. اگر با ساختار تاریخی من موافق باشید، مشخص است که چه کسی پیروز خواهد شد.

 

 

منبع: bitcoinmagazine

400-0146-09-00861

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

دیفای

تحلیلگر برتر از اهداف صعودی برای اتریوم و 3 آلتکوین دیفای پرده برداری کرد

اسمارت کانترکتر، معامله گر و تحلیلگر پرطرفدار رمزارز، معتقد است 3 کوین دیفای شاهد رالی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید