شنبه , مرداد 22 1401
تیتر خبرها
شبکه بنکور (BNT)

شبکه بنکور (BNT) چیست و چگونه کار می کند؟

شبکه بنکور یک صرافی رمزارز غیرمتمرکز است که در سال 2016 در سوئیس راه اندازی شد تا امکان تبدیل دارایی های رمزارز بدون نیاز به واسطه را فراهم کند. این صرافی؛ در درجه اول با ایجاد امکان ادغام آسان با Dapp ها و تبدیل ناشناخته شده ترین توکن ها، بر روی بخش دیفای تمرکز نموده است.

این پروتکل به دلیل علاقه ای که به بخش دیفای دارد، در فضای رمزارز نامی برای خود دست و پا کرده است، اما همچنین با مشکلات متعددی مانند چالش های قانونی و هک های عمومی گسترده، مواجه بوده است. با این حال، به این زودی عقب نشینی نمی کند زیرا قصد دارد علاقه مندان به رمزارزها را تشویق کند تا به منظور کسب پاداش غیرفعال، دارایی های خود را در استخرها قفل کنند.

این صرافی غیرمتمرکز است و از یک بازارساز خودکار (AMM) برای تسهیل معاملات دارایی های رمزارز استفاده می کند. AMM یک قرارداد هوشمند است که در اکثر DEX های رمزارز در بخش دیفای رایج است زیرا برای مدیریت امور مالی خود به یک سازمان مرکزی نیاز ندارد. این صرافی قصد دارد که با ارائه مشوق هایی به سرمایه گذاران جهت ایجاد و حفظ استخرهای نقدینگی که به این بخش قدرت می بخشند، دارایی های رمزارز را لیکوئیدتر نماید.

این صرافی مشابه اکثر AMM های دیفای و صرافی هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ و بلنسر عمل می کند. هر زمان که معامله ای روی پلتفرم انجام شود، توکن ها برای تراکنش به BNT تبدیل می شوند. سپس معامله جهت ایجاد پاداش برای تأمین کنندگان نقدینگی (LP) که توکن های BNT خود را در صرافی قفل کرده اند، کارمزد گس می پردازد.

توکن BNT همچنین به عنوان توکن حاکمیتی در اکوسیستم عمل می کند. در زیر اطلاعات بیشتری در مورد بنکور و توکن BNT آن ارائه شده است.

درباره شرکت

بنکور یکی از پیشگامان بخش دیفای است. این صرافی در سال 2017 راه اندازی شد، زمانی که اکثر ارائه دهندگان خدمات رمزارز متمرکز بودند و دامنه محدودتری از دارایی ها را برای معاملات ارائه می کردند. گای و گالیا بنارتزی این صرافی را تأسیس کردند.

این صرافی از طریق وجوه حاصل از فروش توکن که توسط یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی موسوم به بنیاد پروتکل B جمع آوری شده بود، ایجاد شد. بنکور توانست در دور تأمین بودجه ای که با حضور نزدیک به 11 هزار سرمایه گذار انجام شد، 153 میلیون دلار به دست آورد. در آن زمان، این فروش بزرگترین در نوع خود بود. این صرافی نیمی از توکن ها را به شرکت کنندگان در فروش و نیم دیگر را به تیم مؤسس داد تا پلتفرم را مدیریت کنند.

این پلتفرم در سال 2020 (سال دیفای) شهرت یافت زیرا بخش دیفای از خفا بیرون آمد و به خط مقدم بخش رمزارز پیوست. این صرافی اکنون نسخه جدیدتر بنکور ورژن 2 را ارائه نموده است که جهت کسب سود بیشتر برای معامله گرانی که توکن های خود را روی این پلتفرم قفل کنند (تأمین کنندگان نقدینگی) بهینه سازی شده است.

توکن BNT

وجود توکن BNT برای این صرافی ضروری است زیرا هم به عنوان توکن حاکمیتی و هم به عنوان توکن یوتیلیتی عمل می کند. این توکن، معاملات دارایی ها را بین استخرهای این صرافی تسهیل می کند. عرضه آن نیز کم است و آن را به یک دارایی عالی برای پوشش در برابر تورم تبدیل می کند. تنها 69 میلیون توکن در گردش می تواند وجود داشته باشد.

این کوین همچنین در صرافی های دیگر به غیر از بنکور نیز لیست شده است. از آنجایی که روی اتریوم و EOS اجرا می شود، می تواند با هر استخر نقدینگی موجود که توسط هر یک از این دو شبکه پشتیبانی می شود، سازگار باشد. همچنین بابت نقشی که در ردیابی استفاده از پلتفرم بنکور دارد، ارزشمند است.

پیش بینی قیمت BNT

BNT با قیمت 2.17 دلار معامله می شود و در CoinMarketCap از لحاظ ارزش بازار در رتبه 111 قرار دارد. حجم معاملات 24 ساعته این کوین کمی بیش از 28 میلیون دلار و TVL (ارزش کل قفل شده) آن معادل 967,134,344 دلار می باشد. ارزش بازار آن نیز 573,684,797 دلار است. این داده ها نشان می دهد که این کوین عملکردی عالی در بازار دارد و به عنوان یکی از بهترین رمزارزها در سطح جهان محسوب می شود.

این کوین، توکن یوتیلیتی اکوسیستم بنکور است که به آن یک مورد استفاده واقعی می دهد و دارای مکانیزم سوزاندن فعال از طریق سیستم ورتکس جدید است. این مکانیسم سوزاندن تضمین می کند که عرضه کوین ها محدود باقی می ماند.

این کوین، پتانسیل افزایش ارزش طی چند سال آینده را به موازات رشد استفاده از پلتفرم دارد. با این حال، بهتر است در مورد آن محتاط باشید زیرا بسته به اینکه بازار در آینده چگونه خواهد بود، ممکن است ارزش خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است قبل از سرمایه گذاری در این پروژه یا هر پروژه رمزارز دیگری، تحقیقات و بررسی های خود را انجام دهید.

ویژگی های کلیدی بنکور

تبدیل بین زنجیره ای

شبکه بنکور امکان تبادل توکن ها را در شبکه های مختلف بلاکچین فراهم می کند. این صرافی از تبدیل بین زنجیره ای میان اتریوم و EOS پشتیبانی می کند، اما قصد دارد بریج های دیگری را در طول زمان ادغام کند.

نقدینگی خودکار

این صرافی یک عدم تمرکز خودکار را برای هر توکن در فضای رمزارز به ارمغان می آورد. این صرافی می تواند حتی به توکن هایی که به صورت خصوصی ایجاد شده اند اجازه دهد که فارغ از حجم معاملاتشان، در هر زمان به نقدینگی فوری و خودکار دست یابند. این ویژگی در ترویج پذیرش Dapp ها و بخش دیفای فوق العاده و بسیار ویژه است.

استیکینگ بنکور

بنکور به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های BNT خود را استیک نمایند، که این امر نقدینگی را به پروتکل اضافه می کند. سپس کاربران با استیکینگ کوین های خود در استخرهای نقدینگی موجود، پاداش دریافت می کنند. مقدار BNT ضرب شده برای پاداش دادن به کاربران از طریق یک اجماع در BancorDAO پذیرفته می شود.

استخر دارایی واحد

استخرهای نقدینگی بنکور به کاربران این امکان را می دهد که تنها یک دارایی را در استخرهای نقدینگی خود جمع کنند. این مکانیسم بهتر از اکثر صرافی ها است، زیرا امکان ندارد تأمین کننده نقدینگی متحمل زیان دائمی شود.

بنکور چگونه کار می کند؟

بنکور به کاربران خود انگیزه می دهد تا نقدینگی را به استخرهای آن اضافه کنند تا عملکرد AMM خود را بهبود بخشد. هر استخر شامل یک جفت دارایی رمزارز و ذخیره ای از توکن های BNT است. پس از اینکه کاربران دارایی های خود را در یک استخر مشخص سپرده گذاری کردند، یک توکن جدید دریافت می کنند. توکن جدید یک توکن استخر است و می تواند مقدار اصلی دارایی های قفل شده را پس از یک چرخه قفل بازیابی کند.

توکن های BNT به عنوان یک ارز واسط در هنگام تبدیل دارایی ها بین صرافی و استخرها عمل می کنند. قابل ذکر است، صرافی از کاربر می خواهد که تنها یک دارایی را در استخر قفل کند، برخلاف اکثر رقبای خود مانند یونی سواپ که کاربر را ملزم می کند یک جفت دارایی را قفل کند.

برای مثال، در استخری که از ETH و DAI در بنکور تشکیل شده است، کاربر فقط می تواند یکی از این دو دارایی را سپرده گذاری کند، نه هر دو را. اما در یونی سواپ، آنها باید دو دارایی را با نرخ ارزش 1:1 سپرده گذاری کنند و در طول چرخه قفل مجدداً تعادل ایجاد نمایند. این ساختار سودمند است زیرا کاربران متحمل زیان دائمی (IL) نمی شوند.

بنکور ورژن 2 ادعا می کند که این مسئله را حل کرده است تا اطمینان حاصل شود که تأمین کنندگان نقدینگی (LP ها) ارزش صحیح دارایی های خود را از طریق یک سولوشن «اوراکل» بازیابی می کنند. این سولوشن، داده های قیمت ها را از یک منبع خارجی به سیستم های موجود رله می کند.

همچنین به استخرهای بنکور اجازه می دهد تا تناسب توکن ها را نسبت به قیمت های زنده بازار تنظیم کنند و این امکان را در اختیار تأمین کنندگان نقدینگی قرار می دهد تا به میزان ارزش همان توکن هایی که سپرده گذاری کرده اند، برداشت نمایند.

به گفته بنکور، ورژن 3 آنها «نسخه پروتکل جدیدی را ارائه می کند که هزینه های معاملاتی را کاهش می دهد و کسب درآمد از طریق توکن های مورد علاقه کاربران را برای آنها آسان می کند».

ورژن 3 همچنین دارای محافظت فوری است که در آن کاربران دیگر نیازی به انتظار 100 روزه برای محافظت 100% IL ندارند. همچنین دارای یک سیستم پاداش ترکیب خودکار است که در آن کاربران دیگر به توقف استیک و استیک مجدد پس از یک چرخه استیکینگ که هزینه گس اضافی را به همراه دارد، نیازی ندارند.

استخراج نقدینگی بنکور

بنکور امکان استیکینگ یک دارایی در استخرهای نقدینگی که هر کدام از دو دارایی پشتیبانی می کنند را فراهم می نماید. در زیر عنوان چند دکمه در صفحه Bancor.network Portfolio و معنای آنها آمده است:

  • «استیک اولیه» تعداد کل توکن هایی است که در ابتدا استیک شده اند
  • «محافظت شده» ارزش پوزیشن یک کاربر است در صورتی که به محافظت 100% دست یافته باشد.
  • «قابل مطالبه» ارزش توکن هایی است که پس از تکمیل چرخه قفل آنها قابل برداشت هستند.

افزودن نقدینگی به پلتفرم نیز مشابه سایر صرافی ها است. در اینجا روش دقیقی که این پلتفرم برای کاربران خود ارائه کرده است را مشاهده می کنید:

  • به bancor.network بروید
  • کیف پول خود را وصل کنید:
  • یک استخر پیدا کنید و روی دکمه «+» کلیک کنید تا نقدینگی اضافه شود:
  • ستون REWARDS: APR پاداش های BNT (پرداخت در قالب BNT)
  • ستون APR: APR کارمزدهای سواپ (پرداخت در قالب LINK)
  • توکن واحدی را که می خواهید استیک کنید و مقدار آن برای استیک را انتخاب کنید:
  • پس از تأیید تراکنش، به Portfolio خود در network هدایت می شوید، که در آنجا می توانید هر استیک و مجموع کارمزدها و پاداش هایی را که به دست می آورید، ردیابی کنید.

آیا معامله در بنکور بی خطر است؟

بنکور یکی از کم خطرترین پلتفرم ها برای قفل کردن وجوه شما جهت نقدینگی است. این صرافی امکان استیکینگ امن برای دارایی تک را فراهم می کند؛ بنابراین، وقوع زیان دائمی از استخرهای نقدینگی آن غیرممکن است. همچنین تدابیر امنیتی برای کاربران خود در نظر گرفته است. با این حال، حفظ امنیت شدید برای عملیات، کار چندان آسانی برای این صرافی نبوده است.

این صرافی در جریان سرقت دارایی های دیجیتال در سال 2018، حدود 13.5 میلیون دلار متحمل ضرر شده بود. گزارش ها حاکی از آن بود که این صرافی وجوه خود را به دلیل یک نقض امنیتی از دست داد که به موجب آن 12.5 میلیون دلار ETH و 1 میلیون دلار از یک کیف پول رمزارز به سرقت رفت. با این حال، صرافی ادعا کرد که هیچ وجهی از کاربران به خطر نیفتاده است.

در سال 2021، این صرافی درگیر یک پرونده حقوقی بود که در آن برخی از کاربران به دلیل عرضه اوراق بهادار ثبت نشده به ارزش 216 میلیون دلار از آن شکایت کرده بودند. با این حال، یک قاضی نیویورکی این شکایت را منتفی دانست و گفت که صرافی مرتکب خطایی نشده است زیرا شاکیان نتوانستند شواهد بیشتری در این مورد ارائه نمایند.

با وجود این اختلافات، این پلتفرم با اعمال برخی اقدامات مانند ممیزی ها، امنیت خود را تقویت کرده است. با این حال، توصیه می شود اقدامات امنیتی کلی فضای رمزارز و مواردی که توسط صرافی اعمال می شود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که پلتفرم هنگام استفاده از آن امن خواهد بود.

بنکور در مقایسه با رقبای خود چگونه است؟

بنکور به دلیل ساختار بسیار نوآورانه، به خوبی با رقبای خود قابل قیاس است. در اینجا به مقایسه آن با یونی سواپ، یکی از بهترین DEX های رمزارز در بخش دیفای پرداخته شده است.

بنکور از نظر خدمات پشتیبانی فعال مشتری بهتر از یونی سواپ عمل می کند. این صرافی دارای خدمات پشتیبانی زنده است، در حالی که یونی سواپ چنین خدماتی ندارد.

بنکور امکان استیکینگ دارایی تک را در استخرهای نقدینگی خود فراهم می کند، و بدین ترتیب این کار را برای LP های خود سودآورتر می کند زیرا امکان ندارد آنها متحمل زیان دائمی شوند. این ویژگی یک گام بالاتر از یونی سواپ است، که استخرهای نقدینگی دو طرفه آن به این معنی است که کاربر باید با سپرده گذاری دو دارایی در پلتفرم، نقدینگی را تأمین کند.

پلتفرم های معاملاتی یونی سواپ متنوع تر هستند و از برنامه های مختلف از جمله موبایل و وب پشتیبانی می کنند، در حالی که بنکور فقط از وب پشتیبانی می کند.

یونی سواپ به دلیل نقدینگی گسترده خود نسبت به بنکور برتری دارد. در نتیجه، معاملات در یونی سواپ اسلیپج کمتری نسبت به بنکور دارند.

کلام پایانی

بنکور یکی از جایگزین های متعدد cryptoDEX در بخش دیفای است. امتیاز اصلی آن پرداختن به موضوع زیان غیر دائمی است که در استخراج نقدینگی پروژه های مختلف رمزارز تجربه شده است. این ویژگی در مقابل اکثر صرافی های موجود، از جمله بایننس و یونی سواپ، متمایز است. در نتیجه، بنکور یکی از بهترین پروتکل ها برای قفل کردن دارایی ها جهت استخراج نقدینگی است.

این پلتفرم، نسخه 3 خود را معرفی کرده است که اکنون حفاظت IL را با نرخ آنی ارائه می دهد. نسخه 2 قبلی یک محافظت کامل/ 100% IL را پس از 100 روز ارائه می کرد که همچنان بهتر از اکثر صرافی هایی بود که هیچ محافظتی ارائه نمی کردند. نسخه جدیدتر آن یعنی نسخه 3، همچنین دارای پیشرفت های دیگری مانند ترکیب خودکار پاداش های استیک مجدد برای جلوگیری از هزینه های گس اضافی است.

این پیشرفت ها نشان می دهد که این صرافی کاربران خود را تشویق می کند تا در زمینه کشف روش های کسب درآمد غیرفعال در فضای رمزارز و پشتیبانی از دیفای از طریق افزودن نقدینگی مشارکت کنند. در نتیجه، این صرافی می تواند از لحاظ استفاده روزانه و حجم معاملات به رشد خود ادامه دهد. چنین رشدی ممکن است با افزایش قیمت توکن یوتیلیتی و حاکمیتی آن یعنی توکن BNT همراه باشد.

تلاش های این صرافی برای تشویق کاربران به قفل کردن دارایی های خود در صرافی جهت تأمین نقدینگی، باید جامعه رمزارز را ترغیب کند تا ابزارهای کسب درآمد غیرفعال را کشف کنند. این ابزارها عبارتند از استخراج نقدینگی، استیکینگ، ییلدفارمینگ و بسیاری موارد دیگر مشابه گزینه های فوق الذکر.

با این حال، توصیه می شود چندین پلتفرم را که امکان کسب درآمد غیرفعال را در اختیار کاربران قرار می دهند، پیش از هرگونه تصمیم گیری جهت استفاده از آنها بررسی کنید. همچنین، کاربران باید تلاش کنند تا از تله های کلاهبرداری آشکار و پروژه هایی که می توانند منجر به ضررهای بزرگ شوند، اجتناب ورزند.

 

 

منبع: crypto.news

401-0218-09-01714

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید