جمعه , بهمن 1 1400
به روزرسانی تپ روت بیت کوین

در انتظار به روزرسانی تپ روت بیت کوین، آنچه باید بدانید

تپ روت (Taproot)، قراردادهای هوشمند را برای بیت کوین به ارمغان می آورد و قدرت شبکه لایتنینگ را به طور کامل آزاد می کند و در عین حال محافظت از پرایوسی را افزایش می دهد.

  • اولین به روزرسانی بزرگ شبکه بیت کوین از سال 2017 در پایان این هفته رخ می دهد.
  • توسعه دهنده بیت کوین، مت ویتلاک در مورد نسخه جدید 22.0 نوشت، «بیت کوین کور (Bitcoin Core) اکنون رسماً از نسخه بتا خارج شده است!»

شبکه بیت کوین، تپ روت را فعال می کند که یکی از مهم ترین به روزرسانی های آن از سال ۲۰۱۷ به شمار می رود. در سال 2017، Segregated Witness که با نام «SegWit» نیز شناخته می شود، برای اولین بار به منظور حل مشکل مقیاس گذاری بیت‌کوین ادغام شد.

طبق تایمر شمارش معکوس NiceHash، انتقال به تپ روت قرار است اوایل یکشنبه UTC انجام شود. این به روزرسانی به دنبال رفع مشکل شبکه بیت کوین در سال 2021 یعنی برنامه پذیری است.

با رشد انفجاری کامبرین در عرصه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در سال گذشته، که طی آن ارزش کل قفل شده دیفای به حدود 100 میلیارد دلار رسید، بیت کوین عملاً در حاشیه قرار گرفت. بدون تردید، بیت کوین می تواند به عنوان وثیقه از طریق یک اتریوم رپر مورد استفاده قرار گیرد، اما فقدان قابلیت برنامه پذیری بیت کوین به معنای اتکای آن به این پروژه ها برای دسترسی به بازارهای دیفای است.

Tapscript، زبان برنامه نویسی تپ روت، سعی خواهد کرد این مشکل را حل کند. اگرچه به اندازه زبان های برنامه نویسی موجود در ماشین مجازی اتریوم قدرتمند نیست، اما فرسنگ ها جلوتر از زبان برنامه نویسی ابتدایی است که در حال حاضر برای شبکه بیت کوین در دسترس است.

نقطه عطف بیت کوین کور (Bitcoin Core)

حاکمیت بیت کوین کور – که برای جلوگیری از سردرگمی، Blockworks از آن به طور معمول به عنوان بیت کوین یاد می کند – یک فرآیند کند و مشورتی است. در واقع، به روزرسانی تپ روت نشان دهنده یک تغییر ملموس در تاریخ بیت کوین است: شماره نسخه آن. علیرغم انتشار نسخه اصلی با شماره 0.1 در 8 ژانویه 2009، در 12 سال گذشته شماره نسخه ها به 0.21.1 افزایش یافته است. با این روند، بیت کوین تا اواخر دهه 2060 نیز به نسخه 1.0 نمی رسید!

در عوض، مشارکت کنندگان اصلی پروژه در اواخر سال 2020 به اجماع رسیدند تا نسخه ای را که یکشنبه فعال خواهد شد تحت عنوان نسخه 22.0 نامگذاری کنند. منطق پیشنهاد دهنده اصلی ساده بود. او در 22 اکتبر 2020 نوشت، «راستش من از دست همه آن افرادی که به دنبال نسخه 1.0 هستند خسته شده ام و شاید این کار آنها را ساکت کند. از نسخه 1.0 دست بکشید و مستقیماً به نسخه 22.0 بروید!»

پس از بیش از یک ماه گفتگو، در زمانی که بیت کوین با قیمت حدود 18500 دلار معامله می شد، توسعه دهنده مت ویتلاک با اظهار نظری که در گذشته پیش بینی به نظر می رسید، گفت:

«من تعجب می کنم که هیچ کس به مفهوم آشکار موجود اشاره نکرد: بیت کوین کور اکنون رسماً از نسخه بتا خارج شده است! … ارتقاء شماره نسخه به چیزی بیشتر از 1.0 این سیگنال را می فرستد که نرم افزار اکنون برای پرایم تایم آماده است.»

یک گام کوچک، اما گامی که نشان دهنده بلوغ شبکه ای است که اکنون 1.2 تریلیون دلار دارایی BTC را تضمین می کند.

درس گرفتن از گذشته

از سال 2017، ابزارهای تحلیلی موجود برای ردیابی حرکت و جریان BTC در شبکه بیت کوین نیز به طور چشمگیری از لحاظ قابلیت دسترسی و دانه بندی افزایش یافته است. Nansen که در تابستان سال جاری یک دور 12 میلیون دلاری را به اتمام رساند، این امکان را به کاربران خود ارائه می دهد تا با نظارت بر جریان وجوه از سوی نهنگ ها یا کیف پول های نهادی، فرصت های معاملاتی عملی را جستجو کنند.

هدف تپ روت، حل این مشکل از طریق چیزی به نام الگوریتم امضای اشنور (Schnorr Signature) است. امضاهای اشنور به همه امضاهای دیجیتال در یک تراکنش اجازه می دهد تا در یک امضا ترکیب شوند، بنابراین به نظر می رسد که یک تراکنش لایتنینگ تفاوت زیادی با یک تراکنش معمولی ندارد. این امر پرایوسی را افزایش می دهد و امکان یکپارچگی بیشتر لایتنینگ با شبکه بیت کوین را فراهم می نماید که به دلیل ترکیب تراکنش ها، هزینه های تراکنش را کاهش می دهد.

برخلاف معرفی SegWit که بحث های قابل توجهی را در بین جامعه بیت کوین به راه انداخت و منجر به ایجاد بیت کوین کش شد، به نظر نمی رسد تپ روت با مخالفت چندانی مواجه شود. بر اساس داده های یک ردیاب استخر استخراج موسوم به Taproot-Activation، تقریباً همه استخرهای استخراج این به روزرسانی را تایید کرده اند.

به همین ترتیب، با نزدیک شدن به تاریخ فعال سازی، قیمت بیت کوین تغییر چندانی نداشته است. با توجه به داده های CoinGecko، در 8 ساعت مانده به فعال سازی این به روزرسانی، بیت کوین با قیمت 64200 دلار معامله شد که در 14 روز گذشته حدود 5% افزایش داشته است. در مقابل، در طول به روزرسانی SegWit، قیمت بیت کوین در مدت زمان انتظار برای فعال سازی آن افزایش یافت و پس از آن تقریباً دو برابر شد.

 

 

منبع: blockworks

400-0853-09-01349

درباره ی سلماز تقی‌زاده

مطلب پیشنهادی

بتامارس

بتامارس، 20000 USDT برای کمپین طراحی بتامارس ارسال می کند

متاورس که با تزریق سرمایه در حال رونق گرفتن است، به عنوان ایستگاه بعدی اینترنت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید