پنجشنبه , تیر 3 1400
سرمایه گذاری در NFT ها

آیا پس از بیت کوین و اتریوم، معامله گران باید به سرمایه گذاری در NFT ها بیندیشند؟

در سال 2021 توکن های غیرقابل تعویض [NFT] ظهور کردند که می توانست یک اثر هنری یا اثر ساخت بشر را به یک موجود دیجیتالی منحصر به فرد با مالکیت انحصاری تبدیل کند. این پدیده دنیای هنر را غافلگیر کرده و با توجه به این واقعیت که بازار رمزارز و بیت کوین، به طور ویژه، یک روند صعودی را می پیمایند، علاقه بسیاری نیز به سمت بازار رمزارز معطوف شده است.

حراج اخیر اثر هنری بیپل همراه با اقدام مدیر عامل توئیتر – جک دورسی مبنی بر حراج اولین توئیت خود به عنوان NFT، به هیاهوی پیرامون این موضوع دامن زد و آن را کاملاً در مرکز توجه قرار داد.

وضعیت سرمایه گذاری در پروژه های NFT در فوریه 2021

وضعیت سرمایه گذاری در پروژه های NFT در فوریه 2021

همچنین گزارش شده است که بسیاری از سرمایه گذاران نهادی پس از ورود به عرصه بیت کوین و اتریوم، اکنون در حال بررسی NFT ها به عنوان شکل بعدی سرمایه گذاری هستند که می تواند بخشی از پورتفولیوی آنها را به خود اختصاص دهد. گزارش اخیر LongHash اشاره کرده است که،

«علاوه بر سرمایه گذاری های هنری فوق الذکر و سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری  Coatue Management در پلتفرم توسعه NFT با عنوان Dapper Labs، سایر مؤسسات نیز توجه خود را به اکوسیستم NFT معطوف کرده اند. در ماه فوریه، پلتفرم های تجارت آثار هنری NFT مانند Rarible و Async Art نیز میلیون ها دلار بودجه به دست آوردند که به واسطه مشارکت سرمایه گذاران مشهور در آنها تأمین شده بود.»

نکته جالب توجه این است که در مصاحبه اخیر با پادکست Unchained ، دوین فینزر، بنیانگذار و مدیر عامل بازار NFT با نام OpenSea، در مورد رشد NFT ها و اینکه چرا آنها در چند ماه گذشته به کانون توجهات تبدیل شده اند و چه انتظاری باید از این صنعت داشت، توضیحاتی را ارائه نمود. در حالی که ممکن است اکثر کاربران و سرمایه گذاران اصلی در 6 ماه گذشته با اصطلاح NFT برخورد کرده باشند، فینزر به این موضوع اشاره کرد که چند سال گذشته نقشی اساسی در ایجاد زیرساخت های مورد نیاز NFT داشته است. او اظهار کرد،

«اما در واقع در سه سال گذشته، فعالیت و ساخت و سازهای زیادی در فضای NFT انجام شده است. این روند با CryptoKitties آغاز شد. پروژه هایی مانند CryptoPunks نیز در ابتدای این مسیر انجام شد. اما از آنجا به بعد، علاقه به توسعه بسیار زیاد بود، به طوری که تمام ابزارهای موجود در زمینه NFT بسیار ارتقاء یافتند.»

با این حال، با وجود این افزایش علاقه، بسیاری از افراد به طور کلی نسبت به NFT تردید دارند و آن را حباب دیگری می دانند که هر از چند گاهی اتفاق می افتد. فینزر تأکید کرد که تعیین کمیت این موج علاقه یا به اصطلاح «حباب» امری دشوار است، امری دور از انتظار در بازار رمزارزی که چنین ادعاهایی بر اساس افزایش قیمت صورت می پذیرد. وی خاطرنشان کرد،

«من فکر می کنم تعیین کمیت حباب NFT امری دشوار است. در زمینه حباب های رمزارز، می توانید به قیمت اتر اشاره کنید و بگویید «قیمت اتر خیلی بالا است» یا مواردی از این قبیل. در مورد NFT ها، موضوع فقط قیمت آن نیست.»

این موضوع که تقاضا برای NFT ها چه مدت ادامه خواهد داشت موضوعی بحث برانگیز می باشد، اما با این حال آخرین داده های بازار ارائه شده توسط DappRadar رشد قابل توجه برخی از بازارهای محبوب NFT مانند NBA TopShot را نشان می دهد. این بازار رشد خیره کننده ای در 30 روز گذشته داشته است و تعداد کاربران آن از 65.4 هزار به حدود 140 هزار افزایش یافته است. در حالی که NFT ها محبوبیت زیادی کسب کرده اند، فینزر اشاره کرد که آنها هنوز هم یک محیط چالش برانگیز از لحاظ جهت گیری و فعالیت برای کاربران تلقی می شوند. وی گفت،

«من فکر می کنم اگر به عمق فضای NFT نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه این هیجان وجود دارد، همه این حجم معاملات وجود دارند و همه این تراکنش ها در بیشتر موارد در یک تجربه کاربری بسیار سخت انجام می شود. بعضی از برنامه ها این کار را آسان تر کرده اند، اما از نظر ارائه تجربه کامل NFT به مردم، کاستی هایی دارند.»

 

 

منبع: ambcrypto

400-0224-09-00897

درباره ی ملیحه حسنی

مطلب پیشنهادی

بازار رمزارز

هنگامی که خواب بودید چه تغییراتی در بازار رمزارز رخ داد – 22 ژوئن

چکیده بیت کوین (BTC) به کف محدوده و نزدیک به قیمت 31000 دلار سقوط کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این را به اشتراک بگذارید