شنبه , مهر 1 1402
تیتر خبرها
ترا

3 معیار کلیدی نشان می دهند که قیمت ترا (LUNA) در حال آماده شدن برای بازیابی است

قیمت LUNA تا بالاترین رکورد تاریخی خود فاصله زیادی دارد، اما سه معیار کلیدی نشان می دهند که این آلتکوین می تواند برای صعود آماده شود.

قیمت ترا (LUNA) طی چهار هفته گذشته 31% کاهش یافت و تمام سودهای کسب شده از سال گذشته تا به امروز را از دست داد و حتی با وجود اینکه این توکن همچنان 20% عملکرد بهتری از بازار رمزارز داشته است، اما در تلاش است تا موقعیت خود را در بالای حمایت 85 دلار حفظ نماید.

پیش از این، چند کاتالیزور صعودی وجود داشت که عبارتند از: پیشی گرفتن استیبل کوین ترا (UST) از USD بایننس (BUSD) و تبدیل شدن آن به سومین استیبل کوین بزرگ و نیز اطلاعیه 26 آوریل مبنی بر اینکه Fireblocks، پلتفرم کاستدی دارایی دیجیتال، شاهد سرمایه گذاری بیش از 250 میلیون دلاری مشتریان نهادی در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) ترا بوده است.

این جریان اخبار مثبت برای القای اعتماد به سرمایه گذاران ترا کافی نبود و تغییرات کمی نیز وجود داشت که توانست تا حدی جریان مستمر سپرده گذاری ها را در شبکه کاهش دهد.

chart

Luna/USD در بایننس (آبی) در مقابل ارزش کل رمزارز (نارنجی). منبع: TradingView

به عنوان مثال، در 1 می، انکور پروتکل (Anchor Protocol)، بزرگترین برنامه دیفای ترا از لحاظ سپرده ها، یک تعدیل نیمه پویا را برای بازده درصدی سالانه (APY) ثابت آن که معادل 20% بود معرفی کرد. نرخ درآمد انکور به 18% کاهش یافت و در آینده به صورت ماهانه بررسی خواهد شد.

TVL رشد کرد، اما تراکنش های Dapp کاهش یافت

معیار اصلی برنامه غیرمتمرکز ترا طی ماه گذشته 41% افزایش یافته است و ارزش کل قفل شده (TVL) شبکه به رکورد تاریخی 254 میلیون LUNA رسیده است.

chart1

ارزش کل قفل شده شبکه ترا، LUNA. منبع: DefiLlama

توجه کنید که چگونه سپرده های Dapp ترا در سال 2022 با رشد 77 درصدی همراه شد و به معادل 21.2 میلیارد دلار رسید. به عنوان مقایسه، TVL زنجیره بایننس در حال حاضر 9.8 میلیارد دلار است که حاکی از 9% افزایش در قالب BNB از سال گذشته تا به امروز است. آوالانچ، یکی دیگر از رقبای سولوشن مقیاس گذاری DApp، شاهد افزایش 28 درصدی TVL در قالب AVAX به ارزش 7.9 میلیارد دلار بوده است.

برای تأیید اینکه آیا استفاده از DApp به طور مؤثر افزایش یافته است، سرمایه گذاران باید تعداد تراکنش ها را در اکوسیستم نیز تجزیه و تحلیل کنند.

chart2

تعداد تراکنش های انکور. منبع: Terrasco.pe

انکور دارای 16.6 میلیارد دلار TVL است که معادل 78% از سپرده های برنامه غیرمتمرکز ترا می باشد. این پروتکل در هفته گذشته به طور متوسط ​​70150 تراکنش در روز را انجام داد که 15% کمتر از سطوح مشاهده شده در اوایل آوریل است.

chart3

تعداد تراکنش های استروپورت. منبع: Terrasco.pe

استروپورت (Astroport)، یک پروژه بازارسازی خودکار است که با 1.6 میلیارد دلار سپرده، مقام دوم را از لحاظ TVL در اکوسیستم ترا دارد. شایان ذکر است که در هفته گذشته به طور میانگین روزانه 50650 تراکنش انجام شده که نسبت به ماه قبل 30% کاهش داشته است.

chart4

تعداد تراکنش های تراسواپ. منبع: Terrasco.pe

بر اساس داده های Terrascope، اپلیکیشن نقدینگی دارایی های غیرمتمرکز تراسواپ (Terraswap) در هفته گذشته به طور متوسط 31400 تراکنش روزانه ​​داشته است. این عدد مشابه سطوح مشاهده شده در اوایل آوریل است.

داده های مشتقات هیچ علامتی از اضطراب نشان نمی دهد

chart5

بهره باز کل قراردادهای فیوچرز سولانا. منبع: Coinglass

به نظر می رسد کاهش استفاده از Dapp های ترا بر اشتهای معامله گران مشتقات تأثیری نداشته است.

نمودار بالا نشان می دهد که بهره باز قراردادهای فیوچرز LUNA به صورت ثابت در سطح 706 میلیون دلار قرار دارد. این داده ها بسیار مهم هستند زیرا تعداد کمتری از قراردادهای فیوچرز می توانند میزهای آربیتراژ و فعالیت سرمایه گذاران نهادی را محدود کنند.

علاوه بر این، ترا پس از بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) سومین بهره باز بزرگ را دارد. به عنوان مقایسه، قراردادهای فیوچرز سولانا (SOL) و XRP دارای بهره باز 660 میلیون دلار هستند.

فاندمنتال های LUNA همچنان محکم است

اگرچه به نظر غیرممکن است که علت کاهش قیمت LUNA را مشخص کنیم، اما کاهش استفاده از برنامه های غیرمتمرکز شبکه می تواند تا حدی این وضعیت را توضیح دهد. با این حال، افزایش سپرده های قرارداد هوشمند آن، همانطور که از افزایش TVL و سود صحیح معامله گران مشتقات پیداست، به بهبود قیمت در کوتاه مدت اشاره دارد.

داده ها نشان می دهد که هولدرهای ترا نگران اصلاح 31 درصدی قیمت نیستند و بیشتر روی رشد اکوسیستم در مقابل رقبای آن تمرکز دارند. تا زمانی که این معیارها سالم بمانند، سرمایه گذاران احتمالاً فروش همراه با ضرر را تجربه نخواهند کرد.

 

 

منبع: cointelegraph

401-0224-09-01720

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید