پنجشنبه , خرداد 18 1402
تیتر خبرها
حرکت برای کسب درآمد (M2E)

حرکت برای کسب درآمد (M2E) چیست؟

بررسی اجمالی Genopets، STEPN و WIRTUAL

«بدون شک، پروژه های M2E بیشتری وارد این فضا خواهند شد. ارائه مزایای سلامتی بحث برانگیز است و می تواند برای طیف گسترده ای از مخاطبان جذاب باشد.»

ارائه شده توسط CoinGecko

گیمیفیکیشن شامل ترکیب عناصر بازی سنتی در فعالیت های غیربازی است. چنین ویژگی هایی شامل دستاوردها، مهارت ها و رقابت برای پاداش دادن به رفتار کاربر است. ما شاهد این بودیم که با افزایش دیجیتالی شدن انسان ها، همراه با افزایش محبوبیت بازی های ویدیویی، این روند توسعه یافت. مجموعه ای از محصولات مختلف از این رویکرد استفاده کرده اند، از جمله بانکداری، اپلیکیشن های خودیاری، و کمپین های بازاریابی – این تعجب آور نیست زیرا مطالعات روی گیمیفیکیشن، ارتباط مستقیمی بین افزایش انگیزه و سطوح بالاتر تعامل را نشان می دهد. با این حال، زمانی که فناوری بلاکچین را به این ترکیب اضافه می کنید، نرخ پذیرش/حفظ مشتری به طور بالقوه تغییر می کند – به جای مواردی مانند کوپن یا تخفیف، دارایی های دیجیتال با ارزش مالی مستقیماً بین کاربران توزیع می شود.

ترکیب انگیزه های مالی و تکنیک های گیمیفیکیشن ترکیبی قدرتمند است که باعث ایجاد چتر واژه ی گیمیفای (GameFi) می شود. ما پیش تر شاهد رونق اقتصاد بازی برای کسب درآمد (P2E) بوده ایم که ناشی از بازی های واقعی است. با این حال، همین رویکرد می تواند در مورد فعالیت های سنتی غیر سرگرم کننده مانند ورزش نیز اعمال شود. موجی از پروژه ها، مانند جنوپتز (Genopets)، STEPN، و WIRTUAL تحت عنوان حرکت برای کسب درآمد (M2E)، از فناوری حسگر حرکتی برای ایجاد یک جایگاه جدید گیمیفای استفاده می کنند که به ازای فعال بودن کاربران از نظر فیزیکی به آنها پاداش می دهد.

حرکت برای کسب درآمد چیست؟

M2E ممکن است یک اصطلاح جدید باشد، اما مفهوم جدیدی نیست. ورزش، سال هاست که بازی سازی شده است. نینتندو (Nintendo) بازی های اپلیکیشن موبایل مبتنی بر حرکت را از طریق پوکمون گو (Pokémon GO) رایج کرد. آنها اخیراً مجموعه ای از بازی های تناسب اندام را توسط کنسول Nintendo Switch خود راه اندازی کرده اند که حتی دارای کنترلرهای تناسب اندام (مانند حلقه ورزش) هستند. اگر بیشتر به عقب برگردیم، کنسول Wii را نیز داشتیم که بازی هایی مانند Wii Sports را ارائه می کرد. حتی می توان ورزش را شکلی از M2E در نظر گرفت، زیرا بازیکنان حرفه ای از طریق حمایت مالی، برنده شدن در مسابقات و غیره از آن درآمد کسب می کنند. اگرچه ورزش حرفه ای احتمالاً فراتر از توان بسیاری از ما است. اما M2E اکنون به شما این امکان را می دهد که در ازای فعالیت خود جوایز مالی کسب کنید.

ویژگی ذاتی کسب سلامتی بیشتر، نه تنها برای کاربرانی که به «فشار گیمیفیکیشن» نیاز دارند جذاب است، بلکه برای سایر مشاغلی که از جامعه ای فعال تر بهره می برند نیز جذابیت دارد. به عنوان نمونه ای از این مورد می توان به AIA Vitality اشاره کرد، یک برنامه سلامتی که توسط شرکت بیمه AIA ایجاد شده است. تحت این برنامه، اعضا می توانند از فعالیت های مختلف، از جمله جمع آوری مراحل، امتیاز کسب کنند. از امتیازها می توان برای بازخرید جوایزی مانند غذا یا کوپن خرید استفاده کرد. قابل ذکر است که با رسیدن به سطوح خاص، حتی می توان از امتیازها برای کاهش حق بیمه استفاده کرد.

AIA Vitality

از دیدگاه AIA، روند صعودی فوق العاده است. جدای از پیشرفت در تصویر مسئولیت اجتماعی شرکت، یک مزیت مالی نیز وجود دارد. کاربران سالم تر منجر به ادعاهای بیمه کمتری می شوند.

با این حال، حتی اگر فرصت های هم افزایی برای بازی های M2E (حرکت برای کسب درامد) و سایر مشاغل را نادیده بگیریم، در حال حاضر تقاضای زیادی برای بازی های مبتنی بر حرکت وجود دارد. در سال 2020، پوکمون گو 3 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. تا تاریخ 16 مارس 2022، پوکمون گو در 30 روز گذشته میانگین 8.6 میلیون کاربر فعال روزانه داشته است.

با این حال، چنین اعداد و ارقامی چندان شگفت انگیز نیستند، زیرا پوکمون یک غول بزرگ است و میلیون ها کاربر از ویژگی های فکری مختلف آن بهره می برند. با این وجود، این امر از میزان ماندگاری کاربر و محبوبیت باورنکردنی آن کم نمی کند.

یک مثال ملموس تر شاید Zombies, Run! باشد که یک بازی مبتنی بر داستان، مبتنی بر حرکت و اپلیکیشن موبایل است. در این بازی بازیکنان هنگام راه رفتن، دویدن و غیره قفل محتوای صوتی مانند موسیقی و روایت داستان را باز می کنند.

بازی مبتنی بر داستان، مبتنی بر حرکت و اپلیکیشن موبایل

نکته قابل توجه این است که  از 300000 MAU دارای اشتراک پولی است (تقریباً 40 دلار در سال). مردم حاضرند برای استفاده از برنامه ای که آنها را تشویق می کند تا به تمرین بپردازند، پول پرداخت نمایند. حتی اگر نینتندو با Pikachus خود در اینجا نباشد.

در مجموع، عناصر ضروری مدل M2E از قبل موفق بوده و تناسب محصول قوی را نشان داده اند. سوال واقعی این است که چگونه پروژه های رمزارز می توانند همه آنها را با توکن ها به هم پیوند دهند تا یک اکوسیستم پایدار و منسجم ایجاد کنند؟ ما سه پروژه را بررسی خواهیم کرد: Genopets(جنوپتز)، STEPN و WIRTUAL.

Genopets(جنوپتز)

Genopets(جنوپتز)

تاماگوچی (Tamagotchi) الهام بخش بسیاری از بازی ها از جمله آوه گوچی (Aavegotchi) ($GHST) و اخیراً جنوپتز بوده است. تعدادی از مکانیک های پوکمون گو و نبردهای آموزشی موجودات کالکتیبل را ترکیب کنید و سپس جنوپتز آماده خواهد شد.

تاماگوچی (Tamagotchi)

جنوپتز، NFT های مولد هستند که می توانند با بالا رفتن سطح بازی، تکامل یابند، ارتقا یابند و سفارشی سازی شوند. $KI ارز اصلی بازی است که بازیکنان به دست می‌آورند و برای بهبود جنوپتز خود از آن استفاده می کنند، در حالی که $GENE به عنوان توکن حاکمیتی عمل می کند. هر کسی می تواند یک نوزاد جنوپتز را به صورت رایگان ضرب کند، اما ارزش آن از مقدار XP بدست آمده از جمع آوری مراحل حاصل می شود.

ریزه کاری های بازی به شرح زیر است:

 1. XP: XP یا امتیازات تجربه، حالتی در ابرداده جنوپتز است که با انجام مراحل افزایش می یابد. هنگامی که XP کافی دریافت کردید، می توانید جنوپت خود را ارتقا دهید تا آمار بهتری داشته باشید.
 2. کریستال های تصفیه شده: NFT هایی که نیاز به $GENE و $KI دارند تا ساخته شوند. کریستال های تصفیه شده به اشکال مختلفی وجود دارند و به شکل گیری تکامل پت کمک می کنند. به عنوان مثال، استفاده از کریستال ژن آتش در طول تکامل، ژنوتیپ عنصری جنوپت شما را به آتش تغییر می دهد، ظاهر آن را تغییر می دهد و آن را مسلح به حرکات حمله آتش می کند.
 3. زیستگاه ها (زمین): NFT هایی که می توانید در آنجا مواد لازم برای ساخت و ساز را نگهداری و کشاورزی کنید. علاوه بر این، زیستگاه ها XP شما را تقویت می کند، امکان ساخت کریستال های تصفیه شده به طور مستقیم را به شما ارائه می دهد و $KI روزانه برای شما کسب می کند.
 4. مکمل ها: لوازم جانبی NFT که می توان از آنها برای بهبود و اصلاح ظاهر و آمار جنوپت استفاده کرد.

برای به دست آوردن $KI، بازیکنان باید یک زیستگاه داشته باشند که بر اساس تعداد مراحل انجام شده $KI تولید کند. با این حال، برای صاحبان بدون زیستگاه، تنها راه کسب درآمد، تجارت/فروش جنوپت هایشان است که XP کافی جمع آوری کرده اند. اثر چرخ طیار اقتصاد در زیر خلاصه شده است:

به دست آوردن $KI

این بازی در زمان نگارش مقاله هنوز در مرحله بتا خصوصی خود است. توکن $GENE راه اندازی شد که برای خرید جنسیس جنوپتز (Genesis Genopets) استفاده شود. این پت ها دارای نسخه محدود هستند و به حداکثر تکامل رسیده اند و نشان دهنده اولین موج جنوپتز هستند. نقطه عطف کلیدی برای این پروژه راه اندازی زیستگاه آنها است. در حال حاضر، یک گنج یابی در حال انجام است که در آن شرکت کنندگان می توانند در صورت تحقق همه شرایط لازم، یک زیستگاه ضرب کنند. هزینه به دست آوردن یک زیستگاه سطح 1 از طریق این مسیر 15 $SOL است.

STEPN

STEPN

STEPN یک برنامه سلامت/سبک زندگی است که عناصر گیمیفای را در خود جای داده است. گیم پلی اصلی حول محورNFT های کفش ورزشی است. در اختیار داشتن یک کفش ورزشی در حین سفر با پای پیاده، به کاربران امکان می دهد ارز درون بازی موسوم به $GST را کسب کنند. کفش های ورزشی دارای چهار مؤلفه اصلی هستند: ویژگی ها، انواع، سطوح و کیفیت. این مؤلفه ها همراه با «سیستم انرژی» (کاهش پاداش)، بر مقدار $GST که می توانید کسب کنید تأثیر می گذارند.

کفش های ورزشی STEPN

1. نوع: چهار نوع کفش ورزشی (پیاده روی، آهسته دویدن، دویدن و مربی) وجود دارد که هر کدام برای تناسب با شدت ورزش یا سطح آمادگی متفاوت طراحی شده اند.

2. ویژگی ها: چهار ویژگی (بهره وری، شانس، راحتی و انعطاف پذیری) وجود دارد که بسته به اینکه در حالت انفرادی یا ماراتون باشید، بر مکانیک بازی تأثیر می گذارد.

 • بهره وری: در حالت انفرادی، بهره وری در درآمد GST نقش دارد. داشتن بهره وری بالاتر منجر به درآمد بهتر $GST به ازای هر انرژی مصرف شده می شود. در حالت ماراتن، بهره وری بالاتر منجر به جمع آوری سریع تر امتیازات تابلوی امتیازات می شود. با کاهش دوام، بهره وری بدتر می شود. دوام، اندازه گیری میزان استفاده یک کفش ورزشی است و به طور طبیعی با استفاده بیشتر از آن کاهش می یابد.
 • شانس: در حال حاضر هنوز در حال توسعه است.
 • راحتی: در حال حاضر هنوز در حال توسعه است.
 • انعطاف پذیری: در حالت انفرادی، انعطاف پذیری بر میزان کاهش دوام تأثیر می گذارد. انعطاف پذیری بالاتر منجر به کاهش دوام کندتر می شود. در حالت ماراتن، انعطاف پذیری به کاربران امکان می دهد تا امتیاز بیشتری کسب کنند و کفش ورزشی آنها برای مدت طولانی تری بالاتر از سطح جریمه «فرسوده» باقی می ماند.

3. کیفیت: پنج سطح (معمول، غیر معمول، نادر، حماسی، و افسانه ای) وجود دارد که محدوده توزیع آمار پایه را برای هر ویژگی تعیین می کند (مشابه آمار IV از پوکمون). همچنین تعیین می کند که چه مقدار انرژی در روز دریافت می کنید.

4. سطح: افزایش سطح به شما امکان می دهد امتیازهای ویژگی را تخصیص دهید (تخصیص بالاتر به کفش های ورزشی با کیفیت بالاتر تعلق می گیرد). رسیدن به سطوح مشخصی موجب دستیابی به بعضی ویژگی ها، جوایز و دستاوردها می شود. به عنوان مثال، رسیدن به حداکثر سطح 30، گزینه ای را برای کسب توکن حاکمیتی $GMT به جای $GST ارائه می کند.

با این حال، فراتر از این مکانیک های درون بازی، پارامترهای دیگری بر درآمد $GST/$GMT تأثیر می گذارند:

 1. سیگنال GPS: سیگنال ضعیف GPS منجر به کاهش درآمد می شود.
 2. سیگنال داده موبایل: اگر سیگنال داده متزلزل باشد، می تواند منجر به کاهش درآمد شود.
 3. تصادفی سازی: نرخ پاداش دارای یک عنصر تصادفی است.

اثر چرخ طیار کل اقتصاد در زیر خلاصه شده است:

چرخه کل اقتصاد STEPN

این بازی در زمان نگارش مقاله، در مرحله بتای عمومی خود قرار دارد. $GMT و $GST هر دو فعال هستند و کاربران می توانند در حالی که یک کفش ورزشی دارند از طریق انجام فعالیت ورزشی، جوایزی در بازی دریافت کنند. قرار است در آینده ویژگی های بیشتری ارائه شود، از جمله جواهراتی که می توانند ویژگی ها و ویژگی های سفارشی سازی را تقویت کنند (مانند تغییر نام و اضافه کردن یک نقل قول). همچنین لازم به ذکر است که STEPN بخشی از سود خود را برای خرید اعتبارات حذف کربن در بلاکچین جهت مبارزه با تغییرات آب و هوایی در آینده اختصاص داده است.

WIRTUAL

WIRTUAL

WIRTUAL در ابتدا به عنوان یک وب سایت در سال 2019 شروع به کار کرد تا نمونه اولیه محصول خود را در تایلند آزمایش کند. پس از ساخت پورتفولیویی از مشتریان سنتی مانند میتسوبیشی و NBA، آنها به طور کامل به اپلیکیشنی تبدیل شده اند که عملکردهای مشابهی را ارائه می کند که بر روی بلاکچین ساخته شده است. WIRTUAL نیز مانند STEPN، خود را به عنوان یک برنامه سلامت/سبک زندگی به بازار عرضه می کند. با این حال، محصول اصلی کاملاً متفاوت است و حول یک مدل پرداخت در زمان حرکت متمرکز شده است و به کاربران امکان می دهد در مسافت طی شده، سرعت و غیره با یکدیگر رقابت کنند.

$WIR

کاربران ممکن است برای رقابت با دیگران جهت کسب $WIR بین گروه های مختلف به انتخاب بپردازند، مانند اینکه چه کسی بیشتر می دود. برخی از گروه ها رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر نیاز به پرداخت از طریق روش های پرداخت سنتی مانند کارت های اعتباری/دبیت یا ارز بومی آنها یعنی $WIR دارند (گزینه ای که در آینده در دسترس خواهد بود). توکن های $WIR مایه حیات اقتصاد هستند زیرا WIRTUAL فقط از یک مدل تک توکن استفاده می کند. موارد استفاده آن به شرح زیر است:

توکن های $WIR

برای کسب $WIR، باید در چالش ها شرکت کنید، چه در رشته های دویدن، دوچرخه سواری یا حتی شنا. برای کاربرانی که هیچ $WIR ندارند، سقف درآمد پیش فرض روزانه 0.1 $WIR وجود دارد. داشتن $WIR بیشتر شما را قادر می سازد که قفل سطوح جدید را باز کنید، که به شما امکان می دهد $WIR بیشتری کسب نمایید.

شایان ذکر است که شرایط لازم برای باز کردن قفل سطوح بالاتر (تا سطح 7) به طور تصاعدی افزایش می یابد، تا حدی به این دلیل که این تیم به شرکت ها و سازمان های بزرگی که ممکن است بخواهند شرکت کنند نیز پاسخگو است. به عنوان مثال، هولد کردن 1500 $WIR شما را در سطح 4 (کسب و کار) قرار می دهد، که به هولدر اجازه می دهد کل رویدادها را برای خود ایجاد کند.

مقدار $WIR که به دست می آورید عمدتاً به سطح هولدر شما و رتبه بندی تابلوی امتیازات در آن برهه از زمان بستگی دارد. از آنجایی که WIRTUAL هر روز 55555.55 کوین جایزه می دهد، کوین ها بین شرکت کنندگانی که نتایج خود را ثبت کرده اند، بر اساس سطح هولدرشان توزیع می شود. آستانه کوین روزانه بین همه کاربران اپلیکیشن با میانگین گیری تعداد کاربران با تعداد نتایج ثبت شده در هر نوع فعالیت توزیع می شود. 5 نفر برتر جوایز بیشتری دریافت خواهند کرد. با این حال، اگر به سقف روزانه 55,555.55 کوین برسیم، فقط کاربران برتر که در سطحی بالاتر از حداقل آستانه قرار دارند، $WIR کسب خواهند کرد. بنابراین، ممکن است علیرغم ثبت یک نتیجه معتبر، هیچ $WIR کسب نکنید، زیرا سایر کاربران بهتر از شما عمل کرده اند.

نرخ های توزیع پایه برای $WIR

با این حال، فراتر از نرخ های توزیع پایه برای $WIR، تجهیز پوشاک NFT نیز می تواند نرخ درآمد $WIR را افزایش دهد و در عین حال مزایای دیگری مانند افزایش تعداد ثبت هایی که می توانید در روز انجام دهید را به همراه داشته باشد. پوشاک NFT دارای 5 گروه هستند: معمول، غیر معمول، نادر، حماسی، افسانه ای و اسطوره ای.

تجهیز پوشاک NFT

این اپلیکیشن در زمان نگارش مقاله، در مرحله بتای عمومی خود قرار دارد. قابل ذکر است، این تیم با چندین برند ورزشی مانند Garmin و Under Armour Thailand برای هدایا و رویدادهای مشارکتی همکاری کرده است. راه اندازی حراج عمومی توکن از 15 تا 18 مارس 2022 ادامه دارد. در آینده، این تیم قصد دارد عناصر رسانه های اجتماعی را ترکیب کند و به کاربران اجازه دهد داده های شخصی خود را در قالب نوعی داده کاوی به آنها بفروشند.

نتیجه گیری

بازی های ویدیویی به طور سنتی به عنوان فعالیت های ناسالم و اتلاف وقت در نظر گرفته می شوند. ترکیب یک عنصر ورزشی می تواند آن تصویر بحث برانگیز را به محصولی مفید برای جامعه تبدیل کند. از طرف دیگر، ترویج ورزش همچنین می تواند برای ساخت بازی ای استفاده شود که افراد آگاه به سلامت و سایر مشاغل و محصولات مرتبط با سلامت را جذب کند. ما انتظار پذیرش بیشتر از سوی کاربران در این فضا را داریم، از جمله زمانی که کاربران تلفن ها، حساب ها و غیره را در بین بازی های مختلف روی هم تلنبار می کنند.

پروژه های M2E در نهایت باید به بررسی این موضوع بپردازند که آیا چنین سناریوهایی، بازی های منصفانه هستند یا اگر دستکاری صورت گیرد، چگونه به آن رسیدگی می کنند، زیرا پاداش های مالی مستقیمی در این عرصه وجود دارد (به جای شانس بیشتر برای گرفتن یک پوکمون).

نوآوری نیز قریب الوقوع است. OliveX، یک شرکت استرالیایی ثبت شده (و شرکتی که Zombies, Run! را در سال 2021 تصاحب کرد)، در حال ساخت «متاورس تناسب اندام» (Fitness Metaverse) است. بخشی از این متاورس شامل مجموعه ای از بازی های تناسب اندام برنامه ریزی شده است که توسط توکن آتی $DOSE آنها پشتیبانی می شود. یکی از این بازی ها Dustland Rider است، یک بازی دوچرخه سواری مبتنی بر MMORPG که با دوچرخه فیزیکی و سنسورهای بلوتوث ادغام می شود. فناوری های واقعیت افزوده/ مجازی نیز کاندیدای اصلی بازی های M2E هستند.

بدون شک پروژه های M2E بیشتری پا به عرصه خواهند نهاد. ارائه مزایای سلامتی، موضوعی بحث برانگیز است و می تواند برای مخاطبان گسترده ای جذاب باشد. حتی ممکن است شاهد ورود موسسات مراقبت های بهداشتی باشیم، و چه کسی می داند، M2E حتی ممکن است نرخ سلامت ملی را بهبود بخشد.

حتی اگر به مدل M2E اعتقاد نداشته باشید، نمی توانید انکار کنید که ورزش بیشتر برای همه خوب است. در حال حاضر، فقط اپلیکیشن ها را دانلود کنید، شروع به ورزش کنید و کسب درآمد کنید!

 

 

منبع: coingecko

401-0301-09-01759

درباره ی هانیه هاشمی

مطلب پیشنهادی

مونرو

به روزرسانی مهم مونرو (XMR) راه اندازی می شود، آنچه باید انتظار داشت

گامزا خانزادایف به روزرسانی انتشار پاداش مونرو (XMR) با موفقیت راه اندازی شد در آستانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید